Logo
Logo

Iglaki na skalniaki | 10+ małych roślin, które warto mieć!

Pytanie czytelnika: Chciałabym założyć w ogrodzie skalniak. Nie chcę jednak sadzić na nim typowych bylin skalnych ale iglaki. Czy są gatunki oraz odmiany roślin iglastych, które szczególnie się do tego nadają? Marzy mi się stworzenie górskiego krajobrazu w miniaturze.

Spis treści
Dlaczego warto mieć iglaki na skalniaku? Jakie iglaki posadzić na skalniaku? Jakie formy sprawdzą się najlepiej? Przykładowe odmiany iglaków do ogrodów skalnych Galeria odmian iglaków na skalniak

Skalniak z iglakami – ozdobny cały rok!

Trudno wyobrazić sobie skalniak bez iglaków. To właśnie one tworzą najlepiej tworzą szkielet jego kompozycji. Choć nie kwitną, iglaste rośliny zimozielone to doskonałe gatunki do ogrodów skalnych, które dodatkowo będą je zdobić przez cały rok.

Ogrodowe skalniaki z braku miejsca obsadzamy karłowymi odmianami iglaków, o powolnym wzroście. Najciekawszy efekt można uzyskać, sadząc obok siebie krzewy o różnych kształtach i fakturach; formy płaczące obok wzniesionych, iglaste poduchy obok stożków. Zależnie od pokroju iglaki na skalniku wybijają się na pierwszy plan, bądź zmiękczają ostre kanty kamieni i głazów.

Jakie iglaki nadają się na skalniak i dlaczego?

W sklepach ogrodniczych jest wiele ciekawych odmian iglastych krzewów polecanych na skalniaki. Niektóre tworzą gładkie dywany (np. jałowiec płożący 'Golden Carpet' oraz 'Dunvegan Blue'), a inne regularne poduchy (np. żywotnik zachodni 'Danica').

Kulisty kształt mają np. karłowe odmiany świerków o powolnym wzroście (np. świerk pospolity 'Little Gem', 'Nidiformis', 'Ohlendorfii'. Wśród nich prawdziwą gwiazdą skalniaka okaże się z pewnością świerk biały 'Dendrofarma Gold', o zwartym pokroju i jasnożółtych młodych przyrostach.

 

Ciekawy efekt uzyskamy również, sadząc wśród kamieni i głazów cyprysik groszkowy 'Sungold' – piękny wolno rosnący krzew o kopulastym kształcie i delikatnych lekko przewieszających się gałązkach.

Skalną kompozycję urozmaicą też z pewnością iglaki formowane na kształt drzewek, z kulkami koron na niewysokich pniach (np. odmiany cyprysików, szczepiony na pniu jałowiec) i regularne stożki świerka białego 'Conica').

Przykładowe odmiany iglaków do ogrodów skalnych

Iglaki na skalniaki – przykładowe odmiany (1)
1. Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) odmiana 'Golden Carpet' to wyjątkowo nisko rosnący krzew. Jest ceniony za złotawy odcień igieł i wolny wzrost. Dobrze regeneruje się po przycinaniu, dlatego nadaje się nawet na nieduże skalniaki.

2. Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) odmiana 'Dunvegan Blue' dorasta do 30-40 cm wysokości i 2,5-3 m szerokości. Posiada krótkie, srebrzysto-niebieskie igły, które zimą zmieniają odcień na śliwkowy. To ceniony płożący krzew.

3. Świerk pospolity (Picea abies) 'Little Gem' to karłowy krzew o płaskokulistym pokroju. Osiągająca po 10 latach zaledwie 0,3-0,5 m średnicy.

4. Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) odmiana 'Mini Globus' to kulisty, wolno rosnący krzew o delikatnych gałązkach ,barwy szaro-niebieskiej. Nadaje się do większych ogrodów skalnych.

5. Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) odmiana 'Sungold' osiąga ok. 50 centymetrów po 10 latach. Charakteryzuje się półkolistym pokrojem i sznurkowatymi pędami o odcieniu żółtozielonym bądź złocistym.

6. Świerk pospolity (Picea abies) odmiana 'Nidiformis' to kolejna karłowa odmiana o kulistym pokroju. Po wielu latach dorasta do wysokości 0,7-1,5 m dlatego warto wybierać ją na większe skalniaki.
Iglaki na skalniaki – przykładowe odmiany (2)
1. Świerk pospolity (Picea abies) odmiana 'Nidiformis' to kolejna karłowa odmiana o kulistym pokroju. Po wielu latach dorasta do wysokości 0,7-1,5 m dlatego warto wybierać ją na większe skalniaki.

2. Świerk pospolity (Picea abies) odmiana 'Ohlendorfii' to cenna odmiana karłowa o pokroju początkowo kulistym, później stożkowatym. Wolny wzrost i ciekawe kształty sprawiają, że jest często sadzony na skalniakach.

3. Sosna górska (Pinus mugo) odmiana 'Ophir' może dorosnąć do stosunkowo większych rozmiarów, dlatego polecana jest do większych ogrodów skalnych. Jest wyjątkowo ozdobna dzięki swoim intensywnie złocistym igłom.

4. Sosna górska (Pinus mugo) odmiana 'Krauskopf' charakteryzuje się płożącym pokrojem, niewysokim wzrostem i ciemnozielonymi igłami. To piękny iglak do ogrodów skalnych z jasnymi kamieniami.

5. Sosna karłowa (Pinus pumila) odmiana 'Globe' to popularny, średnio szybko rosnący (jak na odmianę karłową) iglak. Posiada ozdobne, srebrzyste od dołu igły, które skręcają się skręcając się i dają sprawiają, że roślina wydaje się dwubarwna. Dobrze znosi cięcie.

6. Świerk biały (Picea glauca) odmiana 'Conica' to znany i lubiany iglak o bardzo zwartym, stożkowatym pokroju. Można go łatwo formować co sprawia, że jest bardzo popularny i nadaje się na skalniaki.

Tekst: Redakcja ZielonOgrodek.pl, zdjęcie: maykal / Depositphotos

Autor
Iglaki na skalniaki | 10+ małych roślin, które warto mieć!
Iglaki na skalniaki | 10+ małych roślin, które warto mieć!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Marianna Z.

28-05-2020 06:58

Ja do tego zestawu dodałabym karłowe odmiany kosodrzewiny. Sosny pasują do polskiego krajobrazu i ładnie komponują się z wrzosami i kwitnącymi bylinami. Polecam np. odmianę 'Little Goldstar' o żółtych igłach i ciemnozieloną 'Sherwood Compact'.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl