Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
25
Do góry

Jałowiec płożący 'Golden Carpet'

Jałowiec płożący to niski krzew iglasty o płaskim pokroju i umiarkowanym tempie wzrostu, chętnie wykorzystywany w ogrodnictwie do tworzenia atrakcyjnych, gęstych kobierców wypełniających wolną przestrzeń na różnego rodzaju rabatach. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta piaszczyste brzegi Wielkich Jezior, klifowe wybrzeża oraz górskie zbocza. W ofertach krajowych szkółek i centrów ogrodniczych znajduje się od kilku do kilkunastu odmian jałowca płożącego, różniących się barwą i tempem wzrostu. Jedną z ciekawszych i wartych polecenia jest złocista odmiana ‘Golden Carpet’ uzyskana w Niemczech przez H. Kruse około 1990 roku.

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) 'Golden Carpet' po 10 latach uprawy dorasta do 1,5 m średnicy przy zaledwie 10-15 cm wysokości.

Wałeczkowate pędy ścielą się po ziemi, są lekko pogięte, a ich końce oraz boczne rozgałęzienia są lekko wzniesione. Młode gałązki są płaskie, ułożone horyzontalnie, starsze, krótkie gałązki są muszelkowato skręcone i wzniesione. Drobne, słabo odstające i ostro zakończone igiełki gęsto okalają pędy, mają żółtą barwę. Krzewy rosnące w pełnym słońcu są intensywnie złociste, w półcieniu są żółto-zielone. Pełzające po ziemi gałązki łatwo się ukorzeniają.

Ozdobą roślin są także żółte, kuliste szyszkojagody obficie pokryte woskowym nalotem. Jesienią krzewy przybierają ciemniejsze zabarwienie. W sprzedaży, obok tradycyjnych krzewów, dostępne są formy szczepione oferowane w postaci miniaturowych drzewek o malowniczo zwisających pędach.


Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych odmian jałowca płożącego

Wymagania i uprawa

Jałowiec płożący 'Golden Carpet' ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie nawet na glebach bardzo lekkich, o niskiej zawartości składników pokarmowych. Gleby ciężkie należy przed sadzeniem krzewów rozluźnić dodając do nich piasku.

System korzeniowy jałowców jest płytki, stąd dół przygotowany pod te rośliny nie musi być głęboki (20-30 cm), jednak powinien być odpowiednio szeroki. Jałowce najlepiej rosną na stanowiskach suchych i słonecznych. Na stanowiskach wilgotnych i zacienionych nie czują się dobrze, mogą chorować, co objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów.


Gdzie posadzić?

Odmiana 'Golden Carpet' jest jedną z najcenniejszych form dywanowych wśród roślin iglastych. Stanowi doskonałą alternatywę trawników w miejscach suchych i nieurodzajnych. Sadzony na skarpach umacnia je i zabezpiecza przed erozją. Zalecana gęstość sadzenia to 2-3 sztuki na metr kwadratowy.

Świetnie komponuje się z innymi roślinami iglastymi, szczególnie o niebieskim lub zielonym zabarwieniu igieł, stwarzając im kontrastujące, złociste tło. Ponadto gęsty kobierzec zabezpiecza rabaty przez zachwaszczeniem.

Wyjątkowo ciekawie prezentują się krzewy jałowca sadzone na skarpach lub wzniesieniach zabezpieczonych murkiem oporowym. Zwieszające się pędy imitują wówczas spływającą wodę ożywiając ogród. Podobny efekt można uzyskać sadząc krzewy w dużych pojemnikach (donicach, misach). Krzew ten doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu