Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
25
Do góry

Jałowiec płożący 'Golden Carpet'

Jałowiec płożący to niski krzew iglasty o płaskim pokroju i umiarkowanym tempie wzrostu, chętnie wykorzystywany w ogrodnictwie do tworzenia atrakcyjnych, gęstych kobierców wypełniających wolną przestrzeń na różnego rodzaju rabatach. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta piaszczyste brzegi Wielkich Jezior, klifowe wybrzeża oraz górskie zbocza. W ofertach krajowych szkółek i centrów ogrodniczych znajduje się od kilku do kilkunastu odmian jałowca płożącego, różniących się barwą i tempem wzrostu. Jedną z ciekawszych i wartych polecenia jest złocista odmiana ‘Golden Carpet’ uzyskana w Niemczech przez H. Kruse około 1990 roku.

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) 'Golden Carpet' po 10 latach uprawy dorasta do 1,5 m średnicy przy zaledwie 10-15 cm wysokości.

Wałeczkowate pędy ścielą się po ziemi, są lekko pogięte, a ich końce oraz boczne rozgałęzienia są lekko wzniesione. Młode gałązki są płaskie, ułożone horyzontalnie, starsze, krótkie gałązki są muszelkowato skręcone i wzniesione. Drobne, słabo odstające i ostro zakończone igiełki gęsto okalają pędy, mają żółtą barwę. Krzewy rosnące w pełnym słońcu są intensywnie złociste, w półcieniu są żółto-zielone. Pełzające po ziemi gałązki łatwo się ukorzeniają.

Ozdobą roślin są także żółte, kuliste szyszkojagody obficie pokryte woskowym nalotem. Jesienią krzewy przybierają ciemniejsze zabarwienie. W sprzedaży, obok tradycyjnych krzewów, dostępne są formy szczepione oferowane w postaci miniaturowych drzewek o malowniczo zwisających pędach.


Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych odmian jałowca płożącego

Wymagania i uprawa

Jałowiec płożący 'Golden Carpet' ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie nawet na glebach bardzo lekkich, o niskiej zawartości składników pokarmowych. Gleby ciężkie należy przed sadzeniem krzewów rozluźnić dodając do nich piasku.

System korzeniowy jałowców jest płytki, stąd dół przygotowany pod te rośliny nie musi być głęboki (20-30 cm), jednak powinien być odpowiednio szeroki. Jałowce najlepiej rosną na stanowiskach suchych i słonecznych. Na stanowiskach wilgotnych i zacienionych nie czują się dobrze, mogą chorować, co objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Golden Carpet' jest jedną z najcenniejszych form dywanowych wśród roślin iglastych. Stanowi doskonałą alternatywę trawników w miejscach suchych i nieurodzajnych. Sadzony na skarpach umacnia je i zabezpiecza przed erozją. Zalecana gęstość sadzenia to 2-3 sztuki na metr kwadratowy.

Świetnie komponuje się z innymi roślinami iglastymi, szczególnie o niebieskim lub zielonym zabarwieniu igieł, stwarzając im kontrastujące, złociste tło. Ponadto gęsty kobierzec zabezpiecza rabaty przez zachwaszczeniem.

Wyjątkowo ciekawie prezentują się krzewy jałowca sadzone na skarpach lub wzniesieniach zabezpieczonych murkiem oporowym. Zwieszające się pędy imitują wówczas spływającą wodę ożywiając ogród. Podobny efekt można uzyskać sadząc krzewy w dużych pojemnikach (donicach, misach). Krzew ten doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Twoja strona ogrodu