Jak uprawiać rośliny iglaste w doniczkach?
Coraz popularniejsze staje się sadzenie roślin iglastych do donic oraz dekorowanie nimi balkonu lub tarasu. Ich miniaturowe odmiany to doskonałe rośliny doniczkowe. Poznaj je oraz zasady ich pielęgnacji.
Rośliny iglaste na balkonie i tarasie
Świat roślin iglastych jest bardzo bogaty i zróżnicowany: od kilkudziesięciu metrowych drzew do form miniaturowych krzewów nie przekraczających kilkudziesięciu cm. Są gatunki i odmiany bardzo szybko rosnące - idealne na żywopłoty lub jako solitery oraz bardzo wolno rosnące - przeznaczone na skalniaki i do doniczek. Coraz popularniejsze staje się sadzenie roślin iglastych w donicach oraz dekorowanie nimi balkonu lub tarasu.
W donicach na balkonie lub tarasie można uprawiać praktycznie wszystkie rośliny - byliny, zioła, kwiaty jednoroczne, a także zimozielone krzewy oraz warzywa. Jeśli wybierzemy wystarczająco duże i wytrzymałe doniczki i skrzynki balkonowe, to rośliny doskonale będą w nich wyglądały i zdrowo rosły nawet przez kilka lat.
Wśród roślin iglastych panuje olbrzymia różnorodność co do kształtu, barwy, ulistnienia i siły wzrostu. Dzięki tak dużej różnorodności są bardzo ciekawym elementem każdego ogrodu na balkonie lub tarasie.
Zalety doniczkowych roślin iglastych
Rośliny iglaste w donicach mają kilka niezaprzeczalnych zalet.
- Donice z roślinami można dowolnie ustawiać na balkonie, tarasie, ogrodzie, zmieniając ustawienie nawet kilka razy w sezonie, przez co ogród staje się bardziej dynamiczny.
- Poza tym w jednej donicy można stworzyć kompozycję składającą się jedynie z roślin iglastych lub łącząc je z bylinami, trawami ozdobnymi czy roślinami jednorocznymi.
![]() |
![]() |
Niskie krzewy iglaste można ustawić dosłownie wszędzie. Doskonale wyglądają w prostych donicach - cyprysik (Chamaecyparis) a obok niego golteria rozesłana (Gaultheria procumbens), fot. Plant Publicity Holland | Rośliny iglaste w donicach doskonale wyglądają w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi, fot. Plant Publicity Holland |
|
Wymagania doniczkowych roślin iglastych
W porównaniu z innymi roślinami ozdobnymi rośliny iglaste charakteryzują się małymi wymaganiami siedliskowymi.
-
Stanowisko
Sadzenie iglaków do doniczek
- Przed posadzeniem krzewu lub drzewa należy zapoznać się z wymaganiami rośliny w stosunku do światła i gleby, a przede wszystkim poznać jego siłę wzrostu. Wszystkie informacje znajdują się na etykietach przyczepionych do rośliny, a także w naszym katalogu roślin.
- Do donic można sadzić tylko miniaturowe odmiany iglaków.
- Większość roślin jest uprawiana i sprzedawana w doniczkach, co powoduje, że rośliny iglaste można sadzić do donic od wczesnej wiosny aż do jesieni.
- Średnica doniczki, do której sadzimy roślinę powinna być większa od średnicy bryły korzeniowej.
- Roślinę należy posadzić na głębokość, na której rosła do tej pory lub 2 - 3 cm głębiej.
- Od razu po posadzeniu roślinę należy obficie podlać
Większość gatunków do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk słonecznych lub w lekkim półcieniu. Jedynie cisy pospolite (Taxus baccata) i mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) mogą dobrze się rozwijać w głębokim półcieniu.
- Przed posadzeniem krzewu lub drzewa należy zapoznać się z wymaganiami rośliny w stosunku do światła i gleby, a przede wszystkim poznać jego siłę wzrostu. Wszystkie informacje znajdują się na etykietach przyczepionych do rośliny, a także w naszym katalogu roślin.
-
Zapotrzebowanie na wodę
Co do zapotrzebowania na wodę także nie mają zbyt dużych wymagań. Przy czym jałowce i sosny są bardzo odporne na suszę. Natomiast zbyt suchych i lekkich gleb nie tolerują: żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis), cyprysiki (Chamaecyparis), metasekwoje (Metasequoia).
-
Podłoże w donicy
Podłoże w doniczkach powinno być żyzne i przepuszczalne. Warto kupić specjalistyczne podłoże go iglaków - to specjalnie dobrana mieszanka silnie i słabo rozłożonego torfu wysokiego wzbogacona w niezbędne do rozwoju roślin składniki odżywcze zawierające ważne makro i mikroelementy oraz kory przekompostowanej, która zatrzymuje wilgoć, zwiększa stabilność i pojemność powietrzną. Na dno donicy wsypujemy warstwę drenażu o grubości 1 - 2 cm w doniczkach mniejszych i 5 - 10 cm w dużych. Drenaż mogą stanowić odłamki ceramicznych naczyń, kamyki lub keramzyt.
Pielęgnacja roślin iglastych w donicach
Opieka nad roślinami iglastymi w donicach nie jest ani skomplikowana ani nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Każdy "nowicjusz ogrodowy" jest w stanie sprostać ich wymaganiom.
-
Podlewanie
Podlewać należy dużymi porcjami wody, aby gleba nasiąkła na głębokość 20 - 30 cm, a nie tylko na wierzchniej warstwie podłoża. Nadmiar wody jest równie niebezpieczny jak susza, dlatego należy usuwać wodę z podstawki.
-
Nawożenie
Rośliny iglaste w donicach nie wymagają intensywnego nawożenia. Warto jednak stosować nawozy długo działające. Rośliny młode, w pierwszym roku po posadzeniu należy nawozić połową zalecanych dawek nawozów. W przypadku roślin posadzonych w okresie wczesnej wiosny nawożenie można rozpocząć minimum po 4-5 tygodniach od momentu sadzenia (w tym czasie rośliny się ukorzeniają). Jeżeli iglaki są sadzone w okresie lata to wtedy zaleca się zrezygnować z ich nawożenia w danym roku, zwłaszcza nawozami azotowymi i wieloskładnikowymi zawierającymi azot.
-
Cięcie
Zasadniczo nie ma rośliny iglastej, której nie można przycinać. Cięcie systematycznie stosuje się u form żywopłotowych i geometrycznych. Najlepiej przeprowadzać je wiosną, ale nie później niż do końca lipca. Cięcie też stosujemy w sytuacji, gdy roślina osiągnie zbyt duże rozmiary, wtedy przycinamy zbyt wyrośnięte pędy.
-
Przesadzanie
Rośliny należy przesadzać do większych donic co 4 - 5 lat, a gdy staną się zbyt duże można je posadzić w gruncie.
-
Zimowanie w donicach
Należy pamiętać, aby roślinę w donicy, a dokładniej jej system korzeniowy zabezpieczyć przed zimą, owijając donicę włókniną, zakopując ją w ziemi lub umieszczając w specjalnym pojemniku ze styropianowym ociepleniem ścian.
Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Colour Your Life, fot. Plant Publicity Holland
Komentarze