Logo
Logo

Jak uprawiać rośliny iglaste w doniczkach?

Coraz popularniejsze staje się sadzenie roślin iglastych do donic oraz dekorowanie nimi balkonu lub tarasu. Ich miniaturowe odmiany to doskonałe rośliny doniczkowe. Poznaj je oraz zasady ich pielęgnacji.

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać rośliny iglaste w doniczach? Jakie gatunki i odmiany roślin iglastych do doniczek? Jakie są wymagania roślin iglastych w doniczkach? Jak sadzić rośliny iglaste do doniczek? Jak pielęgnować rośliny iglaste w donicach?

Rośliny iglaste do doniczek

W donicach na balkonie lub tarasie można uprawiać praktycznie wszystkie rośliny – byliny, zioła, warzywa, kwiaty jednoroczne, a także krzewy czy nawet drzewa. Wśród tych ostatnich wyjątkową popularnością cieszą się rośliny iglaste, ponieważ zachowują swój kształt i walory ozdobne przez cały rok.

Świat roślin iglastych jest bardzo bogaty i zróżnicowany: od kilkudziesięciu metrowych drzew do form miniaturowych krzewów nie przekraczających kilkudziesięciu cm. Są gatunki i odmiany bardzo szybko rosnące – idealne na żywopłoty lub jako solitery oraz bardzo wolno rosnące – przeznaczone na skalniaki i właśnie do donic.

Warto zaznaczyć, że z powodu iż wśród roślin iglastych panuje olbrzymia różnorodność co do kształtu, barwy, ulistnienia możemy z nich wybrać gatunki idealne do naszych potrzeb.

Zalety doniczkowych roślin iglastych

 • Donice z roślinami można dowolnie ustawiać, zmieniając ich miejsca nawet kilka razy w sezonie, przez co ogród, taras lub balkon staje się bardziej dynamiczny.
 • W jednej donicy można stworzyć kompozycję składającą się z różnych roślin – gatunków iglastych, bylin, traw ozdobnych czy roślin jednorocznych.

Rosliny iglaste w donicach (fot. Plant Publicity Holland)

Niskie krzewy iglaste można ustawić dosłownie wszędzie i koło każdych innych roślin. Doskonale wyglądają w prostych donicach. Na zdjęciu cyprysik (Chamaecyparis), a obok niego golteria rozesłana (Gaultheria procumbens).

Rosliny iglaste w donicach (fot. Plant Publicity Holland)

Rośliny iglaste w donicach doskonale wyglądają w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi.

Coraz popularniejsze staje się sadzenie roślin iglastych w ozdobnych donicach – drewnianych, ceramicznych lub betonowych, w takiej kompozycji oprócz rośliny funkcję dekoracyjną pełni także donica. Do doniczek doskonale nadają się różne odmiany tuj czyli żywotników (fot. z lewej) oraz niskie świerki białe (fot z prawej).

Polecane karłowe i płożące odmiany roślin iglastych do donic

 • sosna czarna (Pinus nigra) odmiany 'Helga', 'Nana',
 • sosna bośniacka (Pinus leucodermis) odmiana 'Schmidtii',
 • sosna wejmutka (Pinus storbus) odmiana 'Nana',
 • kosodrzewina (Pinus mugo) odmiana 'Gnom',
 • żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) odmiany kuliste - 'Danica', 'Globosa', 'Hoseri', odmiany stożkowe - 'Holmstrup', 'Smaragd', 'Spiralis',
 • świerk biały (Picea glauca) odmiany kuliste - 'Alberta Globe', 'Echiniformis', odmiany stożkowe - 'Conica', 'Laurin',
 • cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisiferaa) odmiany karłowe - 'Filifera Nana' (zielone łuski), 'Filifera Aurea Nana', 'Sungold' (żółte łuski),
 • jałowiec płożący (Juniperus horizontalis), odmiany 'Douglasii', 'Glauca', 'Wiltonii'.

Wymagania doniczkowych roślin iglastych

W porównaniu z innymi roślinami ozdobnymi rośliny iglaste charakteryzują się małymi wymaganiami siedliskowymi.

Stanowisko

Większość gatunków do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk słonecznych lub w lekkim półcieniu. Jedynie cisy pospolite (Taxus baccata) i mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) mogą dobrze się rozwijać w głębokim półcieniu.

Zapotrzebowanie na wodę

Co do zapotrzebowania na wodę także nie mają zbyt dużych wymagań. Przy czym jałowce i sosny są bardzo odporne na suszę. Natomiast zbyt suchych i lekkich gleb nie tolerują: żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis), cyprysiki (Chamaecyparis), metasekwoje (Metasequoia).

Podłoże w donicy

Podłoże w doniczkach powinno być żyzne i przepuszczalne. Warto kupić specjalistyczne podłoże go iglaków - to specjalnie dobrana mieszanka silnie i słabo rozłożonego torfu wysokiego wzbogacona w niezbędne do rozwoju roślin składniki odżywcze zawierające ważne makro i mikroelementy oraz kory przekompostowanej, która zatrzymuje wilgoć, zwiększa stabilność i pojemność powietrzną. Na dno donicy wsypujemy warstwę drenażu o grubości 1 - 2 cm w doniczkach mniejszych i 5 - 10 cm w dużych. Drenaż mogą stanowić odłamki ceramicznych naczyń, kamyki lub keramzyt.

Sadzenie roślin iglastych do doniczek

 • Przed posadzeniem krzewu lub drzewa należy zapoznać się z wymaganiami rośliny w stosunku do światła i gleby, a przede wszystkim poznać jego siłę wzrostu. Wszystkie informacje znajdują się na etykietach przyczepionych do rośliny, a także w naszym katalogu roślin.
 • Do donic można sadzić tylko miniaturowe odmiany iglaków.
 • Większość roślin jest uprawiana i sprzedawana w doniczkach, co powoduje, że rośliny iglaste można sadzić do donic od wczesnej wiosny aż do jesieni.
 • Średnica doniczki, do której sadzimy roślinę powinna być większa od średnicy bryły korzeniowej.
 • Roślinę należy posadzić na głębokość, na której rosła do tej pory lub 2 - 3 cm głębiej.
 • Od razu po posadzeniu roślinę należy obficie podlać.

Pielęgnacja roślin iglastych w donicach

Opieka nad roślinami iglastymi w donicach nie jest ani skomplikowana ani nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Każdy "nowicjusz ogrodowy" jest w stanie sprostać ich wymaganiom.

Podlewanie

Podlewać należy dużymi porcjami wody, aby gleba nasiąkła na głębokość 20 - 30 cm, a nie tylko na wierzchniej warstwie podłoża. Nadmiar wody jest równie niebezpieczny jak susza, dlatego należy usuwać wodę z podstawki.

Nawożenie

Rośliny iglaste w donicach nie wymagają intensywnego nawożenia. Warto jednak stosować nawozy długo działające. Rośliny młode, w pierwszym roku po posadzeniu należy nawozić połową zalecanych dawek nawozów. W przypadku roślin posadzonych w okresie wczesnej wiosny nawożenie można rozpocząć minimum po 4-5 tygodniach od momentu sadzenia (w tym czasie rośliny się ukorzeniają). Jeżeli iglaki są sadzone w okresie lata to wtedy zaleca się zrezygnować z ich nawożenia w danym roku, zwłaszcza nawozami azotowymi i wieloskładnikowymi zawierającymi azot.

Cięcie

Zasadniczo nie ma rośliny iglastej, której nie można przycinać. Cięcie systematycznie stosuje się u form żywopłotowych i geometrycznych. Najlepiej przeprowadzać je wiosną, ale nie później niż do końca lipca. Cięcie też stosujemy w sytuacji, gdy roślina osiągnie zbyt duże rozmiary, wtedy przycinamy zbyt wyrośnięte pędy.

Przesadzanie

Rośliny należy przesadzać do większych donic co 4 - 5 lat, a gdy staną się zbyt duże można je posadzić w gruncie.

Zimowanie w donicach

Należy pamiętać, aby roślinę w donicy, a dokładniej jej system korzeniowy zabezpieczyć przed zimą, owijając donicę włókniną, zakopując ją w ziemi lub umieszczając w specjalnym pojemniku ze styropianowym ociepleniem ścian.

Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Colour Your Life, zdjęcia w tekście: Plant Publicity Holland, zdjęcia tytułowe: Alinamd / Dreamstime oraz Thejoyofplants.co.uk

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl