Logo
Logo

Dlaczego iglaki żółkną i usychają? Poznaj przyczyny i znajdź rozwiązania problemów!

Żółknięcie, brązowienie i opadanie igieł często spowodowane są niespełnieniem podstawowych wymagań iglaków oraz ich niewłaściwą pielęgnacją. Na szczęście zmiany bardzo często są odwracalne – i to bez stosowania środków chemicznych – i po pewnym czasie iglaki znów będą piękne.

Spis treści
Dlaczego iglaki żółkną i przesychają? Czy iglaki mogą żółknąć w wyniku suszy? Jak nieodpowiednie nawożenie wpływa na kolor igieł? Czy iglaki żółkną po obsikaniu przez zwierzęta? Czy cień może powodować żółknięcie igieł?

Przyczyny żółknięcia, brązowienia i opadania igieł iglaków

Choć żółknięcie, brązowienie i opadanie igieł u iglaków może być objawem poważnych chorób, przyczyna może też tkwić w złej pielęgnacji rośliny lub w posadzeniu jej na nieodpowiednim miejscu. Poznaj najczęstsze przyczyny tych zjawisk i sposoby na rozwiązanie problemów.

Zielone Pogotowie / YouTube


 

Przesuszenie bryły korzeniowej i susza fizjologiczna 

Rośliny zimozielone transpirują (wymieniają gazy) przez cały rok, również zimą. Niestety, z zamarzniętej gleby trudno im pobrać ubytki. Dochodzi wtedy do suszy fizjologicznej: roślina cierpi na brak wody mimo jej pozornej dostępności. To częsty powód brązowienia igieł, a nawet zamierania roślin wiosną.
Rozwiązanie problemu: 
Iglaki podlewaj przez cały rok, także zimą, w cieplejsze dni, gdy nie ma mrozów. Podlewaj rzadziej, ale obficie.

Nadmiar nawozów 

Rośliny iglaste w ogrodach częściej są przenawożone niż cierpią na brak składników pokarmowych – każdą zmianę w ich wyglądzie (w tym zmianę barwy i opadanie igieł) nieprawidłowo interpretuje się jako wynik słabego nawożenia. W rezultacie dochodzi do zasolenia gleby, wzajemnego blokowania niektórych pierwiastków i osłabienia odporności roślin na mróz.
Rozwiązanie problemu: 
Zasilaj z głową. Preparaty azotowe stosuj wiosną i wczesnym latem. Nawóz jesienny podawaj do końca września. Uwaga! Iglaki z reguły szybciej kończą sezon wegetacyjny niż rośliny liściaste. Warto postawić na wolniej działające nawozy organiczne. W przypadku rzeczywistego stwierdzenia niedoboru danego składnika (lub składników) zastosuj nawożenie dolistne.

Mocz zwierząt domowych

Zdarza się, że częściowe żółknięcie igieł u roślin jest spowodowane „działalnością” psa lub kota. Mocz i odchody zwierząt mogą poparzyć zieleń.
Rozwiązanie problemu: Zwierzęta powinno się szkolić, aby nie niszczyły ogrodu. Jeśli to nie pomaga, iglaki trzeba osłonić siatkami z tworzywa sztucznego.

Nadmierne zagęszczenie i zacienienie 

Iglaki, które rosną zbyt gęsto lub są zasłonięte, mogą tracić igły w nadmiarze. Drzewa i krzewy ogałacają się od dołu – czyli w miejscach, gdzie dochodzi najmniej światła.
Rozwiązanie problemu: Przytnij rośliny. Przed sadzeniem wybierz właściwe stanowisko i pamiętaj o rozstawie.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: Oleksandr Rado / Dreamstime oraz Greyerbaby / Pixabay

Autor
Dlaczego iglaki żółkną i usychają? Poznaj przyczyny i znajdź rozwiązania problemów!
Dlaczego iglaki żółkną i usychają? Poznaj przyczyny i znajdź rozwiązania problemów!
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl