Przede wszystkim musimy pamiętać, że cyprysiki Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) nie są roślinami łatwymi w uprawie – wśród wszystkich cyprysików spotykanych w polskich ogrodach są gatunkiem najtrudniejszym w pielęgnacji. To krzewy i drzewa wrażliwe na zmienne warunki siedliskowe, a dodatkowo nie do końca odporne na mróz. Są też wymagające co do podłoża i nie lubią być przesadzane. Raczej nie znają słowa "tolerancyjne" i szybko reagują na niesprzyjające sobie warunki!
Zatem, jeśli fragmenty gałęzi cyprysików żółkną, po czym rdzewieją u podstawy (od pnia), może to być przyczyną:
- przejścia zbyt dużych chłodów (surowe zimy);
- nieodpowiedniego nawodnienia (za mało lub za dużo wody) – cyprysik Lawsona źle reaguje zarówno na przedłużające się susze, jak i zbyt wilgotne okresy w ciągu roku;
- złego podłoża – ziemia, w której rośnie cyprysik Lawsona, powinna być przepuszczalna i torfowa, bez ryzyka tworzenia się zastoin wodnych.
W zapobieganiu żółknięciu gałązek cyprysików najlepszym sposobem jest:
► w przypadku mrozów: okrywanie młodych drzewek agrowłókniną (która przepuszcza wodę, powietrze i światło);
► w przypadku złego nawodnienia: uważne kontrolowanie podlewania roślin;
► w przypadku złego podłoża: przesadzenie rośliny w odpowiednie miejsce, w okresie późno-jesiennym lub wczesno-wiosennym (dołek na bryłę korzeniową iglaka powinien być co najmniej 2 razy większy i wypełniony odpowiednim podłożem).
Tekst i zdjęcie: Katarzyna Jeziorska