Logo
Logo
50
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Choroba cyprysika Lawsona: żółknięcie i brązowienie gałązek

Pytanie czytelnika: Proszę o pomoc w identyfikacji choroby moich cyprysików Lawsona. Objawia się ona żółtawym zabarwieniem całych gałązek, szczególnie od dołu lub pnia.

 

Przede wszystkim musimy pamiętać, że cyprysiki Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) nie są roślinami łatwymi w uprawie – wśród wszystkich cyprysików spotykanych w polskich ogrodach są gatunkiem najtrudniejszym w pielęgnacji. To krzewy i drzewa wrażliwe na zmienne warunki siedliskowe, a dodatkowo nie do końca odporne na mróz. Są też wymagające co do podłoża i nie lubią być przesadzane. Raczej nie znają słowa "tolerancyjne" i szybko reagują na niesprzyjające sobie warunki!

Zatem, jeśli fragmenty gałęzi cyprysików żółkną po czym rdzewieją u podstawy (od pnia), może to być przyczyną:

  1. przejścia zbyt dużych chłodów (surowe zimy);
  2. nieodpowiedniego nawodnienia (za mało lub za dużo wody) – cyprysik Lawsona źle reaguje zarówno na przedłużające się susze, jak i zbyt wilgotne okresy w ciągu roku;
  3. złego podłoża – ziemia, w której rośnie cyprysik Lawsona powinna być przepuszczalna i torfowa, bez ryzyka tworzenia się zastoin wodnych.

W zapobieganiu żółknięciu gałązek cyprysików, najlepszym sposobem jest:

► w przypadku mrozów: okrywanie młodych drzewek agrowłókniną (która przepuszcza wodę, powietrze i światło);
► w przypadku złego nawodnienia: uważne kontrolowanie podlewania roślin;
► w przypadku złego podłoża: przesadzenie rośliny w odpowiednie miejsce, w okresie późno-jesiennym lub wczesno-wiosennym (dołek na bryłę korzeniową iglaka powinien być co najmniej 2 razy większy i wypełniony odpowiednim podłożem).

Cyprysiki i inne iglaki należy systematycznie czyścić z żółtych, obumarłych gałązek ponieważ mogą się na nich rozwijać choroby grzybowe roślin.


Tekst i zdjęcie: Katarzyna Jeziorska

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Powieśmy je i uzupełniajmy karmniki w okresie, gdy ptaki mają problem ze znalezieniem pokarmu przez warstwę śniegu.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu – nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć! Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste. Podczas cięcia drzew owocowych usuwajmy z nich też "mumie", czyli owoce pozostałe na gałęziach. UWAGA – nie formujemy gatunków takich jak klon, grab czy brzoza, które cięte wiosną wydzielają duże ilości soków, tzw. płaczą. Te rośliny formuje się je od czerwca do września.
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie styczniowych odwilży podlewajmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie. Sprawdźmy też, czy nasze rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach są dobrze osłonięte przed mrozami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!