Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
50
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Choroba cyprysika Lawsona: żółknięcie i brązowienie gałązek

Pytanie czytelnika: Proszę o pomoc w identyfikacji choroby moich cyprysików Lawsona. Objawia się ona żółtawym zabarwieniem całych gałązek, szczególnie od dołu lub pnia.

 

Przede wszystkim musimy pamiętać, że cyprysiki Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) nie są roślinami łatwymi w uprawie – wśród wszystkich cyprysików spotykanych w polskich ogrodach są gatunkiem najtrudniejszym w pielęgnacji. To krzewy i drzewa wrażliwe na zmienne warunki siedliskowe, a dodatkowo nie do końca odporne na mróz. Są też wymagające co do podłoża i nie lubią być przesadzane. Raczej nie znają słowa "tolerancyjne" i szybko reagują na niesprzyjające sobie warunki!

Zatem, jeśli fragmenty gałęzi cyprysików żółkną po czym rdzewieją u podstawy (od pnia), może to być przyczyną:

  1. przejścia zbyt dużych chłodów (surowe zimy);
  2. nieodpowiedniego nawodnienia (za mało lub za dużo wody) – cyprysik Lawsona źle reaguje zarówno na przedłużające się susze, jak i zbyt wilgotne okresy w ciągu roku;
  3. złego podłoża – ziemia, w której rośnie cyprysik Lawsona powinna być przepuszczalna i torfowa, bez ryzyka tworzenia się zastoin wodnych.

W zapobieganiu żółknięciu gałązek cyprysików, najlepszym sposobem jest:

► w przypadku mrozów: okrywanie młodych drzewek agrowłókniną (która przepuszcza wodę, powietrze i światło);
► w przypadku złego nawodnienia: uważne kontrolowanie podlewania roślin;
► w przypadku złego podłoża: przesadzenie rośliny w odpowiednie miejsce, w okresie późno-jesiennym lub wczesno-wiosennym (dołek na bryłę korzeniową iglaka powinien być co najmniej 2 razy większy i wypełniony odpowiednim podłożem).

Cyprysiki i inne iglaki należy systematycznie czyścić z żółtych, obumarłych gałązek ponieważ mogą się na nich rozwijać choroby grzybowe roślin.


Tekst i zdjęcie: Katarzyna Jeziorska

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu