Logo
Logo

Choroba cyprysika Lawsona: żółknięcie i brązowienie gałązek

Pytanie czytelnika: Proszę o pomoc w identyfikacji choroby moich cyprysików Lawsona. Objawia się ona żółtawym zabarwieniem całych gałązek, szczególnie od dołu lub pnia.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że cyprysiki Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) nie są roślinami łatwymi w uprawie – wśród wszystkich cyprysików spotykanych w polskich ogrodach są gatunkiem najtrudniejszym w pielęgnacji. To krzewy i drzewa wrażliwe na zmienne warunki siedliskowe, a dodatkowo nie do końca odporne na mróz. Są też wymagające co do podłoża i nie lubią być przesadzane. Raczej nie znają słowa "tolerancyjne" i szybko reagują na niesprzyjające sobie warunki!

Zatem, jeśli fragmenty gałęzi cyprysików żółkną, po czym rdzewieją u podstawy (od pnia), może to być przyczyną:

  1. przejścia zbyt dużych chłodów (surowe zimy);
  2. nieodpowiedniego nawodnienia (za mało lub za dużo wody) – cyprysik Lawsona źle reaguje zarówno na przedłużające się susze, jak i zbyt wilgotne okresy w ciągu roku;
  3. złego podłoża – ziemia, w której rośnie cyprysik Lawsona, powinna być przepuszczalna i torfowa, bez ryzyka tworzenia się zastoin wodnych.

W zapobieganiu żółknięciu gałązek cyprysików najlepszym sposobem jest:

► w przypadku mrozów: okrywanie młodych drzewek agrowłókniną (która przepuszcza wodę, powietrze i światło);
► w przypadku złego nawodnienia: uważne kontrolowanie podlewania roślin;
► w przypadku złego podłoża: przesadzenie rośliny w odpowiednie miejsce, w okresie późno-jesiennym lub wczesno-wiosennym (dołek na bryłę korzeniową iglaka powinien być co najmniej 2 razy większy i wypełniony odpowiednim podłożem).

Cyprysiki i inne iglaki należy systematycznie czyścić z żółtych, obumarłych gałązek, ponieważ mogą się na nich rozwijać choroby grzybowe roślin.


Tekst i zdjęcie: Katarzyna Jeziorska

Autor
Choroba cyprysika Lawsona: żółknięcie i brązowienie gałązek
Choroba cyprysika Lawsona: żółknięcie i brązowienie gałązek
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz