Mikrobiota syberyjska Microbiota decussata

Mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
27
Dekoracyjność: cała roślina
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: zwykle 50-60cm
Trwałość liści: zimozielone
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: skarpy, roślina okrywowa, skalniaki

Mikrobiota syberyjska to krzew iglasty z rodziny cyprysowatych (Cupresaceae). W środowisku naturalnym można go spotkać na Syberii oraz Dalekim Wschodzie. Roślina osiąga 50-60cm wysokości. Rośnie wolno - roczne przyrosty wynoszą ok. 10cm.

Posiada niski, rozłożysty pokrój i rozrasta się głównie wszerz. Liście są łuskowate, niekłujące ściśle przylegające do spłaszczonych pędów. Jesienią brązowieją - to naturalny proces. Szyszki są drobne (ok. 6mm długości), mało dekoracyjne.

Wymagania i uprawa:

Mikrobiotę można uprawiać na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Toleruje różne typy gleb poza podmokłymi i ciężkimi. Podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne. To gatunek w pełni mrozoodporny, nie wymagający okrycia. Można go sadzić jesienią lub wiosną.

Zaleca się go podlewać w upały i w czasie zim (sporadycznie). Starsze okazy znoszą długotrwałe susze. Dobrze reaguje na nawozy organiczne. Podłoże warto ściółkować (ograniczy to zachwaszczenie i wyparowywanie w początkowym etapie uprawy). Znosi cięcie - usuwa się zbyt bujne lub ekspansywne pędy (np.: gdy zasłaniają ścieżkę).

Mikrobiota syberyjska - zastosowanie:

Krzew ma uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Można obsadzać nim skarpy i skalniaki. Nadaje się do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji. Może być wykorzystywany jako roślina okrywowa.

zdjęcie: Crusier - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7496510

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści