Mikrobiota syberyjska to krzew iglasty z rodziny cyprysowatych (Cupresaceae). W środowisku naturalnym można go spotkać na Syberii oraz Dalekim Wschodzie. Roślina osiąga 50-60cm wysokości. Rośnie wolno - roczne przyrosty wynoszą ok. 10cm.
Posiada niski, rozłożysty pokrój i rozrasta się głównie wszerz. Liście są łuskowate, niekłujące ściśle przylegające do spłaszczonych pędów. Jesienią brązowieją - to naturalny proces. Szyszki są drobne (ok. 6mm długości), mało dekoracyjne.
Wymagania i uprawa:
Mikrobiotę można uprawiać na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Toleruje różne typy gleb poza podmokłymi i ciężkimi. Podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne. To gatunek w pełni mrozoodporny, nie wymagający okrycia. Można go sadzić jesienią lub wiosną.
Zaleca się go podlewać w upały i w czasie zim (sporadycznie). Starsze okazy znoszą długotrwałe susze. Dobrze reaguje na nawozy organiczne. Podłoże warto ściółkować (ograniczy to zachwaszczenie i wyparowywanie w początkowym etapie uprawy). Znosi cięcie - usuwa się zbyt bujne lub ekspansywne pędy (np.: gdy zasłaniają ścieżkę).
Mikrobiota syberyjska - zastosowanie:
Krzew ma uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Można obsadzać nim skarpy i skalniaki. Nadaje się do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji. Może być wykorzystywany jako roślina okrywowa.
zdjęcie: Crusier - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7496510