Logo
Logo

Sosna żółta (Pinus ponderosa)

Sosna żółta (Pinus ponderosa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: cała roślina
 • Gleba: małe wymagania glebowe, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, piaszczysta
 • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
 • Wysokość: 30 m
 • Okres kwitnienia: V, VI
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Korona: stożkowata, luźna, wyprostowana, owalna, zaokrąglona
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, duże ogrody, parki
 • Sosna żółta (Pinus ponderosa) należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej, głównie z jej górzystych, północno zachodnich terenów.

  Sosna żółta jest bardzo dużym drzewem, które w naturalnych, sprzyjających warunkach może dorastać do 50-70 m wysokości, jednak w Polsce finalnie do 30 rzadziej 40 metrów. Ma wolny wzrost (np. 30-letnie okazy mają wysokość ok. 10 m). Posiada symetryczny pokrój z szeroko-stożkowatą koroną. Kora młodych sosen żółtych jest gładka i ciemna (ciemnobrązowa do czarnej), a z wiekiem staje się spękana i średnio głęboko bruzdowana. Na starych pniach często czerwonobrązowa (cynamonowa). Młode pędy są krótkie, sztywne zielonkawe lub żółtawe. Długie igły (dochodzące do 25 cm) są zebrane w pęczkach po trzy. Są dość sztywne, płaskie i na końcu zaokrąglone.

  Sosna żółta kwitnie w maju u czerwcu. Szyszki są małe, cylindryczne lub owalne (od 9 do 15 cm długości) i brunatne. Ich łuski posiadają wyraźne, kolczaste wyrostki.

  Wymagania i uprawa

  Drzewo nie ma dużych wymagań siedliskowych i jest łatwe w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze radzi sobie także w jasnym półcieniu. Preferuje podłoża przepuszczalne, umiarkowanie żyzne o kwaśnym odczynie. Może rosnąć na piaszczystych i kamienistych podłożach. Nie jest wystarczająco mrozoodporna, dlatego lepiej unikać uprawy w chłodniejszych rejonach Polski i przed nadejściem mrozów osłaniać.

  Sosna żółta jest bardzo odporna na suszę. Roślinę warto ściółkować. Sosna żółta dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

  Można ją sadzić pod koniec lata lub wiosną. W pierwszych latach uprawy zaleca się ją podlewać (także zimą).

  Zastosowanie

  Sosna żółta jest chętnie sadzona w ogrodach przydomowych i parkach ze względu na swój "puszysty" wygląd. Efektownie prezentuje się jako soliter i dobrze wygląda w kompozycjach z krzewami i drzewami o gęstym pokroju. Jej karłowe odmiany można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach.

  Gatunek ma duże znaczenie w gospodarce leśnej Stanów Zjednoczonych – takie samo, jak sosna pospolita w Europie. 

  Różne części sosny były wykorzystywane przez Indian do wielu rzeczy – od leków po surowiec budulcowy. I tak np. odwar z igieł sosny był stosowany na kaszel, a z drewna robiono kajaki.

  Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
  Przeczytaj także
  Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

  Odmiany

  Sosna żółta charakteryzuje się dużą zmiennością i tym samym ma sporo podgatunków (7). W ogrodach uprawiane są głównie ich odmiany ozdobne:

  • 'Dixie' – jedna z najpopularniejszych odmian karłowych
  • 'Penáz' – bardzo wąski pokrój, o wyraźnym, silnym przewodniku i krótkich, rzadkich pędach bocznych
  • 'Jaune' – odm. karłowa, o żółtych igłach
  • 'Pendula Compacta' – odm. wolno rosnąca, o płaczącym pokroju

  Ciekawostki

  Polska nazwa "sosna żółta" pochodzi od zabarwienia drewna, które jest żółtawe. W Nowej Zelandii i Australii sosna ta jest gatunkiem inwazyjnym, tępionym i postrzeganym za niebezpieczny chwast.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Crusier/CC BY 3.0/Link, Moosicorn Ranch/CC BY 2.0/Link, Benjamin Earwicker/freeimages.com

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl