Logo
Logo

Sosna czarna 'Pyramidalis'

Wąski pokrój, wysoka odporność na zanieczyszczenie powietrza oraz suszę sprawiają, że sosna czarna ‘Pyramidalis’, jako jedna z nielicznych wśród roślin iglastych, świetnie nadaje się do sadzenia na terenach miejskich. Roślina jest atrakcyjna przez cały rok, także zimą, gdy jej długie, nastroszone igły pokrywa szron.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Sosna czarna (Pinus nigra) ‘Pyramidalis’ została znaleziona w USA w latach trzydziestych XX wieku i po dzień dzisiejszy jest uprawiana i oferowana w wielu amerykańskich i europejskich szkółkach roślin ozdobnych. Gatunek pochodzi z terenów górskich Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej.

Młode rośliny mają pokrój kolumnowy, ale z wiekiem ich korony mogą przybierać formy stożkowate lub jajowate. Drzewa rosną średnio silnie, po 30 latach uprawy osiągają około 6 m wysokości. Sztywne, grube pędy wyrastają z pnia pod ostrym kątem i rosną pionowo do góry. Ciemnozielone, długie i grube igły są ostro zakończone, zebrane po 2 w pęczku, rozmieszczone regularnie wokół pędów.

Szyszki są jajowate, mają około 10 cm długości. Początkowo są ciemne, prawie czarne, dojrzewają i otwierają się w trzecim roku po kwitnieniu. Dojrzałe szyszki opadają wkrótce po wysypaniu nasion, które stanowią przysmak wiewiórek. Gęste korony drzew dają schronienie licznym gatunkom ptaków, które równie chętnie zakładają w nich gniazda.

sosna czarna Pyramidalis fot. Monika Szczepaniak
Fot. Monika Szczepaniak (APZ)
sosna czarna Pyramidalis fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz inne ciekawe odmiany sosny górskiej

Wymagania i uprawa

Sosna czarna ‘Pyramidalis’ ma bardzo małe wymagania glebowe i wilgotnościowe, rośnie zdrowo i właściwie jest wolna od szkodników. Doskonale czuje się na wszystkich glebach przepuszczalnych, nawet jałowych, o lekko kwaśnym odczynie. Wymaga pełnego nasłonecznienia. Dlatego sadząc rośliny w ogrodzie należy unikać miejsc cienistych oraz wilgotnych, bowiem warunki te sprzyjają porażeniu roślin przez choroby grzybowe. W Polsce gatunek ten jest całkowicie odporny na mróz.

Wytrzymuje też wysokie zanieczyszczenia powietrza pyłami i substancjami gazowymi, dlatego z powodzeniem może być uprawiana w dużych miastach oraz okręgach przemysłowych. Co więcej, dzięki utrzymywaniu przez cały rok igieł, pełni pożyteczną rolę w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń, zwłaszcza groźnych dla zdrowia ludzi pyłów zawieszonych. To one właśnie są najgroźniejsze podczas zjawisk smogowych. Igły sosen zatrzymują na swojej powierzchni te mikroskopijnej wielkości pyły, które następnie są spłukiwane w czasie opadów.

Gdzie posadzić?

Ze względu na swój charakterystyczny, dosyć wąski pokrój korony odmiana ‘Pyramidalis’ nadaje się do sadzenia w miejscach o ograniczonej przestrzeni: w małych ogrodach przydomowych i przedogródkach, na działkach i cmentarzach. Doskonale sprawdza się w zieleni osiedlowej, gdzie grubość warstwy żyznej gleby jest zwykle niewielka, co w przypadku innych drzew może być problematyczne.

Roślina jest atrakcyjna przez cały rok, także zimą, gdy jej długie, nastroszone igły pokrywa szron. Sosna ta może być sadzona pojedynczo w miejscach wyeksponowanych, np. jako centralny punkt rabaty z krzewami iglastymi, ale może też posłużyć do tworzenia wysokiego, zielonego muru izolującego ogród od ulicznego zgiełku lub ciekawskiego oka sąsiada.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Sosna czarna 'Pyramidalis'
Sosna czarna 'Pyramidalis'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)