Opis rośliny
Sosna czarna (Pinus nigra) ‘Pyramidalis’ została znaleziona w USA w latach trzydziestych XX wieku i po dzień dzisiejszy jest uprawiana i oferowana w wielu amerykańskich i europejskich szkółkach roślin ozdobnych. Gatunek pochodzi z terenów górskich Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej.
Młode rośliny mają pokrój kolumnowy, ale z wiekiem ich korony mogą przybierać formy stożkowate lub jajowate. Drzewa rosną średnio silnie, po 30 latach uprawy osiągają około 6 m wysokości. Sztywne, grube pędy wyrastają z pnia pod ostrym kątem i rosną pionowo do góry. Ciemnozielone, długie i grube igły są ostro zakończone, zebrane po 2 w pęczku, rozmieszczone regularnie wokół pędów.
Szyszki są jajowate, mają około 10 cm długości. Początkowo są ciemne, prawie czarne, dojrzewają i otwierają się w trzecim roku po kwitnieniu. Dojrzałe szyszki opadają wkrótce po wysypaniu nasion, które stanowią przysmak wiewiórek. Gęste korony drzew dają schronienie licznym gatunkom ptaków, które równie chętnie zakładają w nich gniazda.
Fot. Monika Szczepaniak (APZ) |
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wymagania i uprawa
Sosna czarna ‘Pyramidalis’ ma bardzo małe wymagania glebowe i wilgotnościowe, rośnie zdrowo i właściwie jest wolna od szkodników. Doskonale czuje się na wszystkich glebach przepuszczalnych, nawet jałowych, o lekko kwaśnym odczynie. Wymaga pełnego nasłonecznienia. Dlatego sadząc rośliny w ogrodzie należy unikać miejsc cienistych oraz wilgotnych, bowiem warunki te sprzyjają porażeniu roślin przez choroby grzybowe. W Polsce gatunek ten jest całkowicie odporny na mróz.
Wytrzymuje też wysokie zanieczyszczenia powietrza pyłami i substancjami gazowymi, dlatego z powodzeniem może być uprawiana w dużych miastach oraz okręgach przemysłowych. Co więcej, dzięki utrzymywaniu przez cały rok igieł, pełni pożyteczną rolę w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń, zwłaszcza groźnych dla zdrowia ludzi pyłów zawieszonych. To one właśnie są najgroźniejsze podczas zjawisk smogowych. Igły sosen zatrzymują na swojej powierzchni te mikroskopijnej wielkości pyły, które następnie są spłukiwane w czasie opadów.
Gdzie posadzić?
Ze względu na swój charakterystyczny, dosyć wąski pokrój korony odmiana ‘Pyramidalis’ nadaje się do sadzenia w miejscach o ograniczonej przestrzeni: w małych ogrodach przydomowych i przedogródkach, na działkach i cmentarzach. Doskonale sprawdza się w zieleni osiedlowej, gdzie grubość warstwy żyznej gleby jest zwykle niewielka, co w przypadku innych drzew może być problematyczne.
Roślina jest atrakcyjna przez cały rok, także zimą, gdy jej długie, nastroszone igły pokrywa szron. Sosna ta może być sadzona pojedynczo w miejscach wyeksponowanych, np. jako centralny punkt rabaty z krzewami iglastymi, ale może też posłużyć do tworzenia wysokiego, zielonego muru izolującego ogród od ulicznego zgiełku lub ciekawskiego oka sąsiada.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |