Logo
Logo

Sosna czarna 'Spielberg’

Sosna czarna pochodzi z terenów górskich Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej. W uprawie znajduje się zarówno sam gatunek, który stanowi cenne, szybko rosnące drzewo, oraz liczne ozdobne odmiany ogrodowe, o bardzo zróżnicowanym pokroju i sile wzrostu. Jedną z nich jest ‘Spielberg’ – miniaturowe drzewo o zwartym pokroju i kulistej koronie, wyselekcjonowane w Niemczech w latach 80-tych XX wieku.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Sosna czarna (Pinus nigra) 'Spielberg' w pierwszych latach uprawy przyjmuje postać kuli o licznych i gęsto ułożonych, pędach. Po 10 latach dorasta do około 1,5 m średnicy. Później korony mogą być bardziej jajowate. Starsze okazy są zwykle wielopniowe.

Igły odmiany 'Spielberg' są ciemnozielone, zebrane po 2 w pęczkach mają od 10 do 15 cm długości, są grube, ostro zakończone. W drugiej połowie lata pojawiają się drugie przyrosty z krótkimi igłami, które tworzą dekoracyjne rozetki na końcach pędów. Gęste korony starszych drzew stanowią dobre schronienie oraz bezpieczne miejsce lęgowe ptaków.

sosna czarna Pinus nigra Spielberg Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Sosna czarna ma niewielkie wymagania pod względem gleby i wilgotności. Dobrze rośnie na niemal wszystkich przepuszczalnych glebach ogrodowych, w tym jałowych i suchych, na stanowiskach słonecznych. Sadząc rośliny w ogrodzie należy jedynie unikać miejsc wilgotnych i cienistych, bowiem warunki te sprzyjają porażeniu roślin przez choroby grzybowe.

W pierwszych latach uprawy zaleca się czyszczenie karłowych odmian sosen, polegające na delikatnym usuwaniu z wnętrza korony starych, zasuszonych igieł, które same nie są w stanie opaść.

Zabieg poprawia cyrkulację powietrza w obrębie korony i sprzyja lepszej zdrowotności, zwłaszcza przy mokrej i deszczowej pogodzie. Czyszczenie najlepiej przeprowadzać wiosną. Starsze rośliny same się oczyszczają.

Sosna czarna i jej odmiany, np. 'Spielberg', w warunkach klimatycznych Polski są w pełni mrozoodporne, rzadko atakowana przez szkodniki. Wytrzymują suszę oraz zanieczyszczenie powietrza.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Spielberg’ znajduje zastosowanie w niedużych ogrodach przydomowych, osiedlowych, jest polecane do sadzenia na wrzosowiskach, w alpinariach oraz na cmentarzach. W okresie Bożego Narodzenia może służyć jako ogrodowa choinka.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Sosna czarna 'Spielberg’
Sosna czarna 'Spielberg’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu