Nawożenie sosen | Jak, czym i kiedy to robić prawidłowo?

nawożenie sosen fot. weerapat Depositphotos

Sosny to bardzo popularne i wdzięczne iglaki, które cieszą nasze oczy przez cały rok. Warto wiedzieć, że także one potrzebują składników pokarmowych. Zobacz, kiedy i czym nawozić te piękne rośliny, by zdrowo rosły!

Posłuchaj
00:00
68
Spis treści
Jakie nawozy wybrać do zasilania sosen? Gdzie kupić odpowiednie nawozy? Kiedy nawozić sosny?

Jakie nawozy wybrać do zasilania sosen?

W amatorskich ogrodach przydomowych do nawożenia sosen, jak i innych iglaków najlepiej stosować gotowe nawozy wieloskładnikowe, dedykowane dla tej grupy roślin i zawierające wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze i utrzymujące odpowiednie dla roślin iglastych (lekko kwaśne) pH podłoża. Dzięki specjalnie dobranemu i zbilansowanemu składowi tych nawozów, łatwiej zapobiegniemy niedoborom tych składników.

Nawóz do sosny
Nawóz do sosny
Nawóz do iglaków wzmacniający wybarwianie igieł jest to nawóz WE typu PK, zawierającym w swoim składzie takie składniki pokarmowe jak: fosfor, potas oraz magnez. Wysoka zawartość magnez w nawozie wpływa na odpowiednie wybarwienie i zagęszczenie igieł. Przeciwdziała także brązowieniu i iglaków. Wzmacnia odporność roślin na choroby. Nawóz można stosować w formie oprysków. Nawóz szybko eliminuje niedobory magnezu.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Mikoryza dla sosny
Mikoryza dla sosny
ECTOVIT ® jest przeznaczony do większości drzew iglastych oraz niektórych liściastych. To produkt oparty na wyjątkowych zdolnościach grzybów ektomikoryzowych. Jest w formie płynnej, bardzo łatwy w użyciu w formie roztworu po rozrobieniu z wodą. Jedna aplikacja na całe życie rośliny.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Kiedy nawozić sosny?

W sklepach i centrach ogrodniczych wybór mineralnych nawozów wieloskładnikowych jest bardzo duży. Zwykle są to nawozy granulowane lub rozpuszczane w wodzie, które stosujemy kilka razy w sezonie – od wiosny (marzec/kwiecień) do końca sierpnia.

Należy pamiętać, aby nie nawozić sosen świeżo posadzonych (szczególnie z tzw. gołym korzeniem lub w balocie z bryłą ziemi) – muszą one najpierw przyjąć się i ukorzenić. Od końca sierpnia nie nawozimy już roślin iglastych nawozami zawierającymi azot, a jedynie nawozami jesiennymi – fosforowo-potasowymi.

Bardzo wygodnym sposobem zasilania sosen jest zastosowanie nawozów o tzw. przedłużonym działaniu. Ukryte w specjalnych otoczkach składniki pokarmowe uwalniane są powoli i optymalnie odżywiają rośliny niemal przez cały sezon wegetacyjny. W zależności od ich rodzaju stosuje się je raz lub dwa razy w sezonie. Co ważne, są one bezpieczne (małe ryzyko przenawożenia) dla świeżych nasadzeń, jak i dla roślin już rosnących w ogrodzie. Wszystkie nawozy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, a po nawożeniu rośliny podlewamy.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe weerapat/Depositphotos

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Sosna oścista Pinus aristata

Sosna gęstokwiatowa 'Rainbow' Pinus densiflora 'Rainbow'

Sosna czarna ‘Brepo’ Pinus nigra ‘Brepo’

Sosna pospolita / Sosna zwyczajna Pinus sylvestris

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści