Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co posadzić pod sosnami? Lista roślin

Sosny to bardzo różnorodna grupa roślin – iglastych drzew i krzewów. W Polsce na naturalnych stanowiskach spotkać można kilka gatunków, ale większość z nas ma w ogrodach strzeliste sosny pospolite o rudych pniach. Wbrew pozorom pod nimi można stworzyć piękny ogród.

Zobacz, jakie kolorowe krzewy i ciekawe byliny posadzić pod sosnami, aby rabaty cieszyły oko o każdej porze roku!

Spis treści
Czym się charakteryzują sosny? Jakie krzewy posadzić pod sosną? Jakie trawy i byliny posadzić pod sosną? Jak zagospodarować miejsce pod sosną? Jakie pnącza posadzić przy sosnach?

Co lubią i jak wyglądają sosny?

Sosny (Pinus) są roślinami kochającymi słoneczne stanowiska. Większość gatunków sosen najlepiej rośnie na kwaśnym, przepuszczalnym, piaszczystym podłożu. Pod koronami gatunków drzewiastych nie zawsze panuje cień – w wiele miejsc dociera również sporo słońca. Zwykle młode okazy są gęste i od dołu do góry pokryte igłami, a starsze mają parasolowate korony i długi pień; dlatego pod nimi może rosnąć wiele niższych roślin, m.in. rośliny wrzosowate.

Pod sosnami, które przez cały rok pokryte są igłami warto posadzić rośliny kwitnące, przebarwiające się jesienią na intensywne kolory lub posiadające kolorowe liście od wiosny do jesieni. Wtedy co kilka tygodni pod drzewami kompozycje będą się zmieniały, jak w kalejdoskopie.

 

co posadzić pod sosnami  fot. iVerde

Fot. iVerde

Azalie i klony palmowe świetnie wyglądają obok siebie i lubią zaciszne ciepłe miejsca pod koronami sosen.

Krzewy pod sosnami

W ogrodzie, w którym rosną sosny w cieniu doskonale czują się krzewy wrzosowate, takie jak kwitnące wczesną wiosną na wiele pięknych kolorów różaneczniki i azalie, urodziwe kalmie o dzwonkowatych kwiatach oraz oryginalne kiścienie wawrzynowe (Leucothoe) i pierisy japońskie o błyszczących, ciekawie wybarwionych liściach. Kwaśne podłoże jest też idealne do uprawy borówek amerykańskich.

Przez cały sezon dobrym tłem dla krzewów wrzosowatych będą klony palmowe (Acer palmatum) o postrzępionych, delikatnych listkach barwy purpurowej, zielonej lub złocistej. W słonecznych miejscach na rabatach wrzosowych w pobliżu sosen można sadzić mało popularne, ale bardzo efektownie kwitnące żarnowce (Cytisus), które cieszą żółtymi lub czerwonymi kwiatami na początku lata, a potem doskonale uzupełniają kompozycje zieloną barwą pędów.

co posadzić pod sosnami - krzewy

Fot. Teodor, DUOTONE_, freestocks-photos /Pixabay, iVerde

1 – borówka amerykańska, 2 – hortensja bukietowa, 3 – kiścień wawrzynowy 'Rainbow', 4 – trzmielina pospolita, 5 – kalmia szerokolistna, 6 – różanecznik 'Chevalier Felix de Sauvage', 7 – azalia 'Willem Hardijzer', 8 – pieris japoński 'Sarabande'

Na kwaśnym podłożu pod sosnami albo obok niskich krzewiastych gatunków sosen w słonecznych miejscach uprawiać można też hortensje – ogrodowe (Hydrangea macrophylla), bukietowe (H. paniculata) i krzewiaste (H. arborescens), które kwitną od lata do jesieni. Wśród odmian znajdziemy rośliny o czysto białych kwiatostanach, popularne różowe odmiany, ale też zielonkawe i niebieskie. Jest więc w czym wybierać.

Nieco mniej znaną, ale wartą uwagi, ze względu na jesienne przebarwienie jest hortensja dębolistna (H. quercifolia), która wymaga zacisznego stanowiska. Jej liście przybierają pod koniec sezonu intensywny czerwony lub czerwonofioletowy kolor.

Jesienią pod sosnami prezentują się też dobrze trzmieliny, np. oskrzydlona czy pospolita o różowofioletowych liściach i oryginalnie wyglądających pomarańczowych owocach.

co posadzić pod sosnami fot. Doris Pecka  Pixabay

Fot. Doris Pecka/Pixabay

Gdy liście paproci zaczynają się rozwijać, przypominają kształtem pastorały.

Byliny i krzewinki w towarzystwie sosen

Na rabatach w cieniu pod sosnami świetnie radzą sobie ogrodowe paprocie, a także kwitnące latem na biało okazałe parzydła leśne (Aruncus dioicus), kępiaste, zimozielone modrzewnice (Andromeda) oraz tworzące zimozielone kobierce, wdzięczne barwinki pospolite (Vinca minor), których niebieskie kwiaty pojawiają się już w kwietniu.

Dobrym dodatkiem do kompozycji z różaneczników i azali jest golteria rozesłana (Gaultheria procumbens), która tworzy kobierce zimozielonych liścia, a do tego jesienią rodzi ładne, kuliste, czerwone owoce oraz znana z sosnowych lasów borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea).

co posadzić pod sosnami - krzewinki i byliny

Fot. NickyPe/Pixabay, iVerde

1 – paproć, 2 – parzydło leśne, 3 – kocimiętka Faassena, 4 – roplenica japońska, 5 – barwinek pospolity, 6 – modrzewnica pospolita, 7 – borówka brusznica, 8 – wrzos pospolity, 9 – wrzosiec, 10 – golteria rozesłana

Co będzie dobrze rosło obok i pod sosnami?

Słoneczne miejsce obok sosen idealnie nadaje się na wrzosowisko.  Obok kwitnących wiosną wrzośców (Erica) i jesienią wrzosów (Calluna) warto posadzić kolumnowe jałowce (Juniperus), brzozy karłowate (Betula nana), a także tworzące malownicze kępy traw ozdobnych, takich jak kostrzewy (Festuca) czy rozplenice japońskie (Pennisetum alopecuroides).

W suchych miejscach, w słońcu, np. obok niskich krzewów kosodrzewiny świetnie sprawdza się kwitnąca na niebiesko, mało wymagająca kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii).

konwalia majowa fot. mikakaptur Pixabay

Fot. mikakaptur/Pixabay

W dużych ogrodach leśnych pod sosnami mogą rozrastać się bardziej ekspancywne gatunki roślin, na przykład kwitnące na biało konwalie majowe (Convallaria majalis).

Pnącza na sosnach

Po pniach wysokich sosen z powodzeniem mogą wspinać się pnącza, na przykład zimozielony bluszcz pospolity (Hedera helix), który po kilkunastu latach uprawy może jesienią zakwitać i stanowić źródło pokarmu dla pszczół. W ogrodach leśnych i naturalistycznych pod sosnami dobrze będzie rozwijać się winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), który jesienią pięknie się przebarwia. Jego granatowe owoce będą z pewnością do ogrodu przyciągać ptaki.

Przy karłowych gatunkach i odmianach sosen w słonecznych miejscach dobrze wyglądają odmiany zimozielonej trzmieliny Fortune'a (Euonymus fortunei) o zielonych lub pokrytych żółtymi bądź białymi plamkami liściach.

co posadzić pod sosnami - pnącza

Fot. Jacques GAIMARD, JamesDeMers, Manfred Richter, bernswaelz/Pixabay

1 – bluszcz pospolity, 2 – winobluszcz pięciolistkowy, 3 – trzmielina Fortune'a, 4 – wiciokrzew

Amatorom kwitnących pnączy polecam znoszącą dobrze cień hortensję pnącą (Hydrangea petiolaris) o białych kwiatach oraz kolorowe wiciokrzewy (Lonicera), które mają wiele pachnących odmian.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: lcrms7/Depositphotos

Autor
Co posadzić pod sosnami? Lista roślin
Co posadzić pod sosnami? Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (20)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

22-03-2024 08:06

Komentarz dodany przez Maria: Witam bardzo dobre porady dobrze opisane i moZna z nich skorzystać dziekuje

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl