Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) to piękny, pochodzący z Ameryki Północnej krzew ozdobny z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

Roślina ma postać wolnorosnącego krzewu o zaokrąglonej koronie, który w naturze może dorastać nawet do 8-10 m. wys. (w Polsce zwykle 2-3 m. wys.). Kalmia tworzy sztywne, wzniesione, rozgałęzione pędy, pokryte szerokolancetowatymi, skórzastymi, błyszczącymi z wierzchu, zimozielonymi liśćmi. Zanim zakwitnie, może być mylona z różanecznikami.

Roślina zakwita wiosną (V-VI), rozwijając liczne, niewielkie, bardzo charakterystyczne, miseczkowate kwiaty o zrośniętych płatkach (brzeg kwiatu wygląda jak szerokoząbkowany), zebrane po kilkanaście w duże, szczytowe baldachogrona. Kwiaty są zwykle białe lub różowe, ale u odmian mogą być też dwukolorowe i ozdobione atrakcyjnymi wzorami, plamkami lub barwnymi obwódkami.

Kalmia szerokolistna korzeni się płytko, przez co jest wrażliwa na suszę i mechaniczne uszkodzenia systemu korzeniowego.

Wymagania i uprawa

Kalmia szerokolistna to piękna, ale też wymagająca roślina. Oczekuje żyznych, próchniczych, stale lekko wilgotnych gleb o kwaśnym odczynie pH oraz półcienistego, zacisznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska.

Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego najlepiej uprawiać ją w najcieplejszych rejonach kraju, dodatkowo osłaniając na zimę włókniną (szczególnie młode egzemplarze).

Pąki kwiatowe są też wrażliwe na wiosenne przymrozki. Na terenach chłodniejszych kalmię lepiej uprawiać jako roślinę pojemnikową, chowaną na zimę do chłodnego, jasnego pomieszczenia.

Ze względu na płytki system korzeniowy, krzew jest wrażliwy na suszę, dlatego latem wymaga podlewania. Glebę wokół niego warto wyściółkować korą, co ograniczy parowanie wody.

Zastosowanie

Kalmia szerokolistna to dokonały towarzysz różaneczników, azalii i wrzosów, uzupełniający utworzone z nich kompozycje na wrzosowiskach. Niższe odmiany nadają się też do uprawy w pojemnikach.

Wybrane odmiany

  • 'Carousel' – kwiaty białe z czerwonym wzorem i szeroką, czerwoną obwódką, wys. ok. 1,5-2 m.
  • 'Minuet' – kwiaty białe z szeroką, czerwoną obwódką, wys. ok. 0,8-1 m.
  • 'Olympic Wedding' – kwiaty jasnoróżowe, z szeroką, bordową obwódką, wys. ok. 0,5-1 m.
  • 'Raspberry Glow' – kwiaty ciemnoróżowe z jaśniejszym rysunkiem, wys. ok. 0,5-1 m.
  • 'Olympic Fire' – kwiaty w pąkach czerwone, później jasnoróżowe, wys. ok. 1-1,5 m.
  • 'Peppermint' – kwiaty białe z bordowym, gwiazdkowym rysunkiem wewnątrz krony, wys. ok. 0,5-1 m.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde; Nadine Trief/Pixabay