Logo

Co posadzić obok wrzosów w ogrodzie? | Lista roślin

Wrzosowiska i rabaty wrzosowe nie wychodzą z mody już od wielu lat. Urodę kwitnących wrzosów można podziwiać od końca lata do późnej jesieni, a w pozostałe miesiące rośliny te zdobią gęstym kobiercem swoich iglastych liści. Jednak każdy zakątek z tymi niezwykłymi roślinami warto wzbogacić dobierając do nich i sadząc razem inne gatunki roślin. Takie nasadzenia staną się perełkami ogrodu i miejscami, na które zwróci uwagę każdy gość. Dowiedz się, co posadzić obok wrzosów, by wyglądały najpiękniej.

Streszczenie artykułu
Wrzosy to rośliny, które tworzą piękne, kolorowe kompozycje w ogrodzie, zwłaszcza jesienią i zimą. Jednak, aby stworzyć naprawdę efektowne i harmonijne rabaty, warto wiedzieć, jakie rośliny najlepiej posadzić obok wrzosów. Idealnymi sąsiedziami dla wrzosów są rośliny o podobnych wymaganiach glebowych i świetlnych. Wrzosy preferują gleby kwasowe, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, a także stanowiska słoneczne lub półcieniste. Wśród roślin, które dobrze komponują się z wrzosami i spełniają te same wymagania, można wymienić m.in. azalie, rododendrony, pierisy, wrzosowce, magnolie, skalnice czy turzycy. Te rośliny, podobnie jak wrzosy, zimą nie tracą liści, co pozwala na utrzymanie atrakcyjnego wyglądu rabaty przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że wrzosy są roślinami niskimi, dlatego rośliny towarzyszące nie powinny być zbyt wysokie, aby nie zasłaniać wrzosów. Dobrze jest też zastosować rośliny o różnej porze kwitnienia, co pozwoli na ciągłe utrzymanie koloru i uroku rabaty.
Spis treści
Jakie gatunki roślin posadzić obok wrzosów? Co wiosną dobrze wygląda obok wrzosów? Co latem dobrze wygląda obok wrzosów? Co jesienią dobrze wygląda obok wrzosów? Co zimą dobrze wygląda obok wrzosów?

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie wrzosów?

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) to krzewinka wymagająca słonecznego stanowiska i lekkiego, piaszczystego podłoża o kwaśnym odczynie. W ogrodzie najlepiej prezentuje się w większych grupach, na lekkich wzniesieniach. Sadząc wrzosy wybierajmy po kilka odmian różniących się między sobą barwą kwiatów lub liści i pokrojem. Sadźmy w grupach po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk. Warto wiedzieć, że w sprzedaży znajdziemy nie tylko rośliny o liliowych kwiatach, ale również czerwonych, w różnych odcieniach różu, białych, a także wyróżniające się złocistymi czy pomarańczowymi liśćmi.

Aby ogród nie był monotonny, rabatę trzeba wzbogacić w byliny, krzewy i drzewa liściaste oraz liściaste, które sprawią, że nasze wrzosowisko będzie tętniło życiem przez cały rok. Na obrzeże rabaty nadają się niskie, gatunki charakterze zadarniającym lub tworzące kępki, a do środkowej i tylnej części niewysokie krzewy, a nawet pojedyncze drzewa. Przy wyborze i sadzeniu roślin trzeba pamiętać o tym, że wrzosy powinny mieć jak najwięcej słońca – dlatego wyższe krzewy i drzewa sadźmy od ich północnej strony.

Wrzosiec fot. Teodor   Pixabay Fot. Teodor/Pixabay

Wrzosiec to roślina, którą zna każdy ogrodnik – niezwykle łatwa w uprawie i ozdobna przez całą zimę oraz wiosnę. Często stanowi wypełnienie rabat z większymi krzewami.

Wiosna wśród wrzosów

Najczęściej stosowaną rośliną, wykorzystywaną na wrzosowych rabatach jest wrzosiec (Erica). Większość odmian zakwita na przedwiośniu lub bardzo wczesną wiosną (II-IV) i ma kwiaty białe lub w różnych odcieniach różu. Dobrym towarzystwem dla wrzosów jest również modrzewnica pospolita (Andromeda polifolia), w Polsce naturalnie występująca na torfowiskach. Jej dzwonkowate, drobne, białe lub różowe kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu.

W cieplejszych regionach Polski można sadzić na wrzosowiskach niską, zimozieloną krzewinkę kasjopeję widłakowatą (Cassiope lycopodioides). To roślina, która osiąga zaledwie 0,2 m wysokości, więc najlepiej przeznaczyć dla niej miejsce przy samym brzegu kompozycji. Kwitnie na biało (IV-V).

Kalmia fot. punch_ra PIxabay Fot. punch_ra/Pixabay

Kalmia posiada urocze kwiaty zebrane w gęste baldachy, które dodają lekkości rabacie.

Wyjątkowo atrakcyjnym krzewem osiągającym ok. 1-2 m wysokości jest kalmia wąskolistna (Kalmia latifolia). Roślina ta ma zimozielone liście i niezwykłej urody różowe lub purpurowe kwiaty zebrane w kwiatostany wyrastające w maju i czerwcu na szczytach pędów. Warto zwrócić uwagę na kalmię, jeśli dysponujemy zacisznym i ciepłym stanowiskiem. W sprzedaży znajdziemy odmiany różniące się wysokością i barwą kwiatów.

Co posadzić obok wrzosów fot. MAK MEDIA GAP GARDENS Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Karłowe, mało wymagające odmiany sosen i kępkowe byliny (np. rudbekie) to świetne tło dla wrzosów.

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Doskonałym dodatkiem do wrzosów są również kępkowe trawy ozdobne, np. niskie kostrzewy zielonych lub srebrzystych źdźbłach.

Co kwitnie latem obok wrzosów

Świetnym dodatkiem do wrzosowej rabaty są żarnowce (Cytisus). To krzewy, które pospolicie występują w Polsce i kwitną w czerwcu obsypując się masą jasnożółtych kwiatów. W sprzedaży możemy jednak dostać nie tylko rośliny o żółtych kwiatach, ale także ciekawe różowe, łososiowe lub purpurowe odmiany. Ze względy na ładny rozłożysty pokrój tych roślin, najlepiej sadzić je pojedynczo.

W środkowej części wrzosowiska możemy również posadzić kępy bylin o małych wymaganiach w stosunku do podłoża i dobrze radzących sobie na mocno nasłonecznionym stanowisku, np. rudbekie (Rudbeckia), rozchodniki okazałe (Hylotelephium spectabile) i juki karolińskie (Yucca filamentosa).

Natomiast brzeg rabaty wrzosowej latem może zdobić dabecja kantabryjska (Daboecia polifolia). Ta delikatna zimozielona krzewinka nadaje się do najcieplejszych regionów Polski. Najlepiej zimuje, jeśli okryjemy ją na zimę. Osiąga ok. 0,2-0,5 m wysokości i w zależności od odmiany ma kwiaty białe, różowe lub purpurowe, które rozwijają się od lipca do października.

Trawy ozdobne, takie jak niskie: kostrzewa popielata (Festuca glauca) kostrzewa Gautiera (F. gautieri), nieco wyższa rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) oraz wysokie miskanty (Miscanthus) najpiękniej prezentują się późnym latem, jesienią i pozostają dekoracyjne także zimą.

co posadzić obok wrzosów Fot. Hans Braxmeier, armennano, forumkrakow, Etienne GONTIER, zasilvape, Alicja, pitinhs, MrGajowy3/Pixabay,

1 – dereń biały (Cornus alba) 'Sibirica', 2, 3 – żarnowiec (Cytisus), 4 – brzoza brodawkowata (Betula pendula), 5 – pieris japoński (Pieris japonica), 6 – borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum), 7 – jałowiec (Juniperus), 8 – sosna pospolita (Pinus sylvestris), 9 – kosodrzewina (Pinus mugo var. mughus)

Jesień na wrzosowisku

Choć na rabacie wrzosowej jesienią główną rolę grają właśnie wrzosy, warto je tak wyeksponować, by wyglądały jak najbardziej atrakcyjnie. Warto posadzić więc wśród wrzosów rośliny o barwnych lub przebarwiających się pod koniec sezonu liściach, takie jak klon palmowy (Acer palmatum) i niskie odmiany brzóz (Betula ssp.).

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Wrzosy najlepiej prezentują się w grupach posadzone po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk.

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Aby jak najlepiej wyeksponować urodę wrzosów warto wykorzystywać je do tworzenia kontrastowych kompozycji z roślin.

Zimowe towarzystwo dla wrzosów

Zimą na wrzosowisku wzrok przyciągać mogą krzewy iglaste, czyli jałowce (Juniperus ssp.) i karłowe odmiany sosen (Pinus ssp.), a także zimozielone, czyli trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei), pieris japoński (Pieris japonica), kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia). Pomiędzy kępami wrzosów ciekawie w tym okresie wyglądają zimozielone rośliny tworzące kobierce, np. golteria rozesłana, pełzająca (Gaultheria procumbens) i bażyna czarna (Empetrum nigrum).

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Wśród niskich kęp wrzosów powinny znajdować się też wysokie elementy, które dodają kompozycji dynamiki. Na słonecznym stanowisku doskonale sprawdzają się mało wymagające jałowce (Juniperus).

Oryginalnymi dodatkiem są krzewy liściaste zrzucające liście na zimę i posiadające kolorowe pędy, np. dereń biały (Cornus alba) 'Sibirica' o czerwonych pędach, dereń 'Elegantissima' o żółtych pędach oraz żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) o pędach zielonych.

 Zdjęcie tytułowe: Sunshine / AdobeStock, MAK MEDIA / GAP GARDENS, edit. Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie rośliny są idealnymi sąsiadami dla wrzosów?

    Idealnymi sąsiadami dla wrzosów są rośliny o podobnych wymaganiach glebowych i świetlnych, takie jak azalie, rododendrony, pierisy, wrzosowce, magnolie, skalnice czy turzyce.
  • Jakie rośliny dobrze komponują się z wrzosami zimą?

    Zimą warto sadzić zimozielone rośliny takie jak jałowce, karłowe odmiany sosen, trzmielina Fortune'a, pieris japoński, kalmia szerokolistna, golteria pełzająca i bażyna czarna.
  • Jakie rośliny są rekomendowane na wiosenne rabaty wrzosowe?

    Na wiosennych rabatach wrzosowych dobrze sprawdzają się wrzosiec (Erica), modrzewnica pospolita, kasjopeja widłakowata i kalmia wąskolistna.
  • Co warto posadzić obok wrzosów latem?

    Latem warto sadzić żarnowce, rudbekie, rozchodniki okazałe, juki karolińskie i dabecję kantabryjską, które kwitną od lipca do października.
  • Jakie rośliny są polecane na jesienne wrzosowiska?

    Na jesiennych wrzosowiskach dobrze wyglądają klony palmowe, niskie odmiany brzóz, jałowce i rośliny o barwnych lub przebarwiających się liściach.
  • Jakie trawy ozdobne można sadzić obok wrzosów?

    Warto sadzić kępkowe trawy ozdobne, takie jak niskie kostrzewy, rozplenica japońska i miskanty, które są dekoracyjne również zimą.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Co posadzić obok wrzosów w ogrodzie? | Lista roślin
Co posadzić obok wrzosów w ogrodzie? | Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl