Dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica) to należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) niewielka krzewinka, przypominająca wrzosy i wrzośce, ale posiadająca większe od nich kwiaty. Roślina występuje w stanie dzikim w Europie Zachodniej, zasiedlając głównie wybrzeża Hiszpanii, Portugalii i Irlandii.

Dabecja to zimozielona roślina dorastająca do ok. 20-30/40 cm wysokości. Tworzy cienkie, sztywne, wzniesione pędy. Są one gęsto pokryte drobnymi, skórzastymi, lancetowatymi, ciemnozielonymi, podwiniętymi na brzegach liśćmi, które na spodniej stronie pokryte są srebrzystoszarym kutnerem (ulistnione pędy przypominają wyglądem tymianek).

Roślina zakwita w lipcu i kwitnie aż do późnej jesieni (XI). Jej kwiaty są duże, pękate, dzbankowate z wywiniętymi na zewnątrz końcami płatków i mogą mieć kolor biały, czerwony, fioletowy lub różowy. Kwiaty wyrastają na cienkich, lekko owłosionych łodyżkach, z których lekko zwisają główkami do dołu. Na szczytach pędów zebrane są w niewielkie, luźne grona.

Wymagania i uprawa

Dabecja kantabryjska ma podobne wymagania jak inne rośliny wrzosowate. W uprawie oczekuje słonecznego, ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska i próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby o kwaśnym odczynie pH. Podłoże wokół rośliny warto ściółkować korą sosnową, co zapobiegnie jego wysychaniu i pomoże utrzymać odpowiednio niski odczyn pH.

Wczesną wiosną w marcu dabecję warto przyciąć, dzięki czemu wytworzy więcej pędów i ładniej się zagęści.

Dabecja kantabryjska nie jest w pełni mrozoodporna (znosi mróz do ok. -12/-15°C), dlatego należy uprawiać ją w najcieplejszych rejonach kraju i zapewnić solidne, zimowe okrycie.

Rośliny najlepiej rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pędowych lub odkłady.

Zastosowanie

Dabecja kantabryjska to doskonałe uzupełnienie rabat z roślinami kwasolubnymi. Dobrze prezentuje się w towarzystwie wrzosów, wrzośców, kiścieni, karłowych iglaków czy niskich odmian azalii. Na odpowiednich stanowiskach może być też uprawiana jako roślina skalniakowa. Pięknie prezentuje się także w jednogatunkowych grupach. Nadaje się też do kompozycji doniczkowych na balkony i tarasy.

Wybrane odmiany

  • 'Bellita' – odm. karłowa o zwartym pokroju i białych kwiatach, wys. ok. 20-25 cm
  • 'Bicolor' – odm. o smuklejszych, dwukolorowych, czasem pasiastych, biało-ciemnoróżowych kwiatach
  • 'Globosa Pink' – odm. karłowa o ciemnoróżowych kwiatach, wys. ok. 20 cm
  • 'Praegarae' – odm. karłowa o różowoczerwonych kwiatach, wys. ok. 20 cm
  • 'Arielle' – odm. o amarantowych kwiatach
  • 'Purpurea' – odm. o ciemnoczerwonych kwiatach


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: nahhan, MartinaUnbehauen/Depositphotos; iVerde