Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak wybrać najlepszą ziemię do uprawy roślin ogrodowych? Podpowiadamy!

Powodzenie w uprawie większości roślin w ogromnej mierze zależy od dobrania dla nich odpowiedniego podłoża. Bardzo często zdarza się, że posadzone drzewo, krzew czy bylina rośnie słabo lub wręcz zamiera. Przyczyną jest nieodpowiednie podłoże. Właśnie dlatego trzeba je dobierać kierując się wymaganiami konkretnych grup roślin.

Spis treści
Co warto wiedzieć o żyzności ziemi ogrodowej? Jak uzyskać dobrą strukturę ziemi? Jaką ziemię wybrać do różnych gatunków roślin? Gdzie kupować ziemię ro roślin ogrodowych?

Co warto wiedzieć o żyzności ziemi ogrodowej?

Obecnie mamy na rynku ogrodniczym ogromny wybór gotowych podłoży ogrodowych, jednak warto wiedzieć też, jakie cechy powinna mieć wartościowa, żyzna gleba. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o żyzności gleby jest jej struktura.

Gleba strukturalna to taka, w której drobne części mechaniczne są ze sobą połączone (zlepione) i tworzą skupienia zwane agregatami. Ich wielkość jest różna, ale najkorzystniejsza z punktu widzenia uprawy roślin jest frakcja o średnicy 2-4 mm. Struktura jest ważna, ponieważ gleba charakteryzująca się korzystną strukturą sprzyja gromadzeniu się wody opadowej, zapobiega wymywaniu składników pokarmowych do wód gruntowych, a także umożliwia właściwe napowietrzenie gleby.

Taka gleba ułatwia kiełkowanie i wschody roślin, umożliwia właściwy rozwój korzeni roślin, zwiększa przesiąkanie wody opadowej (zapobiega to powstawaniu zastoisk wodnych po długotrwałych opadach). Obecność tzw. agregatów glebowych zmniejsza także opór gleby w trakcie wykonywania zabiegów uprawowych i pielęgnacyjnych, co ogranicza zużycie narzędzi i maszyn ogrodniczych. Gleba strukturalna zapewnia także odpowiednie warunki do rozwoju życia biologicznego, warunkującego prawidłowy wzrost i rozwój roślin, przyczynia się również do wzrostu odporności gleby na erozję wodną i wietrzną.

Jak uzyskać dobrą strukturę ziemi?

Podstawowym czynnikiem sprzyjającym powstaniu struktury i polepszeniu jej trwałości jest nawożenie (najkorzystniej nawozem organicznym, np. obornikiem, kompostem). Funkcję nawozu organicznego z powodzeniem mogą pełnić też międzyplony oraz tzw. plony uboczne, np. słoma i liście.

Na strukturę gleby korzystnie wpływa również wapnowanie gleby. Duże znaczenie ma także stosowanie prawidłowego płodozmianu. Im bardziej jest on zróżnicowany i im więcej resztek roślinnych pozostaje na działce, tym struktura jest lepsza.

Fot. 7raysmarketing/Pixabay

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Idealna ziemia! Każdemu według potrzeb

Przede wszystkim należy pamiętać, że trudno oczekiwać udanej uprawy i ładnych, zdrowych roślin w ogrodzie, jeśli nie będą one miały zapewnionych takich warunków glebowych, jakich potrzebują. Dlatego trzeba sprawdzić, jakiego podłoża potrzebują interesujące nas rośliny. W sprzedaży spotkamy wiele specjalistycznych podłoży stworzonych z myślą o konkretnych grupach roślin.

Znajdziemy podłoża (nazywane często także substratami) tzw. uniwersalne, do iglaków, do roślin kwasolubnych (np. do rododendronów, borówek), do uprawy warzyw, często także pod trawniki itd. Większość z nich powstaje na bazie torfów, torfów odkwaszonych lub specjalnych mieszanek o określonych walorach i wymaganym przez daną grupę roślin odczynie pH. Znajdziemy też podłoża z dodatkiem wyselekcjonowanych wolno rozkładających się nawozów lub innych elementów poprawiających właściwości gleby (np. hydrożele, perlit – ułatwia dostęp powietrza do gleby).

Lepiej unikać podłoży bardzo zbitych, przemoczonych lub takich, po których na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że zalegają na sklepowych paletach bardzo długo (szczególnie opakowania i worki składowane pod gołym niebem).

Podłoże dobieramy do wymagań roślin congerdesign Pixabay

Fot. congerdesign/Pixabay

 

Gdzie kupować ziemię ro roślin ogrodowych?

Na co uważać? Obecnie w każdym większym centrum lub sklepie ogrodniczym mamy ogromny wybór podłoży różnego rodzaju i w różnych objętościach. Najczęściej do ogrodu przydają się substraty w workach 50 lub 80 litrowych, a do domu – 5, 10 lub 20 litrowych. To duża wygoda, ponieważ wystarczy tylko wybrać odpowiedni rodzaj podłoża do konkretnych roślin (warzywa, rośliny kwitnące, iglaki, rododendrony itd.) i sadzić.

Czasem można spotkać się z ofertami sprzedaży ziemi w większych ilościach, np. można kupić „wywrotkę czarnoziemu”. Jeśli tylko taka gleba pochodzi z pewnego źródła, nie jest zanieczyszczona chwastami lub ich nasionami oraz nie jest zakażona chorobami grzybowymi lub innymi szkodliwymi substancjami, to może być to dobry wybór – szczególnie na większe powierzchnie.

Szczególnie cenne do uprawy w ogrodzie jest podłoże pozyskane z naturalnych stanowisk, z górnej warstwy gleby, czyli tzw. humus. Wierzchnia warstwa gleby o grubości około 30-50 cm jest bardzo bogata w materię organiczną, którą tworzą głównie rozkładające się resztki roślinne. Humus (nazywany także próchnicą) nie dostarcza co prawda roślinom od razu łatwo dostępnych składników odżywczych, jednak zawiera tzw. kwasy humusowe, dzięki którym w podłożu lepiej przyswajane są niezbędne roślinom mikro i makroelementy (dlatego humus musimy później zasilać odpowiednim nawozami, aby do próchnicy dostarczyć składniki pokarmowe). Kwasy humusowe są także często składankami tzw. nawozów humusowych, którymi w łatwy sposób nawozi się rośliny ogrodowe, ale także domowe (najczęściej sprzedawane są w formie płynnej).


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe: WavebreakMediaMicro / AdobeStock, Madllen / Depositphotos, StockSnap / Pixabay

Autor
Jak wybrać najlepszą ziemię do uprawy roślin ogrodowych? Podpowiadamy!
Jak wybrać najlepszą ziemię do uprawy roślin ogrodowych? Podpowiadamy!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl