Logo
Logo

Ziemia liściowa w worku | Czym jest? Jak i z jakich liści zrobić?

Nie traktuj opadłych liści jak śmieci! Wykorzystaj je i zrób z nich ziemię liściową. Po kilku miesiącach wykorzystasz ją później jako doskonałe podłoże do uprawy wszystkich roślin ogrodowych!

Spis treści
Czym ziemia liściowa różni się od kompostu? jak łatwo i szybko zrobić ziemię liściową w worku? Jak szybko liście zamienią się w ziemię? Czy można zrezygnować z worka? Jaki skład ma ziemia liściowa? Co zawiera?

Ziemia liściowa

Ziemię liściową robi się podobnie jak kompost, ale w przeciwieństwie do niego, składa się ona tylko z liści. Nie wymaga wiele pracy, ani nakładów finansowych, tylko odrobinę cierpliwości i czasu.

Jak zrobić?
Produkcja ziemi liściowej jest prosta. Można ułożyć z nich kopiec, u podstaw kładąc materiał przepuszczający wodę, i przykryć go np. żyzną ziemią. Innym sposobem jest wykorzystanie niepotrzebnych już worków z tworzywa sztucznego, które napełniamy liśćmi, zalewamy wodą, zawiązujemy i gęsto nakłuwamy. Ważna jest bowiem przepuszczalność powietrza. Powinniśmy również zadbać o utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w workach.

Jak przyspieszyć?
Chcąc skrócić proces produkcji, który może trwać 6 do 12 miesięcy, warto rozdrobnić liście, użyć dodatków np. nawozów organicznychgnojówki z roślin czy dodać skoszoną trawę. Aby ziemia liściowa była w pełni wartościowa miesza się ją z innymi podłożami, np. żyzną ziemią i torfem. Wtedy poprawia strukturę, zwiększa pulchność i przepuszczalność gleby.

Krok po kroku

  1. Zgrabione liście wystarczy włożyć do czarnego foliowego worka i zawiązać.
  2. Trzeba go ponakłuwać w kilku miejscach (by wpuścić powietrze i umożliwić odpływanie wody).
  3. Odstawić w ustronne miejsce na kilka miesięcy, by liście się rozłożyły (warto to raz na jakiś czas sprawdzać).

Liście w worku, fot. pkanchana - Fotolia
Fot. pkanchana/Fotolia

Jak szybko liście zamienią się w ziemię?

Pamiętajmy, że do produkcji ziemi liściowej nie powinno się używać liści z oznaką chorób i zaatakowanych przez szkodniki, a także roślin zimozielonych czy iglaków, które długo się rozkładają. Małe liście (np. brzozy, lipy, drzew i krzewów owocowych) będą się szybko rozkładać (6–12 miesięcy), duże (np. buku, kasztanowca, dębu), twarde z dużą zawartością garbników nawet do 2 lat. Uważajmy na orzecha włoskiego, który wydziel związek hamujący rozwój innych roślin, i który spowalnia produkcję ziemi liściowej. 

By skrócić czas rozkładania się liści i uzyskać ziemię o drobniejszej strukturze, przed włożeniem ich do worka zgrab liście na trawniku, rozdrobnij je za pomocą kosiarki. Najlepiej używać liści roślin niezimozielonych (te z zimozielonych rozkładają się powoli – nawet do 3 lat – te więc lepiej wrzucić je na pryzmę kompostową).

 

Kompostowanie liści na pryzmie

Liście można także przenieść na tradycyjną pryzmę kompostową, włożyć do drewnianej skrzyni lub metalowego kosza. Warto dodać do nich świeży obornik, nawóz mineralny lub skoszonej trawy, by dodać azotu, którego same liście mają bardzo niewiele, a potrzebują go do szybszego rozkładu materii organicznej.

Jaki skład ma ziemia liściowa?

Gotowa ziemia liściowa ma dużo próchnicy, obojętne pH lub lekko kwaśne i doskonale nadaje się jako nawóz poprawiający strukturę gleby (i magazynowanie wody), ściółka i podłoże dla większości roślin ogrodowych. Podłoże to ma jednak niewiele azotu, dlatego jeśli planujemy na nim uprawę roślin powinno być dodatkowo zasilone nawozem azotowym.

Warto dodać do worka z liśćmi nich świeży obornik, nawóz mineralny lub skoszonej trawy, by dodać azotu, którego same liście mają bardzo niewiele, a potrzebują go do szybszego rozkładu materii organicznej.

logo BudujemyDom.pl

Źródło: Magazyn Budujemy Dom 10/2017;
zdjęcia: egonkling / Pixabay

Autor
Ziemia liściowa w worku | Czym jest? Jak i z jakich liści zrobić?
Ziemia liściowa w worku | Czym jest? Jak i z jakich liści zrobić?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl