Liści z tych drzew nie kompostuję. Grabię do worków foliowych, a rośliny za to dziękują

kompostowanie liści

Jesień, to w ogrodach czas nieustających porządków. Przycinanie krzewów, drzew oraz innych roślin to priorytet. Usuwanie jednorocznych warzyw oraz chwastów to też obowiązek, na który piszemy się corocznie. Jednak grabienie liści wymaga odpowiedniego i przemyślanego działania, aby faktycznie przydało się podłożu w kolejnym sezonie.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
10

W moim ogrodzie znajdziemy przede wszystkim drzewa owocowe, takie jak czereśnia, wiśnia, brzoskwinia czy jabłoń. Dodatkowo krzewy, w tym aronię, porzeczkę czy jeżynę. Wszystkie zrzucają liście, wraz z nadejściem jesieni. Najważniejszym krokiem, jaki robię, to weryfikacja na konieczność sprawdzenia, czy nie pojawiły się choroby grzybowe. Takich okazów nie kompostuję. Jednak jest jeszcze jedna zasada, którą nie każdy z was zna. O co dokładnie chodzi? Sprawdźcie koniecznie w poradzie poniżej.

Czy na trawniku mogą pozostać opadnięte liście?

Na trawniku mogą pozostać liście, w niektórych przypadkach. Warto wiedzieć, co zrobić, aby mogły przyczynić się do prawidłowego wykorzystania w ekosystemie. W pierwszej kolejności nie twórzmy całego podłoża z liści.

Możemy przenieść je na wybrane miejsce i wykonać kopczyk. To doskonałe schronienie dla wszystkich jeży. Wielokrotnie śpią z całymi rodzinami, chroniąc się w cieple, mając w ten sposób izolację przed wiatrem i niskimi temperaturami.

Dlatego tak ważne jest, aby podczas ewentualnej likwidacji kopczyków upewnić się, że nie są zamieszkałe. Innym przykładem są składane na kompostownik obeschłe sadzonki pomidorów po sezonie.

Kilkakrotnie zdarzyło się, że to właśnie tam jeże zimowały i grasowały, w poszukiwaniu ostatnich ślimaków czy innych insektów, żerujących na pędach roślin. Jeżeli chcecie mieć idealny trawnik, musicie wiedzieć, że utworzone kopce z liści mogą ograniczać przepływ powietrza oraz wody do trawy.

Trawnik w przyszłym sezonie może ucierpieć i ukazać niemałe dziury, które trzeba będzie wertykulować oraz dosiewać.

Liści z tych drzew nie warto kompostować. Dokładny spis

Jeżeli do tej pory kompostowaliście wszystkie liście lub składaliście do worka sprawdźcie, dlaczego warto posortować je i ograniczyć. Przydatną ściągawkę znajdziecie poniżej!

Liście z tych 4 drzew nie powinny być kompostowane wcale lub w nadmiarze

Składniki mineralne oraz odżywcze, zawarte w poszczególnych gatunkach nie powinny być używane zbyt często. To spis potencjalnych skutków, które mogą się przydarzyć, jeżeli nie mamy na uwadze sortowania:

  • Dąb -ich pH jest dość kwaśne i może zakłócić wzrost innych roślin, a dodatkowa zawartość tanin spowalnia ich rozkład,
  • Cis - ścinki, jak i masa zielna nie powinna być kompostowana ze względu na trujące właściwości,
  • Orzech włoski - zawarty w liściach juglon może przedostawać się do gleby - będzie to szkodliwe zwłaszcza dla roślin wrażliwych na ten składnik, gdyż długo pozostaje w glebie. Natomiast grzyby mikoryzowe korzystają z właściwości liści orzecha włoskiego, dlatego powinny być kompostowane w osobnym worku.
  • Jawor - spowalniają rozkład także innych liści, są bardzo podatne na choroby grzybowe i długo zalegają na trawniku.

Gnijące liście - negatywne skutki w ogrodzie

Jednym z gorszych objawów jest przede wszystkim zaniedbany trawnik, o którym wspominałam wcześniej. Gęste kępki liści z prawdopodobnymi chorobami grzybowymi przenoszą w głąb trawy zarazę, która uniemożliwia prawidłowy rozrost trawy w sezonie.

To także doskonałe siedlisko dla ślimaków, które rozmnażają się i składają jaja pod liśćmi, w gęstej trawie. Brak odpowiedniego dostępu do wody czy powietrza jest im niestraszny.

Zgniłe liście szerzą i kumulują bakterie, które później przenoszą się na krzewy oraz drzewa owocowe. W ten sposób bardzo szybko dochodzi do uszkodzeń i podatności na szkodniki czy choroby grzybowe.

Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Jak zaprojektować ogród online? Sprawdź darmowy program
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
To się przyda
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
Preparat oczyszczający i udrażniający oczyszczalnie przydomowe i szamba – 2.5 kg | Target
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
Nawóz jesienny uniwersalny – 10 kg Sumin
Nawóz jesienny uniwersalny – 10 kg Sumin
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Tagi
Najnowsze treści
Rośliny na grób – jakie posadzić na cmentarzu? Które przetrwają najdłużej? Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Wrzosy i wrzośce na cmentarz. Idealne rośliny na Wszystkich Świętych Puder grzybowy czyli proszek z suszonych grzybów. Jak zrobić i wykorzystać? Pleśń i mole nie ruszą suszonych grzybów, jeśli do słoika wrzucisz te ziarenka i liście Ogrodowe filtry powietrza. Te rośliny oczyszczają przestrzeń z toksyn Jak uratować roślinę doniczkową? Jak pobudzić ją do wzrostu? Kani nie moczę w mleku. 1 składnik przed smażeniem zmiękczy je jak tłuczek schabowe Symbolika zniczy i kwiatów na grobach. Dlaczego kładziemy kwiaty i zapalamy znicze?