Orzech włoski (Juglans regia) odmiana 'Jacek Lubelski' to duże drzewo liściaste należące do rodziny orzechowatych (Juglandaceae). Jest to polska regionalna odmiana wyselekcjonowana na Lubelszczyźnie.

Drzewo dorasta do 10 m wysokości, tworzy szeroką, rozłożystą koronę. Liście duże, jasnozielone, złożone z 5-9 listków, rozwijają się na przełomie kwietnia i maja razem z kwiatami. Kwiatostany męskie mają postać zwisających kotek długości do 10 cm, kwiaty żeńskie są zebrane po 2-5 na krótkopędach.

'Jacek Lubelski' to roślina tworząca duże (5 cm) i smaczne owoce. Dojrzewają one z końcem września. Odmiana wyróżnia się wyjątkowo cienką i miękką skorupą orzechów. Są one też niemal całkowicie wypełnione smacznym, jasnym jądrem.

Wymagania i uprawa

Orzechy włoskie nie mają dużych wymagań uprawowych. Dobrze się czują na glebach przeciętnych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych oraz na stanowiskach słonecznych, zacisznych. Są rzadko porażane przez choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach.

Ciekawostki

Roślina brała udział w Konkursie Roślin Nowości 2021. Została prowadzona na rynek w 2019 r., a zgłaszający ją do konkursu to: HURTOWNIA SZKÓŁKARSKA J.Z.W. CUR (Polska).


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021