Klon jawor (Acer pseudoplatanus) należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji.

Drzewo osiąga 30-40m wysokości. Korona jest szeroka, kulista. Kora ma szarą barwę. Początkowo jest gładka, później łuszczy się płatami. Liście mają dłoniasty kształt z pięcioma klapami. Zielonkawożółte kwiaty tworzą wiechy. Jawor kwitnie w maju. Owocem jest kulisty orzeszek ze skrzydełkami. Dojrzewa od września do października.

Jawor ma nieco wyższe wymagania od klonu zwyczajnego. Można uprawiać go w miejscach słonecznych i częściowo zacienionych. Jest wytrzymały na silne wiatry i mrozy. Preferuje podłoża średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Znosi gorsze typy gleb poza suchymi i podmokłymi. Jest średnio wytrzymały na suszę i zanieczyszczenia powietrza.

Sadzonki umieszcza się w gruncie jesienią lub wiosną. Młode okazy wymagają podlewania w czasie susz. Klony uprawiane na słabszych glebach warto dokarmiać nawozami organicznymi. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża, zaleca się stosować ściółkę.

Drzewa chętnie wykorzystuje się do tworzenia wysokich szpalerów i alei. Klon jawor dobrze wygląda także jako pojedynczy soliter. Nadaje się w szczególności do ogrodów wiejskich i zieleni miejskiej. Jest często spotykany w parkach.

zdjęcie: Willow (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons