Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Klon jawor (Acer pseudoplatanus) należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W środowisku naturalnym występuje pospolicie w Europie i Azji.

Jawor to okazałe drzewo osiągające 30-40 m wysokości. Korona jest regularna, jajowata i zaokrąglona u góry. Pień drzewa jest masywny, długi i prosty. Kora początkowo gładka, później łuszczy się płatami. Ma szarą barwę i często porastają ją porosty i mchy. Liście klonu są wyraźnie długoogonkowe, mają dłoniasty kształt z pięcioma klapami (3 górne klapy są jednakowej wielkości). Na brzegach są dość regularne gruboząbkowane. Matowe, spodem szarawe mogą posiadać włoski na nerwach. Przebarwiają się jesienią na żółto.

Klon jawor kwitnie w kwietniu i maju. Zielonkawożółte kwiaty tworzą długie, zwisające wiechy. Owocem jest kulisty orzeszek ze skrzydełkami (skrzydlak). Dojrzewa od września do października.

Wymagania i uprawa

Jawor ma nieco wyższe wymagania od klonu zwyczajnego. Można uprawiać go na stanowiskach słonecznych i częściowo zacienionych. Jest wytrzymały na silne wiatry i mrozy. Preferuje podłoża średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Znosi gorsze typy gleb poza suchymi i podmokłymi. Jest średnio wytrzymały na suszę i zanieczyszczenia powietrza.

Młode okazy wymagają podlewania w czasie susz. Klony uprawiane na słabszych glebach warto dokarmiać nawozami organicznymi. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża, zaleca się stosować ściółkę.

Klony rozmnaża się przez sadzonki pędowe lub szczepienie. Rzadziej przez wysiew nasion. Sadzonki umieszcza się w gruncie jesienią lub wiosną.

Zastosowanie

Drzewa chętnie wykorzystuje się do tworzenia wysokich szpalerów i alei. Klon jawor dobrze wygląda także jako pojedynczy soliter. Nadaje się w szczególności do ogrodów wiejskich i zieleni miejskiej. Jest często spotykany w parkach.

Przykładowe odmiany

  • 'Leopoldii' – (zdj. 3, 4) pstrokate, kremowo-zielone liście
  • 'Prinz Handjery' – (zdj. 5) wys. 4-5 m, liście młode łososiowo zabarwione, dojrzałe bardzo jasne z purpurowym spodem
  • 'Atropurpureum' – ciemne liście zabarwione na czerwono
  • 'Sunshine' – młode liście wiosną są intensywnie żółte lub nawet pomarańczowe


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Willow/CC BY 2.5/Link; Willow/CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons; iVerde