Logo
Logo
16
Okazje

Klon jesionolistny 'Odessanum'

Klon jesionolistny zaliczany jest do grupy określanej mianem obcych gatunków inwazyjnych, które bardzo szybko się rozrastają i zabierają przestrzeń rodzimym drzewom i krzewom wypierając je ze środowiska. Dlatego samego gatunku w sprzedaży już się praktycznie nie spotyka. Natomiast bardzo istotne znaczenie mają odmiany ozdobne o barwnym ulistnieniu.

 

Klon jesionolistny (Acer negundo) 'Odessanum' dorasta do 10 metrów wysokości i 7 metrów szerokości, tworzy szeroką, gęstą, trochę nieregularną koronę.

Liście są duże, nieparzystopierzaste, złożone z 5-7 jajowatych, zaostrzonych na wierzchołku listków. Najmłodsze, właśnie pojawiające się liście, są pomarańczowe, później stają się żółte. Ponieważ przypominają kształtem liście jesionów, stąd właśnie wywodzi się nazwa gatunku klon jesionolistny. Młode pędy są żółte, pokryte woskowym nalotem. Drzewa kwitną wiosną, na krótko przed rozwojem liści, rzadko jednak zawiązują żywotne nasiona.

klon jesionolistny Odessanum fot. Agnieszka Żukowska
Fot. Agnieszka Żukowska
Zobacz więcej ciekawych odmian klonu jesionolistnego

Wymagania i uprawa

Klon jesionolistny ma minimalne wymagania glebowe i wilgotnościowe. Obok robinii akacjowej oraz dębu czerwonego jest jednym z najbardziej tolerancyjnych na niesprzyjające warunki uprawy gatunków drzew, w pełni odpornym na mróz. Dobrze rośnie na niemal wszystkich rodzajach gleb na stanowiskach słonecznych do cienistych.

Jego liście są odporne na poparzenia przez promienie słoneczne w upalne letnie dni, co jest cenną i dosyć rzadko spotykaną cechą u żółtolistnych odmian roślin drzewiastych. Klon ten doskonale sprawdza się sadzony w warunkach miejskich, prawie nie ma szkodników ani chorób.

Doskonale znosi cięcie, dzięki czemu można regulować rozmiary drzew. Cięcie należy wykonywać pod koniec zimy, zanim rośliny zaczną wypuszczać liście. Niekiedy na gałęziach można zaobserwować rewersje, czyli pojawiające się pędy z zielonymi liśćmi w typie gatunku. Takie wyradzające się pędy najlepiej usuwać, chyba że interesuje nas posiadanie nietypowej, dwubarwnej rośliny.

Gdzie posadzić?

Ze względu na spore rozmiary drzewo najlepiej prezentuje się sadzone w przestronnych ogrodach lub parkach jako soliter lub w kompozycjach z innymi drzewami, najlepiej na tle gatunków o ciemnozielonej barwie liści. 'Odessanum' to jedna z najlepszych żółtolistnych odmian klonu, polecana do stosowania w zieleni miejskiej, osiedlowej oraz ogrodach przydomowych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Joanna Filipczak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu