Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
8
Do góry

Klon czerwony 'Scanlon'

Klon czerwony jest jednym z najładniej przebarwiających się klonów. Jesienią jest główną ozdobą parków, alei, ulic i dużych ogrodów. Liście odmiany 'Scanlon' w połowie września zapalają się na pomarańczowoczerwony kolor i długo pozostają na roślinie. Oprócz dekoracyjnych liści drzewo ma ładne czerwone kwiaty i owoce.

Opis rośliny

Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta brzegi rzek i tereny bagienne. Odmiana ‘Scanlon’ została wyselekcjonowana w amerykańskiej szkółce Scanlon w 1958 roku.

Klon czerwony (Acer rubrum) 'Scanlon' jest średniej wielkości drzewem o gęstej, regularnej koronie, która przybiera owalny lub prawie kolumnowy pokrój. Rośnie wolno, po wielu latach osiąga 10-12 m wysokości i 3-4 m szerokości. Młode pędy ma nagie i czerwieniejące, starsze są natomiast oliwkowozielone. Pędy są wzniesione ale na końcach wyginają się łukowato.

Liście są trójklapowe, u nasady sercowate, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu jaśniejsze, w sinej tonacji i bardziej matowe. Mają od 8 do 10 długości i wyrastają na długich, 10-centymetrowych czerwonych ogonkach. Klapy są krótkie i trójkątne, na brzegach nieregularnie ząbkowane. Od połowy września przebarwiają się na intensywnie pomarańczowy kolor i długo pozostają na roślinie.

Odmiana jest dekoracyjna nie tylko jesienią, ale także wiosną, gdy pojawiają się drobne, intensywnie czerwone, frędzelkowate kwiaty zebrane na końcach pędów w zwisające baldachy. Szczególnie atrakcyjne są ich cienkie pręciki na długich nitkach. Kwiaty rozwijają się w marcu i kwietniu przed rozwojem liści. Są miododajne i jako jedne z pierwszych wiosennych kwiatów wabią pszczoły.


Owoce klonu czerwonego, podobnie jak kwiaty, też są czerwone. Mają postać niewielkich skrzydlaków długości 1,5-2 cm, które niestety bardzo krótko pozostają na drzewie i już w maju zaczynają opadać.

klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ
fot. Monika Szczepaniak (APZ)
klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ
fot. Monika Szczepaniak (APZ)
klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ
fot. Monika Szczepaniak (APZ)
klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ
fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Wymagania i uprawa

Klon czerwony to drzewo stanowisk wilgotnych, a nawet mokrych. Podłoże zawsze powinno być żyzne, próchniczne, o zdecydowanie kwaśnym odczynie. Drzewo nie toleruje gleb zbyt przepuszczalnych, piaszczystych, suchych i wapiennych. Słabo na nich rośnie i szybko zamiera. Tylko w pełnym słońcu zaprezentuje pełnię jaskrawych, jesiennych czerwieni i pomarańczy. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz (strefa 5a), ale młode rośliny w najzimniejszych rejonach kraju mogą wymagać okrycia.

Gdzie posadzić?

Idealne miejsce dla klonu czerwonego to rozległy parkowy trawnik, aleja lub szpaler wzdłuż ulicy. Odmian 'Scanlon' polecana jest także do większych ogrodów przydomowych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu