Klon czerwony 'Scanlon'

Klon czerwony jest jednym z najładniej przebarwiających się klonów. Jesienią jest główną ozdobą parków, alei, ulic i dużych ogrodów. Liście odmiany 'Scanlon' w połowie września zapalają się na pomarańczowoczerwony kolor i długo pozostają na roślinie. Oprócz dekoracyjnych liści drzewo ma ładne czerwone kwiaty i owoce.

Posłuchaj
00:00
18
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta brzegi rzek i tereny bagienne. Odmiana ‘Scanlon’ została wyselekcjonowana w amerykańskiej szkółce Scanlon w 1958 roku.

Klon czerwony (Acer rubrum) 'Scanlon' jest średniej wielkości drzewem o gęstej, regularnej koronie, która przybiera owalny lub prawie kolumnowy pokrój. Rośnie wolno, po wielu latach osiąga 10-12 m wysokości i 3-4 m szerokości. Młode pędy ma nagie i czerwieniejące, starsze są natomiast oliwkowozielone. Pędy są wzniesione ale na końcach wyginają się łukowato.

Liście są trójklapowe, u nasady sercowate, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu jaśniejsze, w sinej tonacji i bardziej matowe. Mają od 8 do 10 długości i wyrastają na długich, 10-centymetrowych czerwonych ogonkach. Klapy są krótkie i trójkątne, na brzegach nieregularnie ząbkowane. Od połowy września przebarwiają się na intensywnie pomarańczowy kolor i długo pozostają na roślinie.

Odmiana jest dekoracyjna nie tylko jesienią, ale także wiosną, gdy pojawiają się drobne, intensywnie czerwone, frędzelkowate kwiaty zebrane na końcach pędów w zwisające baldachy. Szczególnie atrakcyjne są ich cienkie pręciki na długich nitkach. Kwiaty rozwijają się w marcu i kwietniu przed rozwojem liści. Są miododajne i jako jedne z pierwszych wiosennych kwiatów wabią pszczoły.

Owoce klonu czerwonego, podobnie jak kwiaty, też są czerwone. Mają postać niewielkich skrzydlaków długości 1,5-2 cm, które niestety bardzo krótko pozostają na drzewie i już w maju zaczynają opadać.

klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ
klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ
Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Wymagania i uprawa

Klon czerwony to drzewo stanowisk wilgotnych, a nawet mokrych. Podłoże zawsze powinno być żyzne, próchniczne, o zdecydowanie kwaśnym odczynie. Drzewo nie toleruje gleb zbyt przepuszczalnych, piaszczystych, suchych i wapiennych. Słabo na nich rośnie i szybko zamiera. Tylko w pełnym słońcu zaprezentuje pełnię jaskrawych, jesiennych czerwieni i pomarańczy. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz (strefa 5a), ale młode rośliny w najzimniejszych rejonach kraju mogą wymagać okrycia.

Gdzie posadzić?

Idealne miejsce dla klonu czerwonego to rozległy parkowy trawnik, aleja lub szpaler wzdłuż ulicy. Odmian 'Scanlon' polecana jest także do większych ogrodów przydomowych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści