Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
8
Do góry

Klon czerwony 'Scanlon'

Klon czerwony jest jednym z najładniej przebarwiających się klonów. Jesienią jest główną ozdobą parków, alei, ulic i dużych ogrodów. Liście odmiany 'Scanlon' w połowie września zapalają się na pomarańczowoczerwony kolor i długo pozostają na roślinie. Oprócz dekoracyjnych liści drzewo ma ładne czerwone kwiaty i owoce.

Opis rośliny

Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta brzegi rzek i tereny bagienne. Odmiana ‘Scanlon’ została wyselekcjonowana w amerykańskiej szkółce Scanlon w 1958 roku.

Klon czerwony (Acer rubrum) 'Scanlon' jest średniej wielkości drzewem o gęstej, regularnej koronie, która przybiera owalny lub prawie kolumnowy pokrój. Rośnie wolno, po wielu latach osiąga 10-12 m wysokości i 3-4 m szerokości. Młode pędy ma nagie i czerwieniejące, starsze są natomiast oliwkowozielone. Pędy są wzniesione ale na końcach wyginają się łukowato.

Liście są trójklapowe, u nasady sercowate, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu jaśniejsze, w sinej tonacji i bardziej matowe. Mają od 8 do 10 długości i wyrastają na długich, 10-centymetrowych czerwonych ogonkach. Klapy są krótkie i trójkątne, na brzegach nieregularnie ząbkowane. Od połowy września przebarwiają się na intensywnie pomarańczowy kolor i długo pozostają na roślinie.

Odmiana jest dekoracyjna nie tylko jesienią, ale także wiosną, gdy pojawiają się drobne, intensywnie czerwone, frędzelkowate kwiaty zebrane na końcach pędów w zwisające baldachy. Szczególnie atrakcyjne są ich cienkie pręciki na długich nitkach. Kwiaty rozwijają się w marcu i kwietniu przed rozwojem liści. Są miododajne i jako jedne z pierwszych wiosennych kwiatów wabią pszczoły.

Owoce klonu czerwonego, podobnie jak kwiaty, też są czerwone. Mają postać niewielkich skrzydlaków długości 1,5-2 cm, które niestety bardzo krótko pozostają na drzewie i już w maju zaczynają opadać.

klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ
fot. Monika Szczepaniak (APZ)
klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ
fot. Monika Szczepaniak (APZ)
klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ
fot. Monika Szczepaniak (APZ)
klon czerwony Acer rubrum Scanlon fot. Monika Szczepaniak APZ
fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Wymagania i uprawa

Klon czerwony to drzewo stanowisk wilgotnych, a nawet mokrych. Podłoże zawsze powinno być żyzne, próchniczne, o zdecydowanie kwaśnym odczynie. Drzewo nie toleruje gleb zbyt przepuszczalnych, piaszczystych, suchych i wapiennych. Słabo na nich rośnie i szybko zamiera. Tylko w pełnym słońcu zaprezentuje pełnię jaskrawych, jesiennych czerwieni i pomarańczy. Odmiana jest całkowicie odporna na mróz (strefa 5a), ale młode rośliny w najzimniejszych rejonach kraju mogą wymagać okrycia.

Gdzie posadzić?

Idealne miejsce dla klonu czerwonego to rozległy parkowy trawnik, aleja lub szpaler wzdłuż ulicy. Odmian 'Scanlon' polecana jest także do większych ogrodów przydomowych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu