Logo
Logo

Klon czerwony (Acer rubrum)

Klon czerwony (Acer rubrum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: żyzna
 • Kolor kwiatów: czerwone
 • Kwiaty: drobne
 • Odczyn gleby: kwaśna
 • Wysokość: 15 m (w Polsce)
 • Okres kwitnienia: III, IV
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, pojedynczo, duże ogrody, parki, zieleń miejska
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

  Klon czerwony (Acer rubrum) jest dużym drzewem z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej z jej wschodnich terenów.

  Klon czerwony w naturalnych warunkach może dorastać do 35 m, w Polsce osiąga maksymalnie do 15 m wysokości. Zależnie od sąsiedztwa korona może być stożkowata lub zaokrąglona i jajowata. Kora u młodych drzew jasnoszara i gładka, a u starszych ciemniejsza, spękana, tworzy lekko uniesione, długie płytki. Klon posiada ogonkowe, trójklapowe (czasem pięcioklapowe) liście osiągające ok. 10 cm długości. Są drobno ząbkowane, zielone, a od spodu jasne (owłosione). Jesienią przebarwiają się na piękny, intensywnie czerwony kolor.

  Klon czerwony kwitnie w marcu i kwietniu. Zwykle jest on jednopienny z rozdzielnopłciowymi kwiatami, ale zdarza się spotykać osobniki całkowicie męskie lub żeńskie. Drobne kwiaty w kolorze czerwonym pojawiają się, gdy na roślinie nie ma jeszcze liści. Owocem jest typowy dla klonów, podwójny skrzydlak, dojrzewający na przełomie maja i czerwca.

   

  Wymagania i uprawa

  Klon czerwony jest łatwy w uprawie i jest bardzo tolerancyjny. Najlepiej jednak sadzić go na stanowiskach słonecznych, wtedy najładniej się przebarwia. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, o odczynie od obojętnego do kwaśnego. Nie lubi właściwie tylko gleb zasadowych i zalewanych. Jest mrozoodporny.

  Drzewo powinno być podlewane szczególnie w pierwszych latach od posadzenia. Dobrze reaguje na nawożenie mineralne jak i organiczne.

  Jest wytrzymały na zanieczyszczenie powietrza i gleby. Bez problemu znosi krótkotrwałe susze.

  Klony rozmnaża się głównie przez sadzonki pędowe oraz szczepienie (odmiany ozdobne). Można też je wysiewać, co robi się po zbiorze (w lecie, do września).

  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
  Przeczytaj także
  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

  Zastosowanie

  Klon czerwony jest bardzo dekoracyjnym drzewem jesienią. Możemy go spotkać w miastach, parkach i dużych ogrodach. Wiosną również stanowi ozdobę, pokrywając się czerwonawymi i żółtymi kwiatami.

  Z klonu czerwonego powstaje syrop klonowy. Jego drewno wykorzystywane jest czasem w meblarstwie.

  Odmiany

  • 'Tilford' – (zdj. 3)
  • 'October Glory' – (zdj. 4)
  • 'Scanlon' – (zdj. 5)

  Ciekawostki

  Największy znany żyjący klon czerwony znajduje się w pobliżu Armady w stanie Michigan – ma 38,1 m wysokości, i 4,95 m obwodu na wysokości piersi (źródło: en.wikipedia.org).


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Nigel Hoy/Dreamstime; Tim Bingham/Dreamstime; iVerde

  Autor
  Klon czerwony
  Klon czerwony
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Karolina

  31-08-2019 16:11

  Mam pytanie.. kiedy sadzi się klony?? Bo mam nasionka i nie wiem kiedy posadzić .. proszę o szybką odpowiedź ;]

  23-07-2019 13:17

  Wiele szczepionych klonów, jak np. odmiana 'Globosum' nie wymaga przycinania, bo całkiem dobrze utrzymuje kulisty kształt. Co do przycinania klonów są różne szkoły. Jedni przycinają je pod koniec sierpnia, ale w tym roku jest to ryzykowne z uwagi na upały i suszę. Inni tną na ...

  Gość Wojciech

  21-07-2019 11:54

  Czy można przycinać klony szczepione w lipcu , sierpniu?

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl