Klon czerwony (Acer rubrum) jest dużym drzewem z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej z jej wschodnich terenów.
Klon czerwony w naturalnych warunkach może dorastać do 35 m, w Polsce osiąga maksymalnie do 15 m wysokości. Zależnie od sąsiedztwa korona może być stożkowata lub zaokrąglona i jajowata. Kora u młodych drzew jasnoszara i gładka, a u starszych ciemniejsza, spękana, tworzy lekko uniesione, długie płytki. Klon posiada ogonkowe, trójklapowe (czasem pięcioklapowe) liście osiągające ok. 10 cm długości. Są drobno ząbkowane, zielone, a od spodu jasne (owłosione). Jesienią przebarwiają się na piękny, intensywnie czerwony kolor.
Klon czerwony kwitnie w marcu i kwietniu. Zwykle jest on jednopienny z rozdzielnopłciowymi kwiatami, ale zdarza się spotykać osobniki całkowicie męskie lub żeńskie. Drobne kwiaty w kolorze czerwonym pojawiają się, gdy na roślinie nie ma jeszcze liści. Owocem jest typowy dla klonów, podwójny skrzydlak, dojrzewający na przełomie maja i czerwca.
🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!
Wymagania i uprawa
Klon czerwony jest łatwy w uprawie i jest bardzo tolerancyjny. Najlepiej jednak sadzić go na stanowiskach słonecznych, wtedy najładniej się przebarwia. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, o odczynie od obojętnego do kwaśnego. Nie lubi właściwie tylko gleb zasadowych i zalewanych. Jest mrozoodporny.
Drzewo powinno być podlewane szczególnie w pierwszych latach od posadzenia. Dobrze reaguje na nawożenie mineralne jak i organiczne.
Jest wytrzymały na zanieczyszczenie powietrza i gleby. Bez problemu znosi krótkotrwałe susze.
Klony rozmnaża się głównie przez sadzonki pędowe oraz szczepienie (odmiany ozdobne). Można też je wysiewać, co robi się po zbiorze (w lecie, do września).
🟢 Czas odmienić swój ogród! Zajrzyj do naszego sklepu ogrodniczego i sprawdź ofertę roślin do ogrodu i doniczki! Darmowa dostawa już od 150 zł.
Zastosowanie
Klon czerwony jest bardzo dekoracyjnym drzewem jesienią. Możemy go spotkać w miastach, parkach i dużych ogrodach. Wiosną również stanowi ozdobę, pokrywając się czerwonawymi i żółtymi kwiatami.
Z klonu czerwonego powstaje syrop klonowy. Jego drewno wykorzystywane jest czasem w meblarstwie.
Odmiany
- 'Tilford' – (zdj. 3)
- 'October Glory' – (zdj. 4)
- 'Scanlon' – (zdj. 5)
Ciekawostki
Największy znany żyjący klon czerwony znajduje się w pobliżu Armady w stanie Michigan – ma 38,1 m wysokości, i 4,95 m obwodu na wysokości piersi (źródło: en.wikipedia.org).
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Nigel Hoy/Dreamstime; Tim Bingham/Dreamstime; iVerde