Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany
Ciekawostki

Klon czerwony (Acer rubrum) jest dużym drzewem z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej z jej wschodnich terenów.

Klon czerwony w naturalnych warunkach może dorastać do 35 m, w Polsce osiąga maksymalnie do 15 m wysokości. Zależnie od sąsiedztwa korona może być stożkowata lub zaokrąglona i jajowata. Kora u młodych drzew jasnoszara i gładka, a u starszych ciemniejsza, spękana, tworzy lekko uniesione, długie płytki. Klon posiada ogonkowe, trójklapowe (czasem pięcioklapowe) liście osiągające ok. 10 cm długości. Są drobno ząbkowane, zielone, a od spodu jasne (owłosione). Jesienią przebarwiają się na piękny, intensywnie czerwony kolor.

Klon czerwony kwitnie w marcu i kwietniu. Zwykle jest on jednopienny z rozdzielnopłciowymi kwiatami, ale zdarza się spotykać osobniki całkowicie męskie lub żeńskie. Drobne kwiaty w kolorze czerwonym pojawiają się, gdy na roślinie nie ma jeszcze liści. Owocem jest typowy dla klonów, podwójny skrzydlak, dojrzewający na przełomie maja i czerwca.

Wymagania i uprawa

Klon czerwony jest łatwy w uprawie i jest bardzo tolerancyjny. Najlepiej jednak sadzić go na stanowiskach słonecznych, wtedy najładniej się przebarwia. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, o odczynie od obojętnego do kwaśnego. Nie lubi właściwie tylko gleb zasadowych i zalewanych. Jest mrozoodporny.

Drzewo powinno być podlewane szczególnie w pierwszych latach od posadzenia. Dobrze reaguje na nawożenie mineralne jak i organiczne.

Jest wytrzymały na zanieczyszczenie powietrza i gleby. Bez problemu znosi krótkotrwałe susze.

Klony rozmnaża się głównie przez sadzonki pędowe oraz szczepienie (odmiany ozdobne). Można też je wysiewać, co robi się po zbiorze (w lecie, do września).

Zastosowanie

Klon czerwony jest bardzo dekoracyjnym drzewem jesienią. Możemy go spotkać w miastach, parkach i dużych ogrodach. Wiosną również stanowi ozdobę, pokrywając się czerwonawymi i żółtymi kwiatami.

Z klonu czerwonego powstaje syrop klonowy. Jego drewno wykorzystywane jest czasem w meblarstwie.

Odmiany

  • 'Tilford' – (zdj. 3)
  • 'October Glory' – (zdj. 4)
  • 'Scanlon' – (zdj. 5)

Ciekawostki

Największy znany żyjący klon czerwony znajduje się w pobliżu Armady w stanie Michigan – ma 38,1 m wysokości, i 4,95 m obwodu na wysokości piersi (źródło: en.wikipedia.org).


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Nigel Hoy/Dreamstime; Tim Bingham/Dreamstime; iVerde