Logo
Logo

ABC podlewania ogrodu | Jak mądrze podlewać rośliny i nie marnować wody?

Woda i zrównoważone wykorzystanie tego cennego zasobu nabierają coraz większego znaczenia. Coraz częściej musimy zmagać się z okresami suszy, co wpływa niekorzystnie na nasze uprawy; zarówno na wygląd kompozycji roślinnych, jak i jakość plonów warzyw oraz owoców. Dlatego zadbanie o to, by nie zmarnować żadnej kropli wody powinno być dla właścicieli ogrodu jedną z ważniejszych kwestii. Aby jednak nie biegać wciąż z konewką od kranu do rabaty, warto robić to z głową. Oto 10 najważniejszych zasad podlewania i 10 narzędzi, które w tym pomogą!  

Spis treści
Jak mądrze podlewać rośliny i nie marnować wody? Podlewaj tylko wtedy, gdy to konieczne Utrzymuj odpowiednią wilgotność podłoża Podlewaj rzadko, ale dużo Nie przelewaj Podlewaj ziemię, a nie rośliny Podlewaj rano lub wieczorem Zamontuj system automatycznego podlewania Pamiętaj o potrzebach roślin Zadbaj o glebę Nie zapominaj o nawożeniu

Liczy się każda kropla
Jak i czym podlewać ogród?

Długa, ciepła i sucha wiosna lub gorące lato ze znikomymi opadami deszczu oznaczają konieczność regularnego podlewania roślin. W przeciwnym wypadku kwiaty zwiędną, trawa będzie żółta, plony będą bardzo słabe, a piękny ogród zamieni się w smutne i brzydkie miejsce. Jednak, aby podlewanie było efektywne, należy przeprowadzać je z głową, trzymając się pewnych zasad. Pozwoli to na lepsze nawodnienie podłoża, zapewni roślinom niezbędny dostęp do wody, a w dodatku umożliwi zaoszczędzenie znacznej ilości tego cennego zasobu. Jak podlewać ogród? Jak oszczędzać wodę? Oto 10 najważniejszych zasad podlewania i 10 narzędzi, które w tym pomogą!  1. Podlewaj tylko wtedy, gdy to konieczne

Warto pamiętać, że podlewanie nie zawsze jest konieczne w trakcie całego okresu wegetatywnego roślin, ale tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebują (gdy są młode lub gdy występuje długotrwała susza). Co więcej, większość roślin (zwłaszcza te starsze, dobrze ukorzenione) świetnie radzi sobie z krótkotrwałymi okresami suszy, a nadmierne podlewanie, gdy nie jest to konieczne, może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku świeżo posadzonych roślin, które pod wpływem nadmiernej ilości wody słabo się ukorzeniają (mają dostęp do wody na niewielkiej głębokości gleby). W wyniku tego później gorzej znoszą niedobory wody lub mają mniejszy dostęp do składników pokarmowych.

2. Utrzymuj odpowiednią wilgotność podłoża

Kluczem do efektywnego podlewania jest niedoprowadzanie do znacznego przesuszenia podłoża. Dlatego lepiej nie czekać aż gleba będzie popękana i twarda jak skała, a rośliny zaczną usychać. Jeśli przez dłuższy czas nie było deszczu lub opady były niewielkie, to warto wesprzeć rośliny i zacząć je właściwe nawadniać.

Sterownik nawadniania Bluetooth®, GARDENA
Sterownik nawadniania Bluetooth®
Zasilany baterią sterownik nawadniania umożliwia wygodne podłączanie i użycie. Umożliwia on wygodne konfigurowanie systemu automatycznego nawadniania w Twoim ogrodzie. Darmowa aplikacja zmienia Twój smartfon czy tablet w pilota zdalnego sterowania. Umożliwia zaprogramowanie do 3 planów automatycznego nawadniania, z różnymi czasami rozpoczęcia i trwania oraz z różną częstotliwością. W razie potrzeby ustawić można czas nawadniania w danym sezonie czy przerwę z uwagi na opady deszczu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE
Czujnik wilgotności gleby, GARDENA
Czujnik wilgotności gleby
Czujnik mierzy aktualną wilgotności gleby i przekazuje dane do sterownika nawadniania. Gdy gleba ma odpowiednią wilgotność, zaplanowany wcześniej cykl nawadniania jest pomijany. Czujnik jest kompatybilny z niemal wszystkimi sterownikami nawadniania GARDENA. Dodatkowo pięciometrowy przewód daje dużą swobodę instalacji, a w razie potrzeby można go przedłużyć za pomocą kabla przedłużającego.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE
Zraszacz wahadlowy AquaCount, GARDENA
Zraszacz wahadłowy AquaCount
Zraszacz zapewnia równomierne i precyzyjne nawodnienie trawnika na obszarze od 90 do 220 m². Urządzenie posiada 4 funkcje: funkcje 1 oraz 2 pozwalają wyświetlić informacje na temat ogólnego dziennego lub sezonowego zużycia wody, funkcja 3 informuje o dokładnym zużyciu wody w danym cyklu nawadniania, a funkcja 4 pokazuje wartość przepływu wody w litrach lub galonach na minutę. Wyświetlacz obraca się, umożliwiając łatwe odczytanie danych w dowolnym położeniu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE

3. Podlewaj rzadko, ale dużo

Dużym błędem jest częste podlewanie roślin małą ilością wody. To powoduje, że ich system korzeniowy się nie rozrasta, bo nie musi, gdyż woda zawsze jest dostępna na niewielkiej głębokości. Nawadnianie powinno odbywać się maksymalnie raz na 3-4 dni (w zależności od potrzeb) za to musi być dość obfite, tak aby woda pozostała w wierzchniej warstwie gleby, ale mogła też spłynąć głębiej, gdzie będzie dostępna na dłużej.

4. Nie przelewaj

Należy również pamiętać, że tak samo, jak niekorzystna jest długotrwała susza, tak i stojąca woda jest dla większości roślin problemem. Uniemożliwia korzeniom oddychanie, a roślina dosłownie się dusi i marnieje. Dlatego nie należy dopuszczać do utrzymywania się stojącej wody w ogródku. Ważne jest także, by nie marnować wody; zbyt obfite i długie podlewanie spowoduje, że woda spłynie z grządek.

Licznik wody, GARDENA
Licznik wody
Licznik wody pokazuje 4 pomiary: 1. całkowite zużycie wody, np. dzienne, 2. całkowite zużycie wody, np. w sezonie, 3. zużycie wody w danym cyklu nawadniania, 4. aktualnie zużywaną ilość wody. Ilość zużytej wody można odczytać w dowolnym czasie na dużym i czytelnym wyświetlaczu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE
Pompa do deszczówki 4700/2 inox automatic, GARDENA
Pompa do deszczówki
Pompa do deszczówki jest kompaktowa (średnica 149 mm) i łatwa w obsłudze. Posiada automatyczną funkcję włączania/wyłączania, co pozwala uniknąć pracy "na sucho" oraz funkcję automatycznego przełączania, która sprawia, że pompa pracuje tylko wtedy, gdy jest nam potrzebna. Pompę można podłączyć do sterownika nawadniania. 
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE

5. Podlewaj ziemię, a nie rośliny

Bardzo ważne jest, aby starać się podlać rośliny tak, aby ich liście pozostały suche. Na mokrych liściach łatwiej o rozwój patogenów i pojawienie się chorób. Dodatkowo woda na liściach w słoneczny dzień szybko odparowuje i może to doprowadzić do powstawania brzydkich białych plam.

6. Podlewaj rano lub wieczorem

Niezwykle ważna jest pora podlewania roślin. Podlewanie w ciągu upalnego dnia może doprowadzić do dużych strat wody, która odparuje z ziemi zanim zostanie przez nią przyjęta. Najkorzystniej jest podlewać rośliny bardzo wczesnym rankiem (gdy ziemia jest wychłodzona po nocy, a parowanie jest zminimalizowane). Jeśli nie ma możliwości, aby zabieg wykonać rano, to najlepszą porą będzie późny wieczór.

Comfort pistolet zraszający do rabat, GARDENA
Pistolet zraszający do rabat
Pistolet zraszający posiada ergonomiczny uchwyt z elementami z miękkiego tworzywa sztucznego oraz technologię chroniącą przed mrozem. Strumień natryskowy można dostosować do rozmiaru rabaty. Przepływ wody również można płynnie regulować. W przypadku dłuższego korzystania ze strumienia wody wyzwalacz impulsowy można zablokować.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE
Bęben ogrodowy RollUp S, GARDENA
Bęben ogrodowy z wężem
Bęben osadzony jest na metalowej śrubie, którą można wkręcić w dowolne miejsce w ogrodzie. Sam bęben jest obrotowy w zakresie 360°, a wąż do nawadniania ma długość do 20 m. Wbudowana blokada zatrzymuje wąż w krótkich odstępach na długości wybranej przez użytkownika, umożliwiając nawadnianie bez wysiłku. Bęben posiada technologię RollControl – krótkie pociągnięcia za wąż aktywują wbudowaną sprężynę, która zwija go w pełni automatycznie i niezawodnie, a wąż się nie skręca i nie blokuje przy zwijaniu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE
Wąż tekstylny Liano™ - zestaw 30 m, GARDENA
Wąż tekstylny Liano™ – zestaw 30 m
W skład zestawu wchodzi wąż, przyłącze kranowe przystosowane do 3 różnych rozmiarów gwintów, szybkozłącze oraz zraszacz prosty. Wąż jest wygodny w obsłudze i pracuje z ciśnieniem wody do 35 barów. Niska waga oraz elastyczność sprawiają, że jego przechowywanie jest szczególnie łatwe. Wąż można nawijać na wózek lub bęben na wąż.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE

7. Zamontuj system automatycznego podlewania

Doskonałym rozwiązaniem na efektywne i podlewanie wody są systemy nawadniające. Mogą być one automatyczne lub półautomatyczne i pozwalają na całkowite zaprogramowanie systemu nawadniania. Co więcej, system może być wyposażony w czujnik wilgotności, który uruchomi podlewanie, jeśli gleba będzie zbyt sucha. To doskonałe rozwiązanie nie tylko podczas wyjazdów, gdy nie ma kto podlewać ogrodu, ale i na co dzień. System nawadniający można ustawić tak, aby podlewanie odbywało się bardzo wczesnym rankiem, kiedy domownicy jeszcze śpią.

8. Pamiętaj o potrzebach roślin

Najważniejsze w pielęgnacji ogrodu jest dopasowanie zabiegów do potrzeb roślin, czynników zewnętrznych i rodzaju podłoża. Tak samo jest z podlewaniem, przy którym trzeba brać pod uwagę indywidualne potrzeby roślin. Niektóre gatunki wymagają podłoża stale wilgotnego, podczas gdy inne świetnie radzą sobie nawet z długotrwałą suszą. Często najlepszym rozwiązaniem okazuje się delikatne podlanie całego ogrodu i punktowe dostarczenie większej (lub częściej) ilości wody wybranym okazom posadzonym w ogrodzie. Dlatego warto dobrze poznać potrzeby uprawianych roślin i zaspokajać ich potrzeby, co pozwoli osiągnąć wspaniały wygląd ogrodu.

AquaBloom - zestaw, GARDENA
Zestaw AquaBloom – konewka solarna
Zestaw AquaBloom pobiera wodę do podlewania z wiadra/pojemnika – nie z kranu, natomiast energię do pracy zapewnia jej słońce. Znajdziesz tutaj pompę do poboru wody, sterownik do nawadniania oraz akumulatory zasilane panelem słonecznym. 14 programów nawadniania umożliwia kontrolę nawadniania maksymalnie 20 roślin za pomocą kroplowników z kompensacją ciśnienia.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE
Automatyczna konewka, GARDENA
Automatyczna konewka
W pełni automatyczny system nawadniania kropelkowego dla maksymalnie 36 roślin doniczkowych. W skład zestawu wchodzi pompa z filtrem, transformator z włącznikiem czasowym, węże, rozdzielniki nawadniające oraz szpilki mocujące i zaślepki. Trzy typy rozdzielników pozwalają na dobranie odpowiedniej intensywności nawadniania zgodnie z wymaganiami roślin. 
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I KUP ONLINE

9. Zadbaj o glebę

Na efektywność utrzymywania wilgotności ogromny wpływ ma rodzaj gleby. Jeśli jest ona zbyt przepuszczalna, to podłoże będzie szybko tracić wodę, stając się przesuszone. Zdecydowanie najlepsza jest dobra gleba ze znaczną zawartością gliny, która zatrzymuje wodę. Jednak w razie intensywnych opadów trzeba zadbać o odprowadzanie wody.

10. Nie zapominaj o nawożeniu

Wbrew pozorom duże znaczenie ma również właściwe nawożenie. Rośliny, które mają dostatek wszystkich składników pokarmowych, lepiej znoszą susze, a ich system korzeniowy szerzej się rozrasta, co ułatwia pobór wody. Kluczowy jest potas (odpowiada za gospodarkę wodną roślin) i fosfor, który poprawia ukorzenienie. Najlepiej regularnie stosować dobry nawóz wieloskładnikowy, który zapewni roślinom dostęp do wszystkich składników pokarmowych, pozytywnie wpływając na ich kondycję.

Gardena_logo

W artykule wykorzystano zdjęcia produktów marki Gardena.
Więcej informacji znajdziesz na: www.gardena.pl

 

Autor
ABC podlewania ogrodu | Jak mądrze podlewać rośliny i nie marnować wody?
ABC podlewania ogrodu | Jak mądrze podlewać rośliny i nie marnować wody?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl