Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Klon zielonokory (Acer tegmentosum) to drzewo ozdobne należące do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Jego naturalne środowisko to wschodnia Azja. W Polsce jest uprawiany jako drzewo ozdobne.

To średniej wielkości drzewo lub duży krzew dorastające do ok. 10-12 m. Korona jest owalna, symetryczne i gęsta. Klon zielonokory wyróżnia się swoją bardzo dekoracyjną, zieloną korą z delikatnymi białymi prążkami. Liście są duże (do 10 cm długości), 3 lub 5-klapowane, trójkątne w zarysie, ostro piłkowane. Klapy są bardzo delikatnie wcięte ale mają wyraźne, ostro zakończone czubki. Jesienią przebarwiają się na żółto. 

Klon kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty mają jasnozieloną barwę i są zebrane w długie, zwisające grona. Owocami są typowe dla klonów skrzydlaki, 2,5-3 cm długości, które pojawiają się późnym latem – we wrześniu.

Wymagania i uprawa

Klon zielonokory rośnie na stanowiskach w tzw. jasnym półcieniu oraz słonecznych. Należy mu zapewnić żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Jest umiarkowanie mrozoodporny i nadaje się do uprawy w naszym kraju ale młode okazy warto okrywać przed zimą.

Wymaga podlewania w okresach suszy. Dobrze jest go nawozić i ściółkować.

Klon zielonokory jest najczęściej rozmnażany przez szczepienie lub wysiew nasion.

Zastosowanie

Klony zielonokory jest polecany do uprawy w większych ogrodach i parkach. To wyjątkowe drzewo, które zdobi ogród w okresie bezlistnym. Dobrze komponuje się z roślinami iglastymi oraz o ciemnym ubarwieniu liści.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: "Acer tegmentosum"/drzewaswiata/CC BY 2.0.; iVerde; Paweł Romanowski