Klon jesionolistny ‘Aureomarginatum’

klon jesionolistny Aureomarginatum Grzegorz Falkowski-ZSzP

Klon jesionolistny to jeden z bardziej rozpowszechnionych na świecie gatunków klonu. Do Europy został sprowadzony z Ameryki Północnej i Środkowej, gdzie występuje naturalnie na bardzo dużym obszarze. Ze względu na niewielkie wymagania, tworzenie licznych nasion i wysoki potencjał inwazyjności klon jesionolistny stał się w Europie rośliną problematyczną – rozprzestrzenił się w środowisku naturalnych na szeroką skalę. Ale w ogrodach można sadzić jego ciekawą odmiany, m.in. 'Aureomarginatum', której liście mają żółtawe obrzeżenie.

Posłuchaj
00:00
4
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Gatunek ten jest zaliczany do grupy określanej mianem "obcych gatunków inwazyjnych", wypierających ze środowiska rodzime gatunki roślin. Dlatego samego gatunku klonu jesionolistnego w sprzedaży już się praktycznie nie spotyka.

Natomiast w ogrodnictwie bardzo istotne znaczenie mają odmiany ozdobne klonu jesionolistnego o barwnym ulistnieniu, niezawiązujące nasion, rozmnażane przez szczepienie, stosowane w miastach, gdzie ze względu na skrajnie trudne warunki uprawy (suszę, zasolenie, zanieczyszczenie powietrza) rodzime gatunki sobie po prostu nie radzą. Jedną z tego typu roślin jest polska odmiana 'Aureomarginatum', wyhodowana w 1903 r. przez Feliksa Rożyńskiego.

Klon jesionolistny (Acer negundo) 'Aureomarginatum' jest niewysokim drzewem o szerokiej, owalnej, gęsto rozgałęzionej koronie. Dorasta do 6-8 m wysokości. W sprzedaży najczęściej jest oferowany w postaci szczepionego drzewa o wyprowadzonym pniu i kulistej koronie. Pędy tej rośliny są gładkie, zielone, nagie, bez nalotu. Kora na starych pniach jest spękana.

klon jesionolistny Aureomarginatum Fot. G. Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych klonów jesionolistnych

Cechą charakterystyczną tej odmiany są pierzastozłożone, zielone liście z ozdobnym, nieregularnym, żółtawym obrzeżeniem. Blaszki liściowe są lekko pomarszczone, a osadki i ogonki liściowe lekko zaróżowione. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i opadają. Drzewa kwitną wiosną, na krótko przed rozwojem liści, rzadko jednak zawiązują żywotne nasiona.

Uprawa i wymagania

Klon jesionolistny ma minimalne wymagania glebowe i wilgotnościowe. Odmianę 'Aureomarginatum' można z powodzeniem sadzić na prawie wszystkich rodzajach gleb, na stanowiskach słonecznych do cienistych. Jego liście są odporne na poparzenia przez promienie słoneczne w upalne letnie dni, co jest cenną i dosyć rzadko spotykaną cechą pstrolistnych odmian drzew.

Doskonale znosi przycinanie. Cięcie należy wykonywać pod koniec zimy, zanim rośliny zaczną wypuszczać liście. Niekiedy w obrębie korony drzewa można zaobserwować rewersje, czyli pędy z zielonymi liśćmi w typie gatunku. Takie wyradzające się pędy należy wycinać.

Gdzie posadzić?

Klon 'Aureomarginatum' doskonale sprawdza się sadzony w warunkach miejskich, prawie nie jest podatny na szkodniki i choroby. Ale tę odmianę można sadzić nie tylko w miastach, ale też na działkach rekreacyjnych, w ogrodach przydomowych oraz w zieleni osiedlowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Klon pospolity 'Warmia' Acer platanoides 'Warmia'

Klon zwyczajny / Klon pospolity Acer platanoides

Klon japoński Acer japonicum

Klon jawor Acer pseudoplatanus

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści