Gatunek ten jest zaliczany do grupy określanej mianem "obcych gatunków inwazyjnych", wypierających ze środowiska rodzime gatunki roślin. Dlatego samego gatunku klonu jesionolistnego w sprzedaży już się praktycznie nie spotyka.
Natomiast w ogrodnictwie bardzo istotne znaczenie mają odmiany ozdobne klonu jesionolistnego o barwnym ulistnieniu, niezawiązujące nasion, rozmnażane przez szczepienie, stosowane w miastach, gdzie ze względu na skrajnie trudne warunki uprawy (suszę, zasolenie, zanieczyszczenie powietrza) rodzime gatunki sobie po prostu nie radzą. Jedną z tego typu roślin jest polska odmiana 'Aureomarginatum', wyhodowana w 1903 r. przez Feliksa Rożyńskiego.
Klon jesionolistny (Acer negundo) 'Aureomarginatum' jest niewysokim drzewem o szerokiej, owalnej, gęsto rozgałęzionej koronie. Dorasta do 6-8 m wysokości. W sprzedaży najczęściej jest oferowany w postaci szczepionego drzewa o wyprowadzonym pniu i kulistej koronie. Pędy tej rośliny są gładkie, zielone, nagie, bez nalotu. Kora na starych pniach jest spękana.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Cechą charakterystyczną tej odmiany są pierzastozłożone, zielone liście z ozdobnym, nieregularnym, żółtawym obrzeżeniem. Blaszki liściowe są lekko pomarszczone, a osadki i ogonki liściowe lekko zaróżowione. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i opadają. Drzewa kwitną wiosną, na krótko przed rozwojem liści, rzadko jednak zawiązują żywotne nasiona.
Uprawa i wymagania
Klon jesionolistny ma minimalne wymagania glebowe i wilgotnościowe. Odmianę 'Aureomarginatum' można z powodzeniem sadzić na prawie wszystkich rodzajach gleb, na stanowiskach słonecznych do cienistych. Jego liście są odporne na poparzenia przez promienie słoneczne w upalne letnie dni, co jest cenną i dosyć rzadko spotykaną cechą pstrolistnych odmian drzew.
Doskonale znosi przycinanie. Cięcie należy wykonywać pod koniec zimy, zanim rośliny zaczną wypuszczać liście. Niekiedy w obrębie korony drzewa można zaobserwować rewersje, czyli pędy z zielonymi liśćmi w typie gatunku. Takie wyradzające się pędy należy wycinać.
Gdzie posadzić?
Klon 'Aureomarginatum' doskonale sprawdza się sadzony w warunkach miejskich, prawie nie jest podatny na szkodniki i choroby. Ale tę odmianę można sadzić nie tylko w miastach, ale też na działkach rekreacyjnych, w ogrodach przydomowych oraz w zieleni osiedlowej.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |