Logo
Logo
3
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Klon zwyczajny i ambrowiec amerykański: czym się różnią?

Pytanie czytelnika: Będąc na jesiennym spacerze w arboretum bardzo spodobało mi się duże drzewo o przebarwionych na czerwono liściach. Na początku myślałam, że to jakiś niespotykany gatunek klona, który zamiast na żółto przebarwia się na taki krwisty kolor. Okazało się, że roślina nazywa się ambrowiec balsamiczny. Czy to drzewo bardzo różni się od klonu oprócz jesiennej barwy? Mogę je posadzić u siebie w ogrodzie?

Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua) nazywany często balsamicznym to drzewo, które w Polsce rzeczywiście ciągle jest mało znane. Kształt jego liści może nam przypominać klon zwyczajny (Acer platanoides), ale w żadnym razie nie należy mylić tych drzew!

Różnic jest znacznie więcej niż kolor na jaki te rośliny przebarwiają się jesienią!

Ambrowiec amerykański – krótka charakterystyka 

 • Drzewo to jest duże – dorasta do 25 m.
 • Roślina jednopienna.
 • Korona na początku wąska z czasem robi się stożkowa, a u starych okazów – szeroka i "sklepiona".
 • Pień zwykle rozgałęzia się na nieznacznej wysokości od ziemi.
 • Młode pędy gęsto, wełniasto owłosione.

 • Liście: trójklapowe, dłoniaste czasem siedmioklapowe; do 15 cm długości; na brzegach delikatnie piłkowane.
 • Jesienią przebarwia się stopniowo na czerwony lub fioletowy.
 • Kwiaty męskie i żeńskie w oryginalnych, kulistych kwiatostanach zielonych i żółtych osiągających średnicę 7 cm. Ambrowce kwitną w maju
 • Owocostany w formie kul (nieco podobne do platanów)
 • Najlepiej sadzić go na glebach ciepłych, świeżych, w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych.
 • Niestety ambrowce nie są mrozoodporne – w Polsce nawet starsze osobniki mogą nie poradzić sobie w czasie zimowych mrozów.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: "Liquidambar styraciflua"/Jorge Franganillo/CC BY 2.0

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu