Platan klonolistny (Platanus acerifolia) to drzewo należące do rodziny platanowatych (Platanaceae). Nie występuje w środowisku naturalnym (to mieszaniec platana wschodniego P. orientalis i zachodniego P. occidentalis). Jest natomiast uprawiany niemal w całej Europie (poza najzimniejszymi rejonami).

Drzewo w Polsce osiąga 20-30 m wysokości. Wytwarza szeroko rozłożystą koronę i grupy, ozdobny pień – zielonkawoszary, z łuszcząca się korą. Liście są duże (12-25 cm długości), 5 lub 7 klapowe. Z kształtu przypominają liście klonu (stąd nazwa). Jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo.

Platan klonolisty kwitnie pod koniec kwietnia i w maju. Kwiaty są niepozorne, zebrane w kuliste główki zwisające na długich szypułkach. Owocem jest orzeszek osadzony zbiorowo w owocostanie groniastym typu główka. Jesienią lub zimą owocostan rozpada się.

Wymagania i uprawa

Platan powinno się uprawiać na stanowisku słonecznych, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Znosi różne typy gleb, w tym mało urodzajne (piaszczyste itp.). Należy unikać jedynie uprawy w glebach podmokłych, okresowo zalewanych i nadmiernie ciężkich z tendencją do zaskorupiania się (nadmiernie wilgotne podłoża zmniejszają mrozoodporność platana).

Plantan nie lubi suszy – dlatego w okresie bezdeszczowej pogody powinien być regularnie podlewany. Od wiosny do lata warto wspomagać go nawozami organicznymi.

Starsze drzewa są mrozoodporne ale młode powinno się przed nadejściem zimy osłaniać. 

Platan klonolistny nadaje się do cięcia i formowania. Dobrze też znosi przesadzanie niezależnie od wieku. Należy tyko pamiętać, aby miał odpowiednio przygotowaną do przesadzania bryłę korzeniową.

Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby. Jest dość odporny na choroby (poza antraknozą platana) i szkodniki.

Zastosowanie

Platan ze względu na dużą tolerancję zanieczyszczeń jest coraz chętniej sadzony w parkach i zieleni miejskiej. Sprawdza się nawet w dużych aglomeracjach miejskich. Niestety często popełniany błąd – to zbyt bliskie umiejscawianie drzew przy chodnikach. Ich korzenie po pewnych czasie niszczą te elementy wypychając płyty do góry. Podobnie to może wyglądać w ogrodzie, dlatego trzeba unikać bezpośredniego sadzenia przy nawierzchniach lub patio.

Platan może być wykorzystany jako soliter lub posadzony grupowo w formie alei. Z uwagi na fakt, że ma duże wymagania wodne, chętnie dekoruje się nim brzegi oczek wodnych.

Interesujące odmiany

  • 'Alphen’s Globe' – odmiana niska osiągająca do 10 m wysokości
  • 'Tremonia' – odmiana średnio niska, maksymalnie dorasta do 15 m wysokości
  • 'Suttneri' – odmiana o biało nakrapianych liściach, niższa od podstawowego gatunku (do 20 m wys.)


Zdjęcia: Alicja, Charles Risen/Pixabay