Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
16
Do góry

Platan klonolistny 'Aplphen's Globe'

Platany to majestatyczne drzewa o rozłożystych koronach, niezwykle oryginalnej, cętkowanej korze oraz interesujących owocach. Gatunkiem najczęściej uprawianym w Europie Zachodniej jest platan klonolistny. Drzewo odporne na zanieczyszczenie powietrza i łatwo poddające się formowaniu, często sadzone przy ulicach, bulwarach, promenadach oraz w parkach. Platany osiągają znaczne rozmiary, dorastają do 30 metrów wysokości, tworzą szerokie, monumentalne korony. Rośliny wykazują duże zdolności regeneracyjne – po przycięciu szybko tworzy nowe pędy i gałęzie.

 

Platan klonolistny (Ptatanus xhispanica) 'Alphen’s Globe' jest najpopularniejszą odmianą karłową, nadającą się do sadzenia w ogrodach przydomowych i zieleni osiedlowej, którą oferują szkółki obok silnie rosnącego gatunku.

To kompaktowa, wolno rosnąca forma uzyskana w Holandii w latach 90 XX wieku. Jest to małe drzewo o regularnej, gęstej, kulistej koronie, oferowane najczęściej w formie piennej. Rośliny rozmnaża się przez szczepienie, zwykle na wysokiej podkładce, na wysokości około 2 metrów. W niektórych szkółkach można kupić egzemplarze szczepione niżej. Te także są bardzo ciekawe, bo tworzą kulę lub półkulę. Pędy rośliny rozrastają się promieniście od miejsca szczepienia.

Korona drzewa osiąga 4-6 m średnicy. Duże, dłoniaste liście mogą mieć do 25 cm długości, przypominają liście klonu pospolitego. Na wierzchu są zielone, skórzaste, lśniące, od spodu matowe, pokryte szarawym kutnerem. Blaszki liściowe osadzone są na 5-10 centymetrowych ogonkach liściowych. Jesienią liście brązowieją i opadają.

Wartą zwrócenia uwagi jest szarawa, gładka kora pokrywająca pień platanów. Łuszczy się ona cienkimi, nieregularnymi płatami, odsłaniając położone głębiej, zielone, żółtawe lub kremowe młodsze warstwy.

platan klonolistny Alphens Globe Fot. G. Falkowski-ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych platanów

Uprawa i wymagania

Platan klonolistny 'Alphen’s Globe' nie jest rośliną wymagającą w uprawie i utrzymaniu. Najlepiej rośnie na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnych, ale nie gorzej radzi sobie sadzony na przeciętnych glebach ogrodowych. Jest odporny na choroby i szkodniki, wymaga jednak słonecznego stanowiska, najlepiej osłoniętego od wiatru, bo młode rośliny w chłodniejszych, wschodnich rejonach kraju mogą ucierpieć podczas surowych zim. Starsze egzemplarze z wiekiem nabierają odporności mrozowej.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Alphen’s Globe' ze względu na kompaktowy pokrój i niewielkie rozmiary może być stosowana wszędzie tam, gdzie brak miejsca nie pozwala na posadzenie dużych drzew. Sprawdzi się zatem w zieleni osiedlowej, na działkach, cmentarzach i oczywiście w ogrodach przydomowych. Warto dla niego wybrać miejsce eksponowane, np. na środku rabaty bylinowej lub na tle trawnika. Zimą pięknie wygląda przystrojony bożonarodzeniowymi lampkami.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Powiązane rośliny
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu