Zima to trudny czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Ptaki mogą mieć trudności w samodzielnym znalezieniu pokarmu. Czasem trzeba im w tym pomóc, zwłaszcza, gdy zima jest mroźna i śnieżna. Odpowiednia karma pomoże im przetrwać trudny czas.
Czy wiesz, że dokarmianie ptaków zimą nie tylko pomaga im przetrwać, ale również przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności w Twoim ogrodzie?
Jak karma dla ptaków?
Karma dla ptaków powinna obfitować w nasiona oleiste oraz ziarna zbóż, orzechy, a nawet owoce i warzywa. Wykładając odpowiedni i różnorodny pokarm zwabimy do ptasiej stołówki wiele kolorowych gatunków ptaków, które w zamian za obfity poczęstunek zimą, w sezonie odwdzięczą się częstymi wizytami i pomocą w likwidowaniu owadzich szkodników w akompaniamencie radosnych treli.
Nasiona słonecznika (zarówno łuskane, jak i niełuskane) to przysmak dla sikorek, dzwońców, mazurków, kowalików, czyży i trznadli, za to ziarna zbóż (proso, pszenica, owies) przywabi wróble, mazurki, zięby, dzwońce i wiele innych. Można także ugotować kaszę (np. pęczak lub gryczaną). Dobre też będą orzechy (głównie laskowe), owoce (np. jabłka, rodzynki), gotowane warzywa (to świetny pokarm dla kaczek i łabędzi) oraz słonina (nie może być solona!) za którą przepadają sikorki, kowaliki, dzięcioły i różne ptaki krukowate.
Taki pokarm będzie pożywny, pełen substancji odżywczych i dostarczy energii ptakom nawet w największe mrozy. Nie powinno się dawać ptakom chleba, gdyż szybko namięka i pleśnieje, co może powodować groźne choroby. Doskonałym pokarmem dla ptaków są także owoce z ogrodowych drzew i krzewów – np. jarzębina, kalina, aronia, ognik, czarny bez, głóg, dzika róża i wiele innych. Warto je posadzić w ogrodzie, by zimową porą cieszyć się kolorami ich owoców i urozmaicić dietę naszych skrzydlatych łakomczuchów.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Kiedy karmić?
Dokarmianie najlepiej rozpocząć już późną jesienią, jeszcze przed pierwszymi intensywnymi opadami śniegu. Początkowe porcje pokarmu powinny być niewielkie, by nie zniechęcić ptaków do samodzielnego poszukiwania, a tylko zachęcić do odwiedzenia naszego karmnika. Wraz ze zmianą pogody porcje pokarmu powinny być coraz większe, by ptaki częściej mogły znaleźć w nim pożywienie. W ten sposób przyzwyczają się do nowego i pewnego źródła pożywienia. Jeśli więc zdecydujemy się na dokarmianie, powinno być ono regularne – począwszy od późnej jesieni, a skończywszy na wczesnej wiośnie, gdy roztopi się już pokrywa śnieżna i pojawią pierwsze owady (t.j. do końca marca, a czasem nawet do połowy kwietnia).
Gdzie ustawić karmnik?
Karmnik powinien być usytuowany w miejscu bezpiecznym dla ptaków, najlepiej na podwyższeniu (minimum 1,5 m), tak by dostępu do niego nie miały psy i koty. Lepiej zbić z kilku desek prosty domek samemu, gdyż kupne karmniki, choć wyglądają dekoracyjnie, to są często zbyt małe i źle skonstruowane. Domek powinien mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem oraz podłogę, która łatwo można oczyścić. Powinien być regularnie oczyszczany z zalegających resztek jedzenia i odchodów.
Źródło OTOP, zdjęcia w tekście: Pixabay, zdjęcie tytułowe: kichigin19 / Fotolia