Logo
Logo

100+ roślin, które są atrakcyjne dla ptaków. Dają im pokarm i schronienie

Odkryj sekrety przyciągania ptaków do ogrodu! Nasz przewodnik po roślinach atrakcyjnych dla ptaków pomoże Ci stworzyć żywą oazę, która zapełni Twój ogród śpiewem i kolorem. Poznaj najlepsze gatunki roślin, które zapewnią pokarm, schronienie i miejsce do gniazdowania dla różnorodnych gatunków ptaków.

Spis treści
Jakie roślinny sadzić dla ptaków? Najlepsze chwasty dla ptaków Najlepsze pnącza dla ptaków Najlepsze krzewy dla ptaków Najlepsze gatunki owocowe dla ptaków Najlepsze drzewa dla ptaków Najlepsze żywopłoty dla ptaków

Ptaki nie tylko wnoszą życie i kolor do naszych ogrodów swoim śpiewem i obecnością, ale są także nieocenionymi sojusznikami w utrzymaniu zdrowego ekosystemu, pomagając w zapylaniu roślin i kontrolowaniu populacji szkodników. Aby jednak skrzydlate istoty zechciały nas odwiedzać, musimy stworzyć dla nich przyjazne środowisko, pełne pożywienia, schronienia i bezpiecznych miejsc do gniazdowania.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, by był atrakcyjny dla ptaków?

Rośliny zapewniają ptakom miejsce do schronienia przed wiatrem i drapieżnikami, budulec do budowy i miejsce do zakładania gniazd oraz źródło pokarmu - części zielone, nasiona, owoce oraz żerujące na roślinach szkodniki. Wszystkie wymienione poniżej rośliny dostarczające ptakom pokarmu są ozdobne i ich posadzenie wzbogaci kompozycje zieleni w ogrodzie.

Ptaki będą odwiedzać nasz ogród tylko wtedy gdy znajdą w nim pokarm oraz miejsce do schronienia. Dowiedz się, jakie rośliny są najbardziej atrakcyjne dla ptaków. Dzięki nim zwabisz skrzydlatych gości do swojego ogrodu.

Chwasty atrakcyjne dla ptaków

Rośliny zielne – ptaki chętnie zjadają części zielone oraz owoce i nasiona. Wiele z tych roślin to pospolite chwasty rosnące na trawniku:

ptak w ogrodzie fot. Anja Osenberg Pixabay
Fot. Anja Osenberg/Pixabay
ptak w ogrodzie fot. Walkingbird96 Pixabay
Fot. Walkingbird96/Pixabay

Pnącza atrakcyjne dla ptaków

Pnącza – nie tylko zdobią nasz ogród, ale także zapewniają przestrzeń życiową dla ptaków - są dla nich schronieniem, miejscem nocowania, a ich owoce są źródłem pokarmu:

Krzewy ozdobne atrakcyjne dla ptaków

Krzewy zimozielone – stanowią schronienie przed drapieżnikami oraz miejsce do zakładania gniazd. Wiele z nich zawiązuje owoce jadalne dla ptaków:

Krzewy liściaste – stanowią schronienie przed drapieżnikami oraz miejsce do zakładania gniazd. Wiele z nich zawiązuje owoce jadalne dla ptaków:

ptak gniazdo w ogrodzie fot. Bishnu Sarangi Pixabay
Fot. Bishnu Sarangi/Pixabay
ptak w ogrodzie fot. sandid Pixabay
Fot. sandid/Pixabay

Rośliny owocowe atrakcyjne dla ptaków

Drzewa i krzewy owocowe – są źródłem pokarmu dla ptaków. Ptaki przepadają za owocami tak samo jak ludzie. Nie powinno to być jednak powodem przepędzania skrzydlatych gości z ogrodu. Jeśli ptaki nadmiernie wyjadają owoce, można okryć je siatką:

Drzewa atrakcyjne dla ptaków

Drzewa liściaste i iglaste – zapewniają dogodne warunki do zakładania gniazd wśród gałęzi lub w dziuplach. Opadłe liście oraz gałązki są doskonałym materiałem do budowy gniazd:

ptaki w ogrodzie fot. Anita Menger Pixabay
Fot. Anita Menger/Pixabay
ptaki w ogrodzie fot. CollectingPixels Pixabay
Fot. CollectingPixels/Pixabay

Żywopłoty: schronienie dla ptaków

Drzewa i krzewy na żywopłoty (liściaste i iglaste) – są doskonałym miejscem schronienia oraz do zakładania gniazd. W okresie lęgowym nie należy ich przycinać, aby nie spłoszyć gniazdujących ptaków:

  • ałycza (Prunus cerasifera)
  • antypka (Prunus mahaleb)
  • berberys Thunberga (Berberis thunbergii)
  • buk zwyczajny (Fagus sylvatica)
  • cis pospolity (Taxus baccata)
  • głóg, wszystkie gatunki (Crataegus)
  • grab pospolity (Carpinus betulus)
  • rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides)
  • świerk pospolity (Picea abies)
  • żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Melody Mellinger / Adobe Stock, Stan Muller / Unsplash, ArtTower/Pixabay

Autor
100+ roślin, które są atrakcyjne dla ptaków. Dają im pokarm i schronienie
100+ roślin, które są atrakcyjne dla ptaków. Dają im pokarm i schronienie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl