Logo
Logo

Jałowiec sabiński (Juniperus sabina)

Jałowiec sabiński (Juniperus sabina) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: cała roślina, ulistnienie
  • Gleba: żyzna, przepuszczalna, lekka, bogata w wapń
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna
  • Owoce: owalne
  • Pokrój: rozłożysty, zwarty, krzaczkowaty
  • Zapach: liście
  • Wysokość: 1 m
  • Kolor owoców: granatowe
  • Trwałość liści: zimozielone
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: skalniaki, pojedynczo, ogrody przydomowe, duże ogrody
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

    Jałowiec sabiński (Juniperus sabina), nazywany też jałowcem sawina, to krzew iglasty z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Naturalnie występuje na terenach górskich w Azji, Afryce Północnej i Europie (w tym także w Polsce, gdzie jest objęty ścisłą ochroną gatunkową), ale jest też rozpowszechniony na całym świecie i często uprawiany jako roślina ozdobna.

    Wygląd jałowca sabińskiego

    Jałowiec sabiński to niewysoki krzew dorastający do 0,8-1 m wysokości. Tworzy płożące się, rozgałęzione, wiotkie pędy z unoszącymi się do góry końcówkami, które mogą rozrastać się na znaczną szerokość (nawet do 3-4 m). Pędy pokryte są dachówkowato układającymi się, łuskowatymi, tępymi, przylegającymi, szarozielonymi igłami. Jedynie na młodych pędach liście się krótkie, kłujące i igiełkowate. Pędy po zetknięciu z podłożem mają zdolność do ukorzeniania się.

    Jałowiec sabiński kwitnie wiosną (III-V), wydając drobne, niepozorne kwiaty. Ponieważ jest gatunkiem dwupiennym (rzadko jednopiennym), na osobnych egzemplarzach rozwija kwiaty żeńskie i męskie. Z zapylonych kwiatów żeńskich wykształcają się dekoracyjne, mięsiste, granatowe owoce (szyszko-jagody), które dojrzewają zwykle w kolejnym roku.

    Niestety, zarówno owoce, jak i cała roślina jest trująca dla ludzi i zwierząt, gdyż posiada w swoich tkankach silną toksynę – sabinol. Substancja wchodzi w skład olejku eterycznego, nadającego roślinie silny i dość nieprzyjemny zapach, wyczuwalny szczególnie po roztarciu gałązek.

    Wymagania i uprawa jałowca sabińskiego

    Jałowiec sabiński w uprawie wymaga słonecznego stanowiska oraz przepuszczalnego, lekkiego, umiarkowanie wilgotnego, a nawet suchego, bogatego w wapń podłoża, najlepiej o zasadowym odczynie pH. Na żyznych glebach rośnie szybko i staje się ekspansywny, na bardziej jałowych podłożach ładniej się wybarwia i rośnie wolniej. Krzew jest dostatecznie mrozoodporny.

    Ponieważ słabo toleruje zanieczyszczenia, w tym powietrze, lepiej nie uprawiać o w miastach.

    Jałowiec sabiński dobrze rozmnaża się z sadzonek pędowych lub przez odkłady poziome.

    Pielęgnacja jałowca sabińskiego

    Krzewy iglaste powinno się podlewać i umiarkowanie nawozić, wtedy zdrowo się rozwijają i ładnie rosną. Jałowiec sabiński nie wymaga okrywania na zimę.

    Roślina nie wymaga też systematycznego cięcia, ale zabieg znosi bardzo dobrze, dlatego w razie potrzeby można skorygować jej pokrój przez skrócenie zbyt długich pędów. Zabieg należy jednak wykonywać w rękawiczkach, gdyż drażniący sok, znajdujący się w tkankach rośliny, mógłby spowodować podrażnienie skóry.

    Szkodniki i choroby jałowca sabińskiego

    Ważne! Jałowce są żywicielem pośrednim chorobotwórczego grzyba, wywołującego rdzę gruszy, dlatego należy uprawiać go z dala od drzew owocowych.

    Zastosowanie jałowca sabińskiego

    Jałowiec sabiński w uprawie spotykany jest głównie pod postacią odmian ozdobnych. Doskonale sprawdza się w ogrodach jako mało wymagająca i efektowna roślina okrywowa. Nadaje się też do umacniania skarp, nasypów i zboczy oraz sadzenia na murkach i skalniakach. Ładnie prezentuje się też w towarzystwie innych krzewów ozdobnych jak berberysy, tawuły japońskie czy irgi poziome.

    Wybrane odmiany jałowca sabińskiego

    Jałowiec sabiński posiada wiele atrakcyjnych odmian, w tym min:

    • 'Variegata' – krzewiasty, nieco wzniesiony pokrój i kremowe przebarwienia na igłach
    • 'Tamariscifolia' – dorastający do ok. 50-80 cm wys. i 1-2 m średnicy
    • 'Mas' – krzaczasty, wzniesiony pokrój
    • 'Blaue Donau' – odm. o rozłożystym, wzniesionym pokroju i niebieskozielonych igłach

    Gdzie kupić jałowca sabińskiego?

    Jałowce sprzedawane są w formie sadzonek w doniczkach. Można je znaleźć w większości sklepów ogrodniczych stacjonarnych jak i internetowych. Np.:


    Tekst: Katarzyna Józefowicz, Maria, simona, Molinero de Gúdar / AdobeStock

    Autor
    Jałowiec sabiński
    Jałowiec sabiński
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl