Irga pozioma Cotoneaster horizontalis

Irga pozioma, fot. iVerde
Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
39
Dekoracyjność: owoce, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: kuliste
Pokrój: pokładający się, rozłożysty
Wysokość: do 1 m
Okres kwitnienia: V, VI
Kolor owoców: czerwone
Trwałość liści: półzimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: murki, skarpy, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, na altany, skalniaki

Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) to wyjątkowo atrakcyjny, niski krzew zadarniający, należący do rodziny różowatych (Rosaceae). W naturze występuje on na terenie Chin.

Roślina osiągająca ok. 0,8-1 m. wysokości i do 2 m. szerokości. Tworzy długie, sztywne, rozgałęzione, niemal poziomo ułożone pędy, których układ przypomina wyglądem "rybi szkielet". Pędy są gęsto porośnięte drobnymi, ciemnozielonymi, niemal okrągłymi i błyszczącymi z wierzchu liśćmi, które przebarwiają się jesienią na piękny, czerwono-pomarańczowy kolor. Liście późną jesienią opadają, ale w łagodne zimy część z nich może pozostać na roślinie.

Irga pozioma kwitnie późną wiosną (V-VI), obsypując się licznymi, białymi, miododajnymi, drobnymi, pięciopłatkowymi kwiatami. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w niewielkie, kuliste, jaskrawoczerwone owoce, które dojrzewają pod koniec lata i pozostają na pędach aż do mrozów – są doskonałym pokarmem dla ptaków.

Wymagania i uprawa

Najlepiej kwitnie i owocuje na słońcu i lekkim półcieniu. Lubi stanowiska ciepłe i zaciszne oraz dość żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę (będzie jednak tolerować większość typowych gleb ogrodowych). Gdy się rozrośnie, dobrze zniesie przejściową suszę, ale młode egzemplarze warto latem podlewać.

Roślina jest średnio wytrzymała na mróz (do ok. -20-22°C) i w zimy może przemarzać. Jednocześnie wykazuje dużą zdolność regeneracji po przemarznięciu.

Roślina nie wymaga cięcia. Zabieg znosi jednak całkiem dobrze, jeśli więc zbytnio się rozrośnie można ją śmiało formować.

Irgę poziomą rozmnaża się z siewu nasion (czasami daje też samosiew) lub przez ukorzenienie sadzonek zielnych (po dłuższym kontakcie z wilgotnym podłożem, pędy mogą same się ukorzenić).

Zastosowanie

Irga pozioma to jeden z najpiękniejszych i najbardziej ozdobnych krzewów okrywowych. Bardzo pięknie prezentuje się posadzona na murkach i skarpach, skąd jej pędy mogą malowniczo się zwieszać. Bardzo dobrze wygląda też w ogródkach skalnych. Oryginalnie zbudowane, wachlarzowate pędy ciekawie prezentują się również na tle jasnej ściany domu, ogrodzenia lub altany.

Wybrane odmiany

  • 'Variegatus' – o pstrych, białobrzeżanach liściach i jasnoczerwonych owocach
  • 'Żnin' – odmiana o mniejszej sile wzrostu wys. ok. 0,5 m. i szer. ok. 1 m
  • 'Wilsonii' – odmiana wysoka (ok. 1-2 m. wys.), kwiaty różowe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde; Sabrina B/Pixabay; M. Szymańska

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści