Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) to wyjątkowo atrakcyjny, niski krzew zadarniający, należący do rodziny różowatych (Rosaceae). W naturze występuje on na terenie Chin.

Roślina osiągająca ok. 0,8-1 m. wysokości i do 2 m. szerokości. Tworzy długie, sztywne, rozgałęzione, niemal poziomo ułożone pędy, których układ przypomina wyglądem "rybi szkielet". Pędy są gęsto porośnięte drobnymi, ciemnozielonymi, niemal okrągłymi i błyszczącymi z wierzchu liśćmi, które przebarwiają się jesienią na piękny, czerwono-pomarańczowy kolor. Liście późną jesienią opadają, ale w łagodne zimy część z nich może pozostać na roślinie.

Krzew zakwita późną wiosną (V-VI), obsypując się licznymi, białymi, miododajnymi, drobnymi, pięciopłatkowymi kwiatami. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w niewielkie, kuliste, jaskrawoczerwone owoce, które dojrzewają pod koniec lata i pozostają na pędach aż do mrozów – są doskonałymi roślinami dla ptaków.

Wymagania i uprawa

Irga pozioma jest niezwykle atrakcyjnym krzewem ozdobnym, ale jeśli ma zaprezentować pełnię swoich możliwości, musi mieć zapewnione słoneczne lub lekko półcieniste, ciepłe i zaciszne stanowisko oraz dość żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę (będzie jednak tolerować większość typowych gleb ogrodowych). Gdy się rozrośnie, dobrze zniesie przejściową suszę, ale młode egzemplarze warto latem podlewać.

Roślina jest średnio wytrzymała na mróz (do ok. -20-22°C) i w srogie zimy może przemarzać, jednak wiosną zwykle dobrze się regeneruje. Cenniejsze okazy lepiej jednak uprawiać w cieplejszych rejonach kraju lub okrywać na zimę włókniną.

Ze względu na malowniczy, efektowny pokrój i niezbyt silny wzrost, roślina nie wymaga cięcia. Zabieg znosi jednak całkiem dobrze, jeśli więc zbytnio się rozrośnie, jej pędy można skrócić.

Irgę poziomą rozmnaża się z siewu nasion (czasami daje też samosiew) lub przez ukorzenienie sadzonek zielnych (po dłuższym kontakcie z wilgotnym podłożem, pędy mogą same się ukorzenić).

Zastosowanie

Irga pozioma to jeden z najpiękniejszych i najbardziej ozdobnych krzewów okrywowych. Bardzo pięknie prezentuje się posadzona na murkach i skarpach, skąd jej pędy mogą malowniczo się zwieszać. Bardzo dobrze wygląda też w ogródkach skalnych. Oryginalnie zbudowane, wachlarzowate pędy ciekawie prezentują się również na tle jasnej ściany domu, ogrodzenia lub altany.

Wybrane gatunki i odmiany

Irga pozioma w ogrodach uprawiana jest zarówno w postaci gatunku jak i ciekawych odmian ozdobnych np.:

  • 'Variegatus' – o pstrych, białobrzeżanach liściach i jasnoczerwonych owocach
  • 'Żnin' – odmiana o mniejszej sile wzrostu wys. ok. 0,5 m. i szer. ok. 1 m
  • 'Wilsonii' – odmiana wysoka (ok. 1-2 m. wys.), kwiaty różowe

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Sabrina B/Pixabay; iVerde