Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
9
Okazje

Irga 'Ursynów'

Irgi to grupa cennych krzewów okrywowych, wykorzystywanych w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej i osiedlowej. Ścielące się po ziemi pędy, błyszczące liście, białe kwiaty oraz kuliste, czerwone owoce to cechy charakterystyczne wielu gatunków irg.

TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
Szukasz oryginalnej rośliny do swojego ogrodu? Mamy dla Ciebie 8 roślinnych nowości, którymi warto się zainteresować. Sprawdź, co będzie modne w...

Irga (Cotoneaster) 'Ursynów' jest jedną z nielicznych polskich odmian mieszańcowych irgi. Charakteryzuje się obfitym kwitnieniem i owocowaniem. Pochodzi od irgi szwedzkiej (C. ×suecicus), została wyselekcjonowana przez Włodzimierza Senetę i wprowadzonych do sprzedaży w latach 60. XX wieku.

Odmiana 'Ursynów' jest jedną z najczęściej sadzonych w kraju, zimozielonych odmian irgi. Krzew dorasta do 0,5 m wysokości, tworzy łukowato wygięte, ścielące się po ziemi pędy pokryte brunatnopurpurową korą. Zimotrwałe liście mają od 1 do 2 cm długości, są eliptyczne, zaokrąglone na wierzchołkach, ciemnozielone, skórzaste, z wierzchu nagie i błyszczące, od spodu niebieskawozielone.

Krzewy zakwitają w maju lub na początku czerwca, tworzą w kątach liści niewielkie, białe kwiaty. Kwiaty maja około 10 mm średnicy, są zbudowane z 5 białych, okrągłych płatków otaczających pręciki i słupki. W czasie kwitnienia wabią liczne owady zapylające. Kuliste owoce mają od 7 do 10 mm średnicy, dojrzewają w sierpniu przyjmując jaskrawą pomarańczowoczerwoną barwę. Długo utrzymują się na gałązkach, zdobiąc je do wiosny.

Irga Ursynów Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych irg

Uprawa i wymagania

Irga 'Ursynów' ma niewielkie wymagania glebowe. Dobrze rośnie na większości przepuszczalnych gleb ogrodowych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, ciepłych i osłoniętych zimą od wiatru. W mroźne bezśnieżne zimy część liści od strony południowej, najbardziej eksponowanej na słońce, może przemarzać, dlatego w chłodniejszych, wschodnich rejonach kraju wymaga lekkiego okrycia stroiszem.

Krzewy rosną zdrowo, rzadko są atakowane przez szkodniki. Choroby porażają rośliny sporadycznie, zwykle tylko wtedy, gdy krzewy są sadzone na miejscach podmokłych lub okresowo zalewanych wodą.

Irga Ursynow fot. Łucjan Kurowski

Fot. Łucjan Kurowski (ZSzP)
www.kurowski.pl

Gdzie posadzić?

Pełzające po ziemi pędy irgi łatwo zakorzeniają się, chroniąc glebę przed erozją. Dlatego irga 'Ursynów' może być stosowana do obsadzania skarp i nasypów. Sadzona w grupach szybko tworzy gęste, zielone dywany. Dobrze prezentuje się w ogrodach skalnych, sadzona nad brzegami stawów, oraz wszędzie tam, gdzie jej pędy mogą swobodnie ścielić się, zwieszać lub opuszczać.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Wojciech Wróblewski, www.wroblewscy.com (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT