Dlaczego na skarpach dobrze posadzić rośliny?
Rośliny na skarpach mają za zadanie nie tylko je zdobić ale też zapobiegać erozji zboczy. Ich korzenie (i częściowo pędy) powinny się charakteryzować tym, że dobrze spajają cząstki gleby. Doskonale spełnia to zadanie większość gatunków irg oraz nisko płożący barwinek. Warto dodać, że atutem tych gatunków jest też to, że bardzo dobrze rosną one w cieniu lub półcieniu.
Irga
Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis), irga karłowata (Cotoneaster perpusillus) oraz irga szwedzka (Cotoneaster suecicus) świetnie nadają się do okrywania skarp, tworząc zimozielone lub półzimozielone kobierce. Białe, niewielkie kwiatki pojawiają się na gałązkach w czerwcu, a następnie przekształcają się w drobne czerwone owoce, które dość długo zdobią krzewy. Wszystkie gatunki są bardzo tolerancyjne co do warunków glebowych i nie wymagają częstego podlewania.
Barwinek
Barwinek mniejszy (Vinca minor) jest płożącą, zimozieloną krzewinką o delikatnych, niebieskich kwiatach pojawiających się czasem już od kwietnia do sierpnia. Preferuje żyzne osłonięte stanowiska.
► Dowiedz się więcej o barwinkach
Jak sadzić rośliny na skarpie?
Dla wzmocnienia efektu wiązania ziemi na zboczu, zaleca się sadzenie krzewów od podnóża, kierując pędy w górę skarpy. Dodatkowym rozwiązaniem mogą być kłody położone w poprzek zbocza, tuż przy posadzonych roślinach. Gdy sadzonki się dobrze ukorzenią, można je usunąć.
Zdjęcia tytułowe: Alicja, Irischka, Teodor / Pixabay