Najlepsze rośliny na skarpę: irga i barwinek

Irga i barwinek – najlepsze rośliny na skarpę

Pytanie czytelnika: Szukam odpowiednich roślin na zbocze skarpy, które wzmocnią i uatrakcyjnią nasyp. Najlepiej, żeby były to gatunki wiecznie zielone oraz odporne na brak światła, ponieważ teren jest cienisty.

Posłuchaj
00:00
14
Spis treści
Irga Barwinek

Dlaczego na skarpach dobrze posadzić rośliny?

Rośliny na skarpach mają za zadanie nie tylko je zdobić ale też zapobiegać erozji zboczy. Ich korzenie (i częściowo pędy) powinny się charakteryzować tym, że dobrze spajają cząstki gleby. Doskonale spełnia to zadanie większość gatunków irg oraz nisko płożący barwinek. Warto dodać, że atutem tych gatunków jest też to, że bardzo dobrze rosną one w cieniu lub półcieniu.

Irga

Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis), irga karłowata (Cotoneaster perpusillus) oraz irga szwedzka (Cotoneaster suecicus) świetnie nadają się do okrywania skarp, tworząc zimozielone lub półzimozielone kobierce. Białe, niewielkie kwiatki pojawiają się na gałązkach w czerwcu, a następnie przekształcają się w drobne czerwone owoce, które dość długo zdobią krzewy. Wszystkie gatunki są bardzo tolerancyjne co do warunków glebowych i nie wymagają częstego podlewania.

Dowiedz się więcej o irgach

Irga błyszcząca i karłowata na skarpie gęsto ją porośnie tworząc zieloną kołderkę.

Barwinek

Barwinek mniejszy (Vinca minor) jest płożącą, zimozieloną krzewinką o delikatnych, niebieskich kwiatach pojawiających się czasem już od kwietnia do sierpnia. Preferuje żyzne osłonięte stanowiska.

► Dowiedz się więcej o barwinkach

Jak sadzić rośliny na skarpie?

Dla wzmocnienia efektu wiązania ziemi na zboczu, zaleca się sadzenie krzewów od podnóża, kierując pędy w górę skarpy. Dodatkowym rozwiązaniem mogą być kłody położone w poprzek zbocza, tuż przy posadzonych roślinach. Gdy sadzonki się dobrze ukorzenią, można je usunąć.

Popularnym sposobem hamującym erozję jest przykrycie skarpy biodegradalną włókniną lub płótnem, które będą zapobiegać osuwaniu się ziemi podczas silnych deszczów. W tym przypadku rośliny sadzi się w wycięte w materiale otwory.

Zdjęcia tytułowe: Alicja, Irischka, Teodor / Pixabay

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści