Barwinek pospolity (Vinca minor) 'Ralph Shugert' wyhodował w 1986 roku w Stanach Zjednoczonych David Mc'Kenzie i nazwał na część zaprzyjaźnionego eksperta ogrodniczego Ralpha Shugerta.
Jest to niska, zimozielona krzewinka dorastająca do 20 cm wysokości, ale rozrastająca się szybko na boki w promieniu metra. Jej cienkie zielone pędy ścielą się po ziemi, ukorzeniając się.
O dekoracyjności tej odmiany decydują głównie pstre, zimozielone liście o jajowatym kształcie wyrastające naprzeciwlegle na pędach. Są skórzaste, błyszczące, całobrzegie, zaostrzone na wierzchołku, długości 3,5 cm. Blaszka liściowa jest ciemnozielona z charakterystyczną cienką, nieregularną, białą obwódką.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wiosenną ozdobą roślin są duże (średnicy do 3 cm), pojedyncze, niebieskie kwiaty rozkwitające na krótkich pędach wyrastających ponad kobierzec z kątów liści. Kwiaty pojawiają się obficie w kwietniu i maju jeszcze przed rozwojem nowych liści, ale później pojedyncze kwiaty spotyka się aż do września.
Barwinek pospolity zaliczany jest do roślin trujących, ale jego toksyczność jest niewielka. Roślina zawiera lekko trujące alkaloidy wykorzystywane w ziołolecznictwie (w postaci naparów z liści) do obniżania ciśnienia krwi.
Wymagania i uprawa
Barwinek to jedna z najlepszych roślin do sadzenie na trudnych stanowiskach. Nie ma specjalnych wymagań siedliskowych, nie choruje i dobrze rośnie przy minimalnych nakładach pracy. Odmianę 'Ralph Shugert' poleca się stosować na stanowiska półcieniste lub cieniste, jeżeli jednak będzie miała dostatecznie wilgotną ziemię, poradzi sobie także w słońcu.
Podłoże powinno być w miarę możliwości żyzne, próchniczne o lekko podwyższonej wilgotności i umiarkowanie kwaśnym odczynie. Odmiana nie jest całkowicie odporna na mróz (strefa 6a). Na wschodzie kraju w surowe, bezśnieżne zimy może przemarzać, ale łatwo się odradza i odbudowuje. Przykryta zimą śniegiem zimuje bardzo dobrze.
Gdzie posadzić?
Barwinek pospolity jest niezastąpiony do zadarnianie zacienionych połaci pod drzewami i przy ścianach, zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni publicznej. W trudnych miejscach wygląda dekoracyjnie i z powodzeniem zastępuje kłopotliwy w pielęgnacji trawnik. Ładnie się prezentuje na skarpach pełniąc rolę całorocznej, zielonej okrywy. Doskonale nadaje się do sadzenia na cmentarzach.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski. Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |