Tawuła japońska (Spiraea japonica) to krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Japonii i Chin. Od wielu lat jest typową rośliną ozdobną Europejskich ogrodów.

Roślina jest szybko rosnąca (przyrasta ok. 20 cm rocznie) i osiąga do ok 1,5 m wysokości. Ma pokrój półkolisty, wzniesiony, rozłożysty (do 3 m szerokości zależnie od odmiany) i pokładające się, wąskie pędy.

Liście tawuły japońskiej są bardzo ozdobne. Często mają zmieniające się przez sezon barwy (np. młode, wiosenne liście są żółte, latem zielone, a jesienią czerwono-brązowe). Są duże (3,5 cm), odwrotnie jajowate lub lancetowate, wąskie, zaostrzone, ząbkowane lub piłkowane. Przebarwiając się jesienią, długo pozostają na roślinie. 

Tawuła japońska kwitnie od czerwca do sierpnia. Białe lub różowe, drobne kwiaty zebrane są w płaskie baldachogrona (bardzo różnych wielkości zależnie od odmiany) na końcach pędów.

Wymagania i uprawa

Tawuły ten ma małe wymagania uprawowe. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Dobrze znosi gorsze warunki uprawy, w tym okresową suszę, zanieczyszczenie powietrza i zasolenie podłoża. Tawuła japońska jest mrozoodporna.

Dobrze znosi nawet bardzo mocne cięcie. Wykonuje je się na wiosnę przed ruszeniem w roślinie soków roślinnych.

Warto wspomnieć, że rośliny te prawie w ogóle nie są atakowane przez szkodniki i rzadko chorują.

Roślinę najczęściej rozmnaża się wegetatywnie z półzdrewniałych sadzonek.

Zastosowanie

Tawuła japońska szczególnie polecana jest do przydomowych ogródków, parków i na szpalery. Dobrze też się sprawdza na strzyżone żywopłoty. Jest często  używana w nasadzeniach miejskich.

Wspaniale komponuje się z ciemnozielonymi roślinami iglastymi jak i w towarzystwie wyższych bylin na rabatach.

Polecane odmiany

  • 'Little Princess' – 0,5 m wys., liście jasnożółte, kwiaty liczne, jasnoróżowe (fot. 1, 2, 3)
  • 'Goldflame' – liście młode są brązowo-czerwone, później żółte, jesienią zielone; kwiaty ciemnoróżowe (fot. 4, 5, 6)
  • 'Anthony Waterer' – ciemnoróżowe kwiaty (zdj. 7)
  • 'Allgold' – żółte, złotawe liście i różowe kwiaty


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Katarzyna Jeziorska iVerde