Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Tawuła japońska (Spiraea japonica) to krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Japonii i Chin. Od wielu lat jest typową rośliną ozdobną Europejskich ogrodów.

Wygląd tawuły japońskiej

Roślina jest szybko rosnąca (przyrasta ok. 20 cm rocznie) i osiąga do ok 1,5 m wysokości. Ma pokrój półkolisty, wzniesiony, rozłożysty (do 3 m szerokości zależnie od odmiany) i pokładające się, wąskie pędy.

Liście tawuły japońskiej są bardzo ozdobne. Często mają zmieniające się przez sezon barwy (np. młode, wiosenne liście są żółte, latem zielone, a jesienią czerwono-brązowe). Są duże (3,5 cm), odwrotnie jajowate lub lancetowate, wąskie, zaostrzone, ząbkowane lub piłkowane. Przebarwiając się jesienią, długo pozostają na roślinie. 

Tawuła japońska kwitnie od czerwca do sierpnia. Białe lub różowe, drobne kwiaty zebrane są w płaskie baldachogrona (bardzo różnych wielkości zależnie od odmiany) na końcach pędów.

 
 

Wymagania i uprawa tawuły japońskiej

Tawuły ten ma małe wymagania uprawowe. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, żyznym i umiarkowanie wilgotnym. Dobrze znosi gorsze warunki uprawy, w tym okresową suszę, zanieczyszczenie powietrza i zasolenie podłoża. Tawuła japońska jest mrozoodporna.

Roślinę najczęściej rozmnaża się wegetatywnie z półzdrewniałych sadzonek.

Pielęgnacja tawuły japońskiej

Tawułę należy umiarkowanie podlewać, szczególnie podczas suchego lata. Warto też ją nawozić. Najlepiej stosować uniwersalne nawozy do ogrodu.

Roślina dobrze znosi nawet bardzo mocne cięcie. Krzewy trzeba przycinać na wiosnę przed ruszeniem w roślinie soków roślinnych. Dzięki temu zabiegowi krzew utrzymuje gęstą i ładną formę.

Warto wspomnieć, że rośliny te prawie w ogóle nie są atakowane przez szkodniki i rzadko chorują.

 
 

Zastosowanie tawuły japońskiej

Tawuła japońska to popularna roślina szczególnie polecana do przydomowych ogródków, parków i na szpalery. Dobrze też się sprawdza na strzyżone żywopłoty. Jest często używana w nasadzeniach miejskich.

Wspaniale komponuje się z ciemnozielonymi roślinami iglastymi jak i w towarzystwie wyższych bylin na rabatach.

Polecane odmiany tawuły japońskiej

  • 'Little Princess' – (zdj. 1, 2, 3) dorasta do 0,5 m wys., liście jasnożółte, kwiaty liczne, jasnoróżowe
  • 'Gold flame' – (zdj. 4, 5, 6) liście młode są brązowo-czerwone, później żółte, jesienią zielone; kwiaty ciemnoróżowe
  • 'Anthony Waterer' – (zdj. 7) ciemnoróżowe kwiaty
  • 'Goldmound' – żółte, złotawe liście i różowe kwiaty

Gdzie kupić tawułę japońską?

Sadzonki tawuły japońskiej kupimy w większości szkółek roślin ogrodowych i centrów ogrodniczych. Wiele ciekawych odmian znajdziemy również w Internecie na stronach sklepów z roślinami, np.:

 

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Katarzyna Jeziorska iVerde