Logo
Logo

Polecamy krzewy o żółtych liściach | Posadź je w swoim ogrodzie!

Pytanie czytelnika: Poszukuję ładnych krzewów o żółtych liściach dla utworzenia kontrastu i odcięcia fragmentu ogrodu od ciemnozielonej ściany z cisów.

Spis treści
Tawuła japońska 'Goldflame' Perukowiec podolski 'Ancot' Pęcherznica kalinolistna 'Dart's Gold' Berberys Thunberga 'Aurea' Dereń biały 'Aurea'

Rośliny o żółtych liściach znajdziemy obecnie wśród bardzo wielu gatunków krzewów, dlatego nie ma problemu w doborze odpowiedniej odmiany pod względem wysokości, kształtu liści, kwitnienia czy wymagań co do stanowiska.

5 przykładów odmian krzewów o żółtych liściach
Złociste i odporne!

Tawuła japońska odmiana 'Goldflame' o żółtych liściach
Tawuła japońska (Spiraea japonica) 'Goldflame'
Jes.t krzewem osiągającym 1 m wysokości, odpornym na suszę i tolerancyjnym w stosunku do gleby. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Młode liście są czerwonożółte, a następnie przybierają zielonożółty kolor. Drobne różowe kwiatki, zebrane w płaskie kwiatostany, pojawiają się na końcach pędów od schyłku czerwca aż do września
Perukowiec podolski odmiana 'Ancot' o żółtych liściach
Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 'Ancot'
Dorasta do 2,5 m wysokości, złote owalne liście przebarwiają się jesienią na pomarańczowy kolor. Atrakcyjne wiechy kwiatów zamieniają się w puszyste owocostany o różowawym zabarwieniu. Perukowiec lubi ciepłe i słoneczne stanowiska. Toleruje uboższe gleby.
 
Pęcherznica kalinolistna odmiana 'Dart's Gold' o żółtych liściach
Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) 'Dart's Gold'
Jest krzewem silnie rosnącym, do 3 m, ma żółte lub jaskrawozielone, owalne – trój- lub pięcioklapowe liście. Pęcherznica jest wyjątkowo odporna na wszelkie zanieczyszczenia, gorsze warunki glebowe i niską temperaturę. Najlepiej wybarwia się w słońcu, dość dobrze rośnie też w półcieniu.
Berberys Thunberga odmiana 'Aurea' o żółtych liściach
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Aurea' 
Jest bardzo odpornym i silnym krzewem dorastającym do ok. 1,2 m wysokości i 1 m szerokości. Posiada małe, intensywnie wybarwione na żółto liście charakterystyczne dla gatunku. Roślina jest bardzo wytrzymała, znosi zaniedbania i można ją przycinać. Dodatkowym atutem są małe, ozdobne owocki, które zdobią roślinę od sierpnia do jesiennych przymrozków.
Dereń biały odmiana 'Aurea' o żółtych liściach
Dereń biały (Cornus alba) 'Aurea'
Dereń to duży, silnie rosnący krzew osiągający 2 m. Liście są średniej wielkości i jajowate, żółte wpadające w kolor limonkowy – najładniej prezentują się na wiosnę, gdy są młode. Dereń biały doskonale znosi cięcie formujące ale częściej stosuje się go do tworzenia nieciętych żywopłotów. Nie wolno zaniedbać corocznego cięcia dereni, które wykonuje się wiosną!


Tekst: Małgorzata Szymańska, Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde

Autor
Polecamy krzewy o żółtych liściach | Posadź je w swoim ogrodzie!
Polecamy krzewy o żółtych liściach | Posadź je w swoim ogrodzie!
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl