Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) odmiana 'Gold Chang' to wyjątkowa bylina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Cechami wyróżniającymi tę bylinękolor blaszki liściowej i okazałe kwiatostany. Bylina ta posiada na początku młode, jasnozielone liście z żółtymi przebarwieniami, które z czasem robią się intensywnie limonkowe. Mają delikatną i lekko pomarszczoną blaszkę. Dąbrówka rozłogowa jest półzimozielona.

Kwiatostany są odrobinę większe od formy podstawowej gatunku – osiągają do 15 cm. Są złożone z różowych, grzbiecistych kwiatów pojawiających się w kwietniu i maju.

Wymagania i uprawa

Dąbrówka rozłogowa 'Gold Chang' powinna być sadzona na stanowisku słonecznym aby zachowała intensywny, żółty kolor liści. Roślina jest całkowicie odporna na mróz i znosi niedobory wody – dąbrówki znane są ze swojej odporności na warunki.

Zastosowanie

Odmiana 'Gold Chang' jest wspaniałą rośliną okrywową. Dobrze się czuje w nasadzeniach pod krzewami i drzewami, a dzięki swojej barwie tworzy piękne kompozycje na niskich rabatach bylinowych. Jest również polecana na skalniaki, skarpy i do pojemników.

Ciekawostki

Dąbrówka rozłogowa 'Gold Chang' wygrała srebrny medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2019 na 27. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie w Warszawie. Została zgłoszona przez firmę ogrodniczą VIRTOFLORA.


Zdjęcia: Materiały prasowe Konkurs Roślin Nowości 2019/Zieleń To Życie, Paweł Romanowski