Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) odmiana 'Atropurpurea' to niska bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

To szybko rosnąca, półzimozielona, niska bylina osiągająca ok. 20 cm wysokości. Ma pokrój płożący i tworzy kobierce dzięki mocnym nadziemnym rozłogom. Cechą wyróżniającą odmianę są bardzo ciemne liście zabarwiające się na wiśniowo, purpurowo oraz brązowo (szczególnie młode przyrosty – z czasem zielenieją).

Dąbrówka rozłogowa kwitnie w maju i czerwcu (ale może utrzymywać kwitnienie aż do sierpnia). Dzwonkowate, grzbieciste kwiaty zebrane są w nibyokółki na szczycie łodygi. Są koloru fioletowego lub niebieskiego.

Wymagania i uprawa

Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea' to roślina na stanowiska półcieniste (tzw. widny cień) i cieniste, choć w tych drugich gorzej się wybarwi. Jest tolerancyjna i poradzi sobie ba wielu rodzajach gleb. Najlepsza będzie żyzna, próchnicza, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna ziemia o odczynie jak najbardziej zbliżonym do obojętnego. Roślina jest mrozoodporna.

Zastosowanie

Dąbrówka 'Atropurpurea' to znana i lubiana roślina okrywowa oraz doskonale nadaje się na skalniaki. Posadzona na rabacie szybko się rozrasta i jest dość ekspansywna, dlatego należy uważać, aby nie zagłuszyła sąsiadujących z nią roślin.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Krzysztof Ziarnek/Kenraiz/CC BY-SA 4.0./Wikimedia Commons