Długo kwitnące krzewy ogrodowe
Jednym ze sposobów na to, by przez cały sezon cieszyć się kwitnieniem jest posadzenie krzewów, a także pnączy o długim okresie kwitnienia. Możemy znaleźć co najmniej kilka gatunków, które kwitną już od końca maja lub początku czerwca i kwitną niemal do pierwszych jesiennych przymrozków. Do kanonu takich krzewów należą między innymi:
Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) – odporny krzew, który nadaje się zarówno do ogrodów, jak i nasadzeń miejskich. Wyhodowano wiele odmian o ciekawych barwach kwiatów – żółtych, białych, pomarańczowych, czerwonych, różowych. Jedną z najbardziej popularnych jest odmiana 'Goldfinger' o wyraźnie większych niż u innych odmian, żółtych kwiatach. Pięciorniki dorastają zwykle do około 1 m wysokości, kwitną od początku czerwca aż do późnej jesieni, a żeby lepiej kwitły i ładnie się zagęszczały warto skrócić ich pędy w marcu lub kwietniu. Nie mają zbyt dużych wymagań, lubią słoneczne stanowiska i nadają się także do uprawy w pojemnikach.
Róże wielkokwiatowe (Rosa) – najliczniejsza i najbardziej popularna grupa róż, które również rozpoczynają kwitnienie z początkiem czerwca i często powtarzają je do jesieni. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji (cięcia, nawożenia, ochrony przed chorobami) oraz zabezpieczenia na zimę.
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – popularna krzewinka ogrodowa o półzdrewniałych pędach, kwitnąca od czerwca do października (charakterystycznie pachnące, niebieskie lub niebiesko-fioletowe kwiaty). Przy odpowiedniej pielęgnacji (cięciu) roślina tworzy zwarty, krzaczasty pokrój i osiąga około 40-50 cm wysokości. Może być stosowana na obwódki ścieżek, w kompozycji z innymi krzewami i bylinami, a także w ogródkach skalnych i jako roślina pojemnikowa – na tarasy i balkony. Lubi miejsca słoneczne i niezbyt wilgotną, nawet suchą, zasadową glebę (nie znosi stale podmokłych stanowisk).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Długo kwitnące pnącza ogrodowe
Róże okrywowe (Rosa) – grupa róż, które charakteryzują się niskim, niemal płożącym pokrojem, drobniejszymi liśćmi oraz drobnymi, licznymi kwiatami. Obok walorów ozdobnych mają także inną zaletę – są odporne na choroby i trudne warunki (np. w mieście) i tolerancyjne co do warunków uprawy. Są stosowane nie tylko w ogrodach, ale także bardzo często, jako grupowy, okrywowy element zieleni miejskiej. Zwykle są to płożące krzewy, osiągające wysokość od kilkudziesięciu cm do około 1 m. W uprawie spotkamy odmiany o kwiatach różowych (np. 'The Fairy'), białych (np. 'Alba Meidiland' lub `White Fairy`), ale także czerwonych (np. `Fairy Dance`), czy żółtych (np. `Yellow Fairy`).
Powojniki (Clematis) – liczna grupa ogrodowych pnączy o bardzo dekoracyjnych kwiatach (zróżnicowanych pod względem kształtu i barwy). Wyhodowano bardzo wiele odmian wielko- lub drobnokwiatowych, a ich kwiaty zakwitają już od maja i kwitną do września lub nawet października. Można uprawiać je zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach przy podporach (np. kratkach) lub ogrodzeniach.
Wiciokrzewy (Lonicera) – obficie kwitnące pnącza ogrodowe, o długim okresie kwietnia – często od przełomu maja i czerwca nawet do października. Do najbardziej dekoracyjnych i ładnie oraz obficie kwitnących należą np. wiciokrzew przewierceń (Lonicera caprifolium), wiciokrzew Browna (Lonicera x brownii), wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum), czy wicokrzew Heckrotta (Lonicera x heckrottii). Wyhodowano różne dekoracyjne odmiany wspomnianych gatunków, także o pachnących kwiatach.
Rośliny ogrodowe kwitnące wiosną, latem i jesienią
Ogród może kwitnąć od wiosny do jesieni także dzięki takiemu doborowi krzewów, który spowoduje, że po zakończeniu kwitnienia jednych, rozpocznie się kwitnienie kolejnych gatunków.
Spośród najwcześniej kwitnących (wczesną wiosną) krzewów ogrodowych warto posadzić np. oczary (Hamamelis) kwitnącą na żółto forsycję pośrednią (Forsythia intermedia) i jej odmiany, pigwowce (Chaenomeles) – o kwiatach czerwonych, różowych lub białych, dereń jadalny (Cornus mas), migdałek trójklapowy (Prunus triloba), porzeczkę krwistą (Ribes sanguineum), wierzby ozdobne (Salix) – zwykle szczepione na niskim pniu.
Wiosną – od połowy kwietnia do czerwca efektownym kwitnieniem zachwycają przede wszystkim magnolie (Magnolia), azalie japońskie, różaneczniki i azalie wielkokwiatowe (Rhododendron).
W maju i w czerwcu kwitną także inne popularne krzewy ogrodowe – bzy, czyli lilaki pospolite (Syringa vulgaris), lilak Meyera (Syringa meyeri) jaśminowce (Philadelphus), żylistki (Deutzia), kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis), czy krzewuszki (Weigela).
Od lata, często aż do jesieni kwitną bardzo efektownie między innymi hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla), hortensje bukietowe (H. paniculata) oraz drzewiaste (H. arborescens) w wielu odmianach. Warto pamiętać, że hortensje najlepiej rosną i kwitną, gdy uprawiane są w kwaśnym podłożu. W pełni lata bardzo dekoracyjnie kwitną również inne ciekawe i dekoracyjne krzewy, między innymi budleja Davida (Buddleja davidii) oraz ketmia syryjska (Hibiscus syriacus).
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe: YAYImages, JuliaLototskaya / Depositphotos