Dlaczego warto posadzić lilaki w ogrodzie?
Lilak pospolity (Syringa vulgare) pomimo podobieństwa nazwy nie jest spokrewniony z bzem (łac. Sambucus). To jeden z najpopularniejszych i najmniej wymagających krzewów ogrodowych. Kwitnie od maja do późnej wiosny, a większość odmian ma charakterystyczny, przepiękny, mocny zapach.
Lilaki są atrakcyjnymi i pachnącymi kwiatami, które mogą być ozdobą każdego ogrodu. Oto kilka powodów, dla których warto posadzić lilaki w ogrodzie:
- Piękny wygląd
Lilaki są jednymi z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, dzięki swoim dużym, kolorowym kwiatom i eleganckim liściom. - Pachnące kwiaty
Lilaki są znane ze swojego intensywnego i przyjemnego zapachu, który rozprzestrzenia się po całym ogrodzie. - Wieloletnie rośliny
Lilaki to rośliny wieloletnie, które mogą rosnąć przez wiele lat, dając Ci radość z ich obecności przez wiele sezonów. - Łatwe w uprawie
Lilaki są łatwe w uprawie i nie wymagają dużo uwagi. Wystarczy je podlewać regularnie i przycinać po kwitnieniu, aby zachować ich zdrowy wzrost. - Różnorodność
Istnieje wiele różnych odmian lilaków, dzięki czemu możesz wybierać spośród różnych kolorów i kształtów kwiatów, aby dopasować je do swojego ogrodu.
Fot. jingoba/Pixabay |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Gdzie posadzić lilaki?
Lilaki można uprawiać w formie krzewiastej, dzikiej lub jako drzewko prowadzone na jednym pniu. Dorasta do kilku metrów wysokości. Pierwsze kwitnienie może przypadać już na 2-3 rok po posadzeniu (w dobrych warunkach). Okazałe białe, różowe i liliowe wiechy osiągają nawet 15 cm długości. Wabią motyle i inne owady.
Krzew jest kojarzony głównie z ogrodami wiejskimi. Można tworzyć z niego nieformowane żywopłoty, sadzić jako soliter (np. przy ogrodzeniu, wejściu do domu) lub wykorzystywać do tworzenia wielogatunkowych kompozycji. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej wartościowych roślin na kwiat cięty. Niskie odmiany doskonale nadają się pojemników lub do posadzenia przy niskich płotkach.
Najpiękniejsze odmiany lilaka pospolitego
- Białe: 'Mme Florent Stepman', 'Mme Lemoine', 'Excellent', 'Miss Ellen' 'Willmott' , 'Jan Van Tol'
- Różowe i liliowe: 'Katherine Havemeyer', 'Charles X', 'Michael Buchner', 'Belle de Nancy' Liliowokarminowa 'Andenken an Ludwik Spath', 'Kardynał', 'Andenken an Ludwig Späth', 'Charles Joly', 'Prof. Hoser'
- Różne kolory (z obrzeżami): 'Sensation', 'Krasavitsa Moskvy'
- Białoróżowe: 'Beauty of Moscow'
- Jasnożółte: 'Primrose'
- O nietypowych liściach: 'Aucubaefolia'
Fot. Tiger35a/Pixabay |
Fot. pixel201/Pixabay |
Fot. Serge Bystro/Flickr |
Interesujące gatunki lilaków
Tradycyjnie w ogrodach uprawiane są lilaki pospolite (Syringa vulgaris), jednak grupa ta jest znacznie szersza i obejmuje także inne, warte uwagi gatunki oraz botaniczne odmiany.
- Lilak węgierski (Syringa josikaea) – krzew osiąga do 4 m wysokości. Rośnie wolno. Roczne przyrosty wynoszą ok. 30cm. Posiada bardziej wydłużone liście niż lilak pospolity. Kwitnie w czerwcu. Liliowe kwiaty zebrane są w wąskie wiechy o długości dochodzącej do 20 cm.
- Lilak chiński (Syringa x chinensis) – posiada dość regularny, czasem kulisty pokrój. Dorasta do 5m wysokości. Wytwarza jajowate liście i duże, wiechowate kwiatostany o barwie liliowej. Kwitnie w maju.
- Lilak drobnolistny (Syringa microphylla) – miniaturowy krzew osiąga do 1,5 m wysokości. Liście osiągają długość 3-4 cm, różowe kwiatostany 5-10 cm. Niektóre odmiany (np. 'Superba') powtarzają kwitnienie.
- Lilak Meyera (Syringa meyeri) – zwykle dorasta do 1,5 m wysokości. Dostępne w sprzedaży okazy są często szczepione na pniu. Liście są małe, jajowate, pofałdowane. Kwiaty tworzą niewielkie, ale liczne wiechy. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.
- Lilak kosmaty (Syringa villosa) – to dość rzadki gatunek. Dorasta do 3 m wysokości. Wytwarza charakterystyczne duże, eliptyczne liście, pokryte włoskami. Różowoliliowe kwiaty są zebrane w luźne wiechy.
FILM: Jak pielęgnować bez / lilak i jakie odmiany wybierać?
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wymagania i uprawa lilaków
Stanowisko
Lilak preferuje stanowiska słoneczne – wtedy najobficiej kwitnie. Znosi także warunki półcieniste. W cieniu będzie kwitła najsłabiej, a w skrajnych warunkach – wcale.
Sadzenie
Toleruje różne typy gleb, dlatego lilak jest rośliną łatwą w uprawie. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Lilaki lubią podłoże przepuszczalne i próchnicze. Dołek przed sadzeniem warto wzbogacić nawozem organicznym, np. kompostem.
Podlewanie
Młode okazy lilaków zaleca się podlewać, starsze dość dobrze znoszą suszę. Dobre rezultaty osiąga się również poprzez ściółkowanie. Warstwa ściółki ze słomy lub kory ogranicza wyparowywanie wody z gleby i stopień zachwaszczenia.
Nawożenie
Wiosną lilaka warto dokarmić nawozami wieloskładnikowymi (najlepiej ze zwiększoną dawką fosforu). Rośliny warto ściółkować obornikiem lub kompostem.
Cięcie
Przekwitające kwiatostany lilaków usuwa się, aby nie osłabiały rośliny. To jednocześnie stymuluje rozwój przyszłorocznych kwiatów. Co 3-4 lata warto przeprowadzić cięcie prześwietlające i sanitarne. Usuwa się wtedy pędy słabe, zbyt zagęszczone, zdeformowane i skierowane do wnętrza korony. Pracę zaleca się wykonać po kwitnieniu. Po radykalnym cięciu roślina może nie kwitnąć przed 2 lata. Czasem zachodzi konieczność usuwania odrostów korzeniowych (można z nich rozmnażać rośliny).
Zimowanie
Lilak jest w pełni mrozoodporny.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: agamaszota/Pixabay