Logo
Logo

Przycinanie bzów: jak i kiedy ciąć lilaki?

Pytanie czytelnika: Mam w ogrodzie kilka bzów lilaków. Niektóre egzemplarze są młode, a inne stare i mocno rozrośnięte. Czy trzeba je przycinać?

Pięknie kwitnący lilak pospolity (łac. Syringa vulgaris), potocznie nazywany bzem, to wiosenna ozdoba każdego ogrodu. To raj dla oczu oraz zmysłu powonienia ale by faktycznie roślina bujnie i obficie kwitła trzeba ją regularnie i odpowiednio przycinać. Jest to zabieg, który pobudza wykształcanie pąków kwiatowych.

Jak ciąć bez lilak?
Co i kiedy

 • Pędy kwiatowe
  Krzew kwitnie na zeszłorocznych pędach. Po przekwitnięciu należy je przyciąć, aby nie osłabiały rośliny.

 • Słabe pędy
  Wczesną wiosną dodatkowo usuwa się pędy słabe, porażone przez choroby, rosnące pod nienaturalnym kątem, zbyt gęste i wrastające do wnętrza korony.

 • Stare pędy
  Raz na kilka lat lilaka można odmłodzić usuwając część najstarszych pędów.

 • Odrosty korzeniowe
  Warto regularnie usuwać odrosty korzeniowe. Pochodzą one zwykle z dzikiej podkładki i nadmiernie zagęszczają pokrój krzewu.

 • Po sadzeniu
  Lilaka warto przyciąć także bezpośrednio po sadzeniu (najlepiej jesienią). Skraca się wtedy pędy o połowę. Dzięki temu krzew atrakcyjnie zagęści się a gałęzie będą mocniejsze.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: violetta / Pixabay
Autor
Przycinanie bzów: jak i kiedy ciąć lilaki?
Przycinanie bzów: jak i kiedy ciąć lilaki?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Elżbieta

23-05-2023 12:44

Witam, mam krzew kilka lat raz trochę był przycięty jest wybujały. Długi i cienki. Jak go przyciąć w tym roku ma sporo kwiatów

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl