Niewłaściwe stanowisko dla bzu lilaka
Wymagania świetlne
Bez lilak lubi mieć dużo rozproszonego światła, a wiosną większość dnia powinien być wystawiony na promienie słoneczne, dlatego zasadzony w cieniu budynków, czy wyższych drzew i krzewów nie będzie kwitł. Najlepiej krzewy sadzić w części wschodniej i zachodniej części ogrodu.
Odpowiednie sąsiedztwo
Przyczyną gorszego kwitnienia może być też sąsiedztwo starszych świerków i sosen, które nie tylko zacieniają ale też w naturalny sposób zakwaszają glebę wokół siebie, a lilak preferuje gleby wahające się w granicach pH od zasadowego do obojętnego.
Nieprawidłowe przycinanie bzu lilaka
Bardzo ważną częścią pielęgnacji lilaka jest odpowiednie przycinanie, a nieprawidłowe przeprowadzenie tego zabiegu lub złe dobranie terminu spowoduje, że krzew nie wypuści swych pięknych kwiatów. Krzew należy przycinać tuż po przekwitnięciu, usuwając uschnięte kwiatostany. Warto pamiętać, że wiosenne zabiegi pozbawią roślinę pąków kwiatowych.
Lilak wymaga również mocniejszego przycinania co kilka lat, gdy będzie już mocno wyrośnięty, a gałęzie się mocno zagęszczą. W rok po tym zabiegu lilak będzie kwitł mało obficie, ale w kolejnych sezonach zachwyci wyjątkowo bujnym ukwieceniem.
Nieodpowiednie nawożenie bzu lilaka
Zbyt duża ilość nawozów bogatych w azot spowoduje, że części zielone będą rosły obficie, ale krzew nie zakwitnie. Dlatego lepiej wybierać nawozy ubogie w ten składnik, a najlepiej sprawdzą się nawozy do krzewów kwitnących. Ważne, aby regularnie zasilać podłoże, dzięki czemu krzew będzie miał zapewniony stały dostęp do składników pokarmowych, które są niezbędne do optymalnego wzrostu rośliny i jej obfitego kwitnienia. Równie ważne jest odpowiednie podlewanie i przygotowanie podłoża. Bez lilak nie lubi gliniastego, słabo przepuszczalnego podłoża ani nadmiernej ilości wody.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ruben Hegedus/Unsplash