Logo
Logo

Dlaczego bez lilak nie kwitnie? | 3 przyczyny

Bez lilak to niezwykle popularny i chętnie uprawiany krzew, który często nieprawidłowo nazywany jest bzem. Swą popularność zawdzięcza wspaniałym kwiatostanom, które odznaczają się niezwykle intensywnym i przyjemnym zapachem, który roznosi się na cały ogród. Biorąc pod uwagę, że głównym atutem lilaków są ich kwiaty, to brak kwitnienia przysparza ogrodnikowi wielu problemów. Dlaczego bez lilak nie kwitnie i co zrobić, aby na krzewie pojawiły się kwiaty?

Spis treści
Jakie powinno być stanowisko dla bzu lilaka? Jak prawidłowo ciąć bez lilak? Czym i jak nawozić bzy lilaki?

Niewłaściwe stanowisko dla bzu lilaka

Wymagania świetlne

Bez lilak lubi mieć dużo rozproszonego światła, a wiosną większość dnia powinien być wystawiony na promienie słoneczne, dlatego zasadzony w cieniu budynków, czy wyższych drzew i krzewów nie będzie kwitł. Najlepiej krzewy sadzić w części wschodniej i zachodniej części ogrodu.

Odpowiednie sąsiedztwo

Przyczyną gorszego kwitnienia może być też sąsiedztwo starszych świerków i sosen, które nie tylko zacieniają ale też w naturalny sposób zakwaszają glebę wokół siebie, a lilak preferuje gleby wahające się w granicach pH od zasadowego do obojętnego.

 

Nieprawidłowe przycinanie bzu lilaka

Bardzo ważną częścią pielęgnacji lilaka jest odpowiednie przycinanie, a nieprawidłowe przeprowadzenie tego zabiegu lub złe dobranie terminu spowoduje, że krzew nie wypuści swych pięknych kwiatów. Krzew należy przycinać tuż po przekwitnięciu, usuwając uschnięte kwiatostany. Warto pamiętać, że wiosenne zabiegi pozbawią roślinę pąków kwiatowych.

Lilak wymaga również mocniejszego przycinania co kilka lat, gdy będzie już mocno wyrośnięty, a gałęzie się mocno zagęszczą. W rok po tym zabiegu lilak będzie kwitł mało obficie, ale w kolejnych sezonach zachwyci wyjątkowo bujnym ukwieceniem.

Nieodpowiednie nawożenie bzu lilaka

Zbyt duża ilość nawozów bogatych w azot spowoduje, że części zielone będą rosły obficie, ale krzew nie zakwitnie. Dlatego lepiej wybierać nawozy ubogie w ten składnik, a najlepiej sprawdzą się nawozy do krzewów kwitnących. Ważne, aby regularnie zasilać podłoże, dzięki czemu krzew będzie miał zapewniony stały dostęp do składników pokarmowych, które są niezbędne do optymalnego wzrostu rośliny i jej obfitego kwitnienia. Równie ważne jest odpowiednie podlewanie i przygotowanie podłoża. Bez lilak nie lubi gliniastego, słabo przepuszczalnego podłoża ani nadmiernej ilości wody.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ruben Hegedus/Unsplash

Autor
Dlaczego bez lilak nie kwitnie? | 3 przyczyny
Dlaczego bez lilak nie kwitnie? | 3 przyczyny
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl