Wymagania i uprawa lilaka
Lilak pospolity (Syringa vulgaris) bardzo dobrze nadaje się na nieformowane szpalery. Jest dużym krzewem o wyprostowanych pędach, dorastającym do 4 m wysokości. Liczne odrosty korzeniowe pomagają w szybkim rozrastaniu się roślin i tworzeniu gęstych zarośli. Lilaki dobrze rosną w słońcu, półcieniu i na żyznych glebach. Są też odporne na suszę i mrozy.
Pachnące kwiaty zebrane w luźne wiechy pojawiają się w maju. Kwiatostany świetnie nadają się do wazonów. Długo postoją, jeśli oberwie się korę z gałązki zanurzonej w wodzie. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, poza ścinaniem przekwitłych kwiatostanów. Nie powinno się dopuszczać do zawiązania nasion, gdyż osłabiają one roślinę i szpecą ją.
Krzewy są czasami atakowane przez mszyce, tarczniki i gąsienice. Szkodniki zwalczać należy opryskiem, domowymi wyciągami z czosnku lub skrzypu polnego. Nawożenie przeprowadza się raz do roku, najlepiej po kwitnieniu, nawozami wieloskładnikowymi. Warto pamiętać, że nowo posadzone lilaki zakwitają pierwszy raz dopiero po 2 sezonach.
Polecane odmiany lilaka
’Katherine Havemeyer’ - fioletowoniebieskie kwiaty utrzymują się przez całą wiosnę;
’Madame Lemoine’ - obficie kwitnie na biało;
’Michel Buchner’ - odmiana o dwukolorowej barwie kwiatów, fioletoworóżowe pączki po rozwinięciu są białe.
|