Bez koralowy (Sambucus racemosa) odmiana Lemony Lace® (nazwa handlowa: 'SMNSRD4' PBR) należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej.

Krzew dorasta do 2-3 m wysokości i podobnej szerokości. Ma pokrój lekki i ażurowy. Liście duże, złożone, o mocno zredukowanych i powcinanych blaszkach, koronkowe, najmłodsze brązowawe, później cytrynowożółte.

Drobne białe kwiaty są zebrane w niewielkie wiechowate kwiatostany, ukazują się na początku maja, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Owoce w postaci małych, kulistych, szkarłatnoczerwonych jagód, dojrzewają od połowy czerwca do lipca.

Wymagania i uprawa

Krzew mało wymagający w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Odmiana w pełni odporna na mróz, dobrze regenerująca się po przycięciu.

Zalecany termin cięcia po kwitnieniu, wówczas roślina tworzy mocne, gęsto ulistnione pędy.

Zastosowanie

Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach kolorystycznych z innymi krzewami oraz soliterowo, w miejscach eksponowanych.

Ciekawostki

Roślina została wychodowana przez Timothy D. Wood (USA) i wprowadzona na rynek w 2014 r.. Wzięła udział w Konkursie Roślin Nowości 2021, do którego została zgłoszona przez SZKÓŁKI KUROWSCY (Polska).


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021