Logo
Logo

Lilak pospolity 'Prof. Hoser'

Lilak pospolity jest gatunkiem europejskim, porasta śródpolne zarośla i brzegi lasów na południowym wschodzie Starego Kontynentu. Historia hodowli form ogrodowych lilaków liczy znacznie ponad 100 lat. W Polsce pierwsze odmiany uzyskano na początku XX wieku. Jedną z najstarszych, uprawianych i rozmnażanych po dzień dzisiejszy odmian, jest 'Prof. Hoser', odmiana wyhodowana w Żbikowie przed 1930 rokiem przez Piotra Hosera.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Krzewy lilaków charakteryzują się znaczną wartością dekoracyjną. Cenione ze względu na małe wymagania uprawowe, obfite kwitnienie oraz piękny zapach są stosunkowo często uprawiane w ogrodach przydomowych oraz chętnie stosowane w zieleni publicznej. Oczywiście najwspanialsze walory krzewy prezentują w okresie kwitnienia.

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) 'Prof. Hoser' jest dużym, rozłożystym krzewem lub niewielkim drzewem o kształtnej koronie. Krzew rośnie bardzo silnie, w sprzyjających warunkach osiąga ponad 4 m wysokości. Pędy lilaków rozgałęziają się widlasto, tworząc gęstą koronę. Blaszki liściowe mają kształt sercowaty, są osadzone na niezbyt długich ogonkach. Liście mają barwę ciemnozieloną, są skórzaste i błyszczące.

Kwiaty lilaka 'Prof. Hoser' pojawiają się w maju; są zebrane w okazałe, szczytowe wiechy długości około 30 cm. Pojedyncze kwiaty tworzące kwiatostan są średniej wielkości, mają podwójną koronę o słabo poskręcanych płatkach w kolorze liliowoniebieskim, przekwitając bledną i stają się lekko błękitne.

lilak pospolity Prof Hoser Fot. G. Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Lilak pospolity jest krzewem łatwym w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego, ale równie dobrze rośnie na glebach mniej urodzajnych. Wykazuje tolerancję na okresowy niedobór wody, natomiast nie lubi gleb ciężkich i zalewanych.

Ciepła, słoneczna pogoda w okresie lata sprzyja zawiązywaniu pąków kwiatowych na przyszły rok, dlatego krzewy należy sadzić w miejscach słonecznych. Na stanowiskach cienistych rośliny kwitną znacznie słabiej. Po kwitnieniu, przede wszystkim ze względów estetycznych, warto usuwać pozostałości kwiatostanów, które dosyć długo utrzymują się na krzewach stanowiąc ich wątpliwą ozdobę.

Aby krzewy były bardziej zwarte można je lekko przycinać tuż po kwitnieniu. Rośliny rozmnażane przez szczepienie dają odrosty z podkładki, które należy systematycznie usuwać. Takie rośliny warto posadzić nieco głębiej, poniżej miejsca szczepienia, tak aby wytworzyły własne korzenie i z czasem się „usamodzielniły”. Lilak 'Prof. Hoser' jest odmianą odporną na mróz, zdrową, wolną od szkodników i chorób.

Gdzie posadzić?

Krzewy lilaków bardzo dobrze radzą sobie w warunkach miejskich. Nierzadko spotyka się stare okazy na osiedlach mieszkaniowych, gdzie mimo trudnych warunków rosną zaskakująco dobrze.

W niewielkich ogródkach przydomowych warto sadzić lilaki prowadzone w formie drzewek, które zajmują mniej miejsca, a jednocześnie bardzo efektownie prezentują się w czasie kwitnienia.

Kwitnące pędy można ścinać i umieszczać w wazonach. Aby przedłużyć trwałość kwiatów, końcówki pędów przed wstawieniem do wody należy przez krótką chwilę zaparzać we wrzątku.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Lilak pospolity 'Prof. Hoser'
Lilak pospolity 'Prof. Hoser'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Twoja strona ogrodu