Logo
Logo

Lilak pospolity ‘Aucubaefolia’

Lilak pospolity jest gatunkiem europejskim. Porasta śródpolne zarośla i brzegi lasów na południu oraz wschodzie kontynentu. W Polsce jest ceniony ze względu na małe wymagania uprawowe, obfite kwitnienie i piękny zapach kwiatów.

Odmiana ‘Aucubaefolia’ jest mało znana, ale warta polecenia. Ma ozdobne, żółto nakrapiane liście, dzięki którym krzew zachowuje walory dekoracyjne przez cały okres wegetacyjny.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) ‘Aucubaefolia’ wyselekcjonowano w 1919 roku we Francji. Krzew dorasta do 3 m wysokości.

Blaszki liściowe lilaka 'Aucubaefolia' są sercowate, zielone, pokryte masą drobnych, żółtych plam, co daje efekt pstrokatości. W zależności od temperatury krzewy zakwitają pod koniec kwietnia lub w maju.

Kwiaty tej interesującej odmiany są bladoliliowe, podwójne, zbudowane z rurki oraz kilku szeroko rozpostartych łatek w kształcie łódeczki, o wywiniętych do góry brzegach. Kwiaty pachną, są osadzone na szczytach pędów w gęste kwiatostany, złożone z kilku stożkowatych wiech, mają przeciętnie od 10 do 15 cm długości.

 

Co ciekawe odmiana ta lepiej kwitnie, bardziej obficie, uprawiana na glebach ubogich w składniki pokarmowe. Na podłożach żyznych rozwija duże liście, ale kwiatów tworzy znacznie mniej, w porównaniu do innych ogrodowych odmian lilaków. Jej kwiaty nie są też tak wyraźnie eksponowane na tle pstrokatych liści, jak u zielonolistnych kultywarów.

kwitnący wiosną w ogrodzie lilak pospolity Syringa vulgaris Aucubaefolia© - krzew ozdobny z liści i fioletowych, pachnących kwiatów
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Lilak pospolity jest gatunkiem łatwym w uprawie. Preferuje przeciętne gleby ogrodowe, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, obojętne do lekko zasadowych, całkiem dobrze rośnie także na glebach mniej urodzajnych. Znosi suszę i jest odporny na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych. Sadzony w miejscach cienistych kwitnienie mniej obficie.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Po kwitnieniu, przede wszystkim ze względów estetycznych, warto usuwać zaschnięte pozostałości kwiatostanów, które dosyć długo utrzymują się na krzewach stanowiąc ich wątpliwą ozdobę. W przypadku roślin szczepionych należy pamiętać o usuwaniu dzikich pędów wyrastających z podkładki.

Gdzie posadzić?

Lilaki sadzi się w ogrodach przydomowych i na działkach. Pasują do ogrodów wiejskich i w stylu rustykalnym. Można je również wykorzystywać do kompozycji z innych krzewami w ogrodach sensorycznych.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Lilak pospolity ‘Aucubaefolia’
Lilak pospolity ‘Aucubaefolia’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny