Logo
Logo

Lilak pospolity ‘Miss Ellen Willmott’

Lilak pospolity to gatunek europejski, porastający w naturze śródpolne zarośla i brzegi lasów. Ogrodnicy cenią go ze względu na małe wymagania uprawowe, obfite kwitnienie oraz piękny zapach. Uprawiany od dziesięcioleci w obejściu gospodarstw domowych, przy kapliczkach i na cmentarzach, a także na działkach i zieleni osiedlowej jest jednym z lepiej znanych krzewów.

Odmiana 'Miss Ellen Willmott' wyróżnia się pełnymi, białymi kwiatami. Dowiedz się, dlaczego warto ją mieć w ogrodzie.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Intensywna hodowla odmian lilaka pospolitego rozpoczęła się we Francji ponad 100 lat temu. Jednym z najbardziej uznanych hodowców ogrodowych kultywarów tego gatunku był Victor Lemoine. Dzięki jego pracom, później kontynuowanym przez jego syna i wnuka, na rynku szkółkarskim pojawiło się ponad 200 odmian lilaków. Wiele z nich jest do dziś bardzo popularnych.

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) ‘Miss Ellen Willmott’ to odmiana, która pochodzi ze szkółki Victora Lemoine. Uzyskana została w 1903 r. Jest urocza i elegancka, ma pełne, białe kwiaty.

Jest to rozłożysty krzew lub niewielkie drzewo o kształtnej koronie. Rośnie dosyć wolno, dorasta do 3 m wysokości. Tworzy widlasto rozgałęzione pędy oraz sercowate liście osadzone na niezbyt długich ogonkach. Liście są ciemnozielone, skórzaste i błyszczące.

Pąki kwiatowe odmiany ‘Miss Ellen Willmott’ są kremowe, ale rozwijające się z nich kwiaty mają kolor czystej bieli. Kwiaty są pełne, zbudowane z rurki i licznych, szeroko rozpostartych łatek w kształcie łódeczki.

Kwiaty lilaka ‘Miss Ellen Willmott’ są liczne, zebrane w gęste kwiatostany złożone z kilku stożkowatych wiech osadzonych na szczytach pędów. Mogą mieć nawet do 30 cm długości, choć zwykle są mniejsze. Krzew kwitnie obficie w maju.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania?

Lilak pospolity jest gatunkiem łatwym w uprawie. Preferuje gleby żyzne, wilgotne i przepuszczalne, obojętne do lekko zasadowych, ale całkiem dobrze rośnie także na glebach mniej urodzajnych. Znosi suszę i jest odporny na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych.

Krzewy sadzone w miejscach cienistych mniej obficie kwitną. Po kwitnieniu, przede wszystkim ze względów estetycznych, warto usuwać zaschnięte pozostałości kwiatostanów, które dosyć długo utrzymują się na krzewach stanowiąc ich wątpliwą ozdobę. W przypadku roślin szczepionych należy pamiętać o usuwaniu dzikich pędów wyrastających z podkładki.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Miss Ellen Willmott’ pięknie prezentuje się sadzona pojedynczo, w miejscach eksponowanych, a także w grupach jedno lub wieloodmianowych. Szczególnie atrakcyjnie wygląda w towarzystwie odmian o kwiatach w ciemnych kolorach lila, z którymi efektownie kontrastuje.

Niepowtarzalny urok w czasie kwitnienia mają nasadzenia szpalerowe lilaków. W szkółkach, obok tradycyjnych krzewów dostępne są rośliny w formie drzewek z wyprowadzonym pniem i koroną. Mogą stanowić niepowtarzalny prezent i wieloletnią pamiątkę np. z okazji pierwszej komunii, które zwykle odbywają się w okresie kwitnienia lilaków.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Lilak pospolity ‘Miss Ellen Willmott’
Lilak pospolity ‘Miss Ellen Willmott’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz