Lilak pospolity 'Charles Joly'

lilak pospolity Syringa vulgaris Charles Joly Fot. G. Falkowski ZSzP

Lilak pospolity to gatunek europejski, porastający śródpolne zarośla i brzegi lasów na południowym wschodzie kontynentu. U nas jest ceniony ze względu na małe wymagania uprawowe, obfite kwitnienie oraz piękny zapach kwiatów. Odmiana ‘Charles Joly’ tworzy duże, rozrośnięte krzewy wysokości 3-4 metrów. Może być też prowadzona w formie małego drzewa o wyraźnym pniu i zaokrąglonej koronie. 

Posłuchaj
00:00
9
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Historia hodowli lilaków liczy sobie kilkaset lat. Pierwsze z nich trafiły do Europy już w szesnastym wieku. Odmiana ‘Charles Joly’ pochodzi z Francji, ze słynnej szkółki Victora Lemoine. Została wyhodowana w 1896 r.

W 1984 roku Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wyróżniło ją nagrodą Award of Garden Merit (AGM). Do dziś jest jedną z popularniejszych odmian lilaka, oferowaną w licznych krajowych szkółkach roślin ozdobnych.

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) 'Charles Joly' ma sercowate, zielone, błyszczące, osadzone na ciemnych, wiśniowych pędach liście, co jest cechą charakterystyczną odmiany. Liście przed opadnięciem jesienią nie przebarwiają się. Krzewy zakwitają w maju.

Pełne, karminoworóżowe kwiaty lilaka pospolitego 'Charles Joly' zebrane są w duże kwiatostany długości do 25 cm. Ich zaletą jest przyjemny, silny zapach. Roślina podczas kwitnienia wyglądają spektakularnie.

lilak pospolity Syringa vulgaris Charles Joly Fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Uprawa i wymagania

Lilak pospolity jest gatunkiem łatwym w uprawie. Preferuje gleby żyzne, wilgotne i przepuszczalne, obojętne do lekko zasadowych, ale całkiem dobrze rośnie także na glebach mniej urodzajnych. Znosi suszę i jest odporny na mróz.

Wymaga stanowisk słonecznych. Sadzony w miejscach cienistych kwitnie mniej obficie. Po kwitnieniu, przede wszystkim ze względów estetycznych, warto usuwać zaschnięte pozostałości kwiatostanów, które dosyć długo utrzymują się na krzewach stanowiąc ich wątpliwą ozdobę. W przypadku roślin szczepionych należy pamiętać o usuwaniu dzikich pędów wyrastających z podkładki.

Gdzie posadzić?

Lilak 'Charles Joly' pięknie prezentuje się sadzony pojedynczo, w miejscach eksponowanych oraz w grupach jedno lub wieloodmianowych. Szczególnie atrakcyjnie wygląda w towarzystwie odmian o kwiatach białych, z którymi efektownie kontrastuje.

Niepowtarzalny urok w czasie kwitnienia mają nasadzenia szpalerowe lilaków. Rośliny w formie drzewek mogą stanowić niepowtarzalny prezent okolicznościowy i wieloletnią pamiątkę, np. z okazji pierwszej komunii, które zwykle odbywają się w okresie kwitnienia lilaków.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Lilak Meyera Syringa meyeri

Lilak pospolity / Bez lilak Syringa vulgaris

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści