Logo
Logo
20
Okazje

Zimowanie iglaków

Większość iglaków dobrze zimuje nawet w mroźne zimy jednak niektóre wymagają ochrony. Dowiedz się, które iglaki wymagają osłony oraz jak to zrobić.

 

Zimozielone gatunki iglaków w czasie zimy nie zapadają w stan spoczynku jak inne gatunki, tylko zwalniają wegetację, a więc wciąż w ich liściach i igłach przebiega transpiracja, czyli utrata wody. Znacznie częściej cierpią z powodu suszy, a nie mrozu, gdyż z zamarzniętej ziemi nie mogą pobierać wody. Objawia się to żółknięciem, brązowieniem i padaniem igieł, a w skrajnych przypadkach – usychaniem całych roślin.

Aby temu zapobiec stosuje się cieniowanie iglaków białą agrowłókniną lub specjalną szkółkarską matą cieniującą, które pomaga aby ograniczyć ekspozycję roślin na słońce. Rośliny trzeba też obficie podlać na jesieni, aby ziemia nie uległa przesuszeniu. Dodatkowo ziemię warto ściółkować korą sosnową, aby ograniczyć parowanie wody.

Iglaki, które potrzebują ochrony na zimę!

Większość gatunków roślin iglastych dobrze zimuje i nie wymaga zabezpieczania (czyli okrywania) na zimę, jednak młode rośliny oraz gatunki wrażliwe warto osłonić, co zapobiega wysuszającemu działaniu wiatru i słońca.

Gatunki iglaków wrażliwe na mrozy

  • cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana),
  • sośnica japońska syn. japońska sosna parasolowata (Sciadopitys verticillata),
  • żywotnik wschodni (Thuja orientalis)
  • oraz cedr (Cedrus). 

Zabezpieczanie iglaków przed zimowymi mrozami

Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym lub kulistym należy obwiązać sznurkiem, tak by wszystkie pędy były razem – chroni to przed zniekształceniami powodowanymi przez zalegający śnieg i silny wiatr. Należy także usuwać śnieg z płożących odmian iglaków, gdyż mogą prowadzić do rozłamywania się gałęzi.

Przed mrozem rośliny chroni się na kilkanaście sposobów – najpopularniejszymi są osłanianie chochołem (słomianym lub z gałązek roślin iglkastych) lub specjalną agrowłókniną zimową.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Artur Pawlak / Pixabay, Bethany Carlson/Freeimges

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (18)
Zobacz także

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu